F.Castro, kuriam netrukus sueis 84 metai, atrodė daug stipresnis ir energingesnis nei anksčiau. Jis šeštadienį užlipo ant Nacionalinės Asamblėjos pakylos ir išplėtojo savo mėgstamiausią pastarojo meto temą – tariamą JAV rengimąsi branduoliniam karui su Artimaisiais Rytais.
Virtinėje straipsnių, kurie buvo paskelbti internete, ir per viešus pastarojo meto pasirodymus F.Castro kalbėdavo apie savo nuogąstavimus, kad Jungtinės Valstijos ir Izraelis netrukus pradės branduolinę ataką prieš Iraną.
Įdėmiai klausantis Asamblėjos nariams, F.Castro sakė, kad įsakymą dėl smūgio Iranui galėtų duoti JAV prezidentas Barackas Obama, bet jei jis supras tokio veiksmo pasekmes, tokio įsakymo neduos.
„Likimas lėmė, kad kaip tik dabar Jungtinių Valstijų prezidentas yra afrikiečio vyro ir baltosios moters, musulmonų ir krikščionių atžala, – sakė F.Castro. – Jis neduos tokio įsakymo, jei supras, (kokius nuostolius tai sukeltų)“.
„Mes prisidedame prie tų įtikinimo pastangų“, – sakė Kubos komunistų lyderis.
Jis pabrėžė, kad jei branduolinis karas prasidėtų, „dabartinė pasaulio tvarka neišliktų ir tuoj pat žlugtų“.
Pasak F.Castro, B.Obamos pranašumas tas, kad jis nėra sulyginamas su buvusiu JAV prezidentu Richardu Nixonu, kuris buvo priverstas 1974 metais atsistatydinti dėl politinio skandalo.
„Nixonas buvo ciniškas žmogus, – komentavo F.Castro. – Ta šalis turėjo daug ciniškų prezidentų, taip pat – kelis neišmanėlius“.
F.Castro, kuris Kubai vadovavo 48 metus, 2006 metais dėl skrandžio ir žarnų ligos turėjo perduoti valdžios įgaliojimus. Jam prireikė kelių operacijų ir vienu metu jis buvo toks silpnas, kad negalėjo stovėti ir vaikščioti. Dabar Kubos prezidentas yra jo 79 metų brolis Raulis Castro.
F.Castro šeštadienio kreipimusi tikriausiai norėta pabrėžti, kad revoliucijos lyderis fiziškai atsigavo ir tebedalyvauja politinėje kovoje.
Revoliucijos „tėvui“ atėjus į Asamblėją, deputatai ir Kubos lyderiai, tarp jų – prezidentas, plojo ir šaukė „Viva Fidel!“. Įvykį tiesiogiai transliavo valstybinė televizija ir radijas.
Tačiau F.Castro, kuris savo 84–ąjį gimtadienį švęs rugpjūčio 13 dieną, kalbėjo tik kiek daugiau nei 10 minučių – tai labai trumpas pasirodymas politikui, kuris kažkada garsėjo valandų valandas trunkančiomis kalbomis.
Praėjusį kartą F.Castro viešai pasirodė liepos 26 dieną per ceremoniją vienam svarbiam Kubos revoliucijos įvykiui paminėti. Tai buvo septintas viešas jo pasirodymas per tris savaites.
Nors ir nebėra prezidentas, F.Castro tebeturi įtakingą Komunistų partijos pirmojo sekretoriaus postą ir tebėra parlamento narys.
Kai kurie kubiečiai sako, kad juos apstulbino senstančio lyderio, vėl stojusio prieš Asamblėją, vaizdas.
„Buvo siurrealistiška matyti Fidelį Castro vėl pasirodžiusį kalbėti mums apie Irano krizę, o ne apie krizę Kuboje“, – AFP sakė vienas jaunas kubiečių menininkas, kuris nesutiko skelbti savo pavardės.