Patikėjo tūkstančiai
„13 metų Sun Jisu „nulaužė“ „Facebook“, „WhatsApp“, „Instagram“! Spalio 4-ąją „Facebook“ ir VISOS jo susirašinėjimo bei socialinės medijos platformos, įskaitant „Messenger“, „WhatsApp“ ir „Instagram“, išėjo iš rikiuotės šešioms valandoms!“
Kai kurie tinklalapiai ir „Facebook“ puslapiai esą pradėjo skelbti, kad sutrikimas įvyko dėl 13 metų kinų kompiuterių įsilaužėlio vardu Sun Jisu“, – skelbiama praėjus dviem dienoms pasirodžiusiame įraše.
Toliau klaidinančiame įraše teigiama: „Tarptautinė žiniasklaida tvirtina, kad Kinija stovi už socialinės medijos paslaugų sutrikimo. Pasak „Reuters“, kinų kompiuterių įsilaužėlis vardu Sun Jisu atsakingas už „Facebook“, „WhatsApp“ ir „Instagram“ paslaugų sutrikdymą.
Kinijos hakeris Sun Jisu pastarosiomis minutėmis iškėlė į viršų žinomas paieškos sistemas ir „Twitter“ platformą, kai visose pasaulio šalyse išvedė iš rikiuotės „WhatsApp“, „Instagram“ ir „Facebook“.
Šis įrašas pasirodė „Facebook“ puslapyje „The Sun Reporters“, kuris nurodo skelbiantis „karštas naujienas“ ir žinias apie sportą, politiką, švietimą, pramogas, garsenybes, taip pat – gandus. Jis turi daugiau nei 66 tūkst. sekėjų.
Juo buvo dalijamasi ne tik tame pačiame „Facebook“ (čia, čia, čia), bet ir „Twitter“ (čia, čia, čia) ir ne vien anglų, bet ir malajiečių, arabų, prancūzų, ispanų, Etiopijos valstybine amharų, keliose Afrikos valstybėse vartojama hausų kalbomis.
Pasisakė pats M.Zuckerbergas
Nei „Reuters“, nei kuri nors kita naujienų agentūra iš tikrųjų neskelbė, kad „Facebook“ darbą sutrikdė kompiuterių įsilaužėliai, tuo labiau – paauglys iš Kinijos.
Minėti socialiniai tinklai ir pokalbių programėlės visame pasaulyje nustojo veikti kone 7 valandoms spalio 4-osios vakarą Lietuvos laiku. Po truputį darbą atnaujinantis „Facebook“ vėliau per „Twitter“ paskelbė atsiprašymą.
Kompanija taip pat suskubo išplatinti pareiškimą, kad tai sukėlė ne išorinė kenkėjiška ataka, jų pačių klaida: „Už šio gedimo nebuvo jokios kenksmingos veiklos. Pagrindinė to priežastis buvo netinkamas konfigūracijos pakeitimas pas mus.“
Savo mintimis pasidalijo ir „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas. Anot jo, šis sutrikimas buvo pats didžiausias socialinio tinklo istorijoje.
„Didžiausią susirūpinimą dėl šio gedimo kelia ne tai, kiek žmonių perbėga pas konkurentus ar kiek prarandame pinigų, bet ką tai reiškia žmonėms, kurie kliaujasi mūsų paslaugomis bendraudami su artimaisiais, užsiimdami verslu ar remdami bendruomenę“, – rašė jis.
Tuo pačiu metu „Facebook“ teko tvarkytis dar su viena krize – jį valdančios kompanijos reputaciją aptemdžiusiais informatorės liudijimu.
Tapo konferencijos žvaigžde
Vos kelių sekundžių užtenka pamatyti, kad ta pati akiniais nosį pabalnojusio berniuko prie mikrofonų nuotrauka buvo panaudota ne viename tinklalapyje. Tik ne prie tekstų apie „Facebook“ veiklos sutrikimus, o gerokai anksčiau.
Bene pirmą kartą ji pasirodė lygiai prieš septynerius metus. „Jauniausias Kinijos kompiuterių įsilaužėlis yra paauglys“, – skelbė valstybinės naujienų agentūros „Chinese News Service“ tinklalapyje anglų kalba 2014 m. rugsėjo 28 d. publikuotos žinutės antraštė.
Ji buvo iliustruota ta pačia nuotrauka kaip ir cituotas įrašas apie socialinių tinklų veiklos sutrikimą.
Po nuotrauka parašyta, kad joje įamžintas jauniausias šios šalies kompiuterių įsilaužėlis Wangas Zhengyangas, kalbantis Kinijos interneto saugumo konferencijoje Pekine rugsėjo 24 d. Kaip jos šaltinis nurodytas tinklalapis weibo.com.
Visose nuotraukose ant mikrofono matomas ženklas sutampa su šio renginio logotipu.
Poros pastraipų žinutėje pasakojama, kad 12-metis berniukas tapo šio renginio sensacija. Savo kaip hakerio karjerą jis pradėjo įsilauždamas į mokyklos kompiuterių sistemą, nenorėdamas gaišti laiko namų darbams.
Tsinghua universiteto vidurinės mokyklos mokinio atvaizdas pasirodė ir kituose Kinijos tinklalapiuose, pavyzdžiui, čia ir čia. Ją galima rasti ir daugybėje tinklalapių.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.