Federica Mogherini: tyrimas dėl MH17 lainerio numušimo turi būti tęsiamas

Europos Sąjungos vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Federica Mogherini pareiškė, jog yra itin svarbu, kad Jungtinės tyrėjų grupė (JTG) galėtų užbaigti savo darbą tiriant Malaizijos reiso MH17 lainerio tragediją.
Olandų tyrėjai pristato baudžiamojo tyrimo dėl Ukrainoje numušto MH17 lainerio išvadas
Olandų tyrėjai pristato baudžiamojo tyrimo dėl Ukrainoje numušto MH17 lainerio išvadas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ji ragina tarptautinę bendruomenę ir toliau remti šį tyrimą.

„JTG darbas dėl atskirų įtariamųjų išaiškinimo tęsiasi. Itin svarbu, kad tyrėjai galėtų nepriklausomai ir kruopščiai užbaigti savo darbą. Tam, kad būtų užtikrinta, jog kaltieji dėl MH17 bus nubausti, baudžiamajam tyrimui reikia ir tolesnės tarptautinės bendruomenės paramos. Visos šalys, galinčios padėti tyrimui, privalo tai padaryti, kaip nurodoma JT Saugumo Tarybos 2166-ojoje rezoliucijoje“, – sakoma F.Mogherini pranešime.

Tarpiniai nepriklausomo baudžiamojo tyrimo rezultatai parodė, kad JTG padarė nemažą pažangą ir atsakė į daugelį klausimų, kankinusių žmones, praradusius savo artimuosius 2014 metų liepos 17-ąją, sakė ji.

„Europos Sąjunga visiškai palaiko JTG darbą ir sveikina šalių pasiektą progresą kuriant veiksmingą mechanizmą, užtikrinantį baudžiamąjį persekiojimą“, – sakė F.Mogherini.

Malaizijos oro linijų lėktuvas „Boeing 777“, kuris skrido įprastu reisu iš Amsterdamo į Kvalą Lumpūrą, sudužo 2014 metų liepos 17 dieną. Žuvo visi 298 jame buvę žmonės.

Malaizijos oro linijų lėktuvas „Boeing 777“, kuris skrido įprastu reisu iš Amsterdamo į Kvalą Lumpūrą, sudužo 2014 metų liepos 17 dieną. Žuvo visi 298 jame buvę žmonės.

JTG, kurią sudaro prokurorai ir kiti teisėsaugos organų atstovai iš Ukrainos, Nyderlandų, Belgijos, Australijos ir Malaizijos bei Eurojusto atstovai, buvo sukurta 2014 metų rugpjūčio 7 dieną.

2016 metų rugsėjo 28-ąją JTG pristatė pirmąsias baudžiamojo tyrimo dėl MH17 lainerio numušimo Rytų Ukrainoje išvadas.

Nyderlandų vadovaujami tyrėjai paskelbė radę įrodymų, kad MH17 buvo numuštas raketa 9M38, paleista mobiliojo raketų komplekso „Buk“, atvežto iš Rusijos Federacijos teritorijos. Po raketos paleidimo šis kompleksas buvo skubiai grąžintas į Rusiją.

Rusija pateiks Olandijai savo paaiškinimų

Rusija penktadienį paskelbė, kad ateinančią savaitę iškvies Nyderlandų ambasadorių ir pateiks jam paaiškinimų dėl savo pozicijos, susijusios su Olandijos vadovaujamu tyrimu dėl 2014-aisiais virš Rytų Ukrainos numušto oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvo.

Šį žingsnį Maskva atliks reaguodama į Olandijos sprendimą iškviesti Rusijos ambasadorių Hagoje pasiaiškinti dėl jo išsakytos kritikos šios katastrofos tyrimo atžvilgiu.

„Buvo atkreiptas dėmesys į Nyderlandų atsisakymą priimti bet kokią, netgi išsamiai argumentuotą kritiką dėl negalutinių, paskelbtų atlikus baudžiamąjį tyrimą dėl Malaizijos „Boeing“ sudužimo virš Ukrainos 2014 metų liepos 17 dieną“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Rusijos ambasadorius į Užsienio reikalų ministeriją Hagoje anksčiau penktadienį buvo iškviestas dėl pasisakymų, kuriais, anot Nyderlandų, reiškiamos abejonės prokuratūros „profesionalumu, sąžiningumu ir nepriklausomybe“.

„Pateikti preliminarūs Jungtinės tyrėjų grupės (JTG) veiklos rezultatai primygtinai pateikiami kaip vieninteliai tikri ir nekeliantys kokių nors abejonių arba prieštaravimų, – pridūrė M.Zacharova. – Siekiant papildomai paaiškinti, kodėl Rusija nepriimtini JTG darbo metodai, vedantys tyrimą klaidinga kryptimi, spalio 3 dieną į Rusijos URM bus iškviestas Nyderlandų pasiuntinys Maskvoje.“

Atstovė pridūrė, kad Nyderlandų ambasadoriui bus pateikta „argumentų, kad nepriimtina ignoruoti Rusijos pateikiamą svarbią objektyvią informaciją, nes tai ilgainiui žlugdo Rusijos ekspertų bendradarbiavimą su tyrimu, taip pat kompromituoja dedamas pastangas nustatyti tikrąsias katastrofos aplinkybes ir patraukti atsakomybėn kaltuosius“.

Olandų užsienio reikalų ministras Bertas Koendersas sakė, kad „atsižvelgiant į įtikinamą įrodymų pobūdį, Rusija turėtų gerbti pateiktus rezultatus, o ne ginčyti tyrimą ir sėti abejones“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų