Nors Rusija dokumente nėra tiesiogiai minima, tačiau galutiniame variante, kurį pristatė ir Europos Komisijos Partnerystės komisaras Johannesas Hahnas, pabrėžiama, kad derėtų stiprinti ryšius su šia, karą Ukrainoje šiuo metu kurstančia valstybe.
Jis pabrėžė, kad būtina nustatyti, su kuriomis partnerėmis reikia stiprinti santykius, o kurioms reikia suteikti reikalingą atstumą. Pasak jo, ES negali vadovauti ir nurodinėti, su Rytų partnerėmis turi būti kalbamasi tuo pačiu tonu. J.Hahno teigimu, ES turi būti lankstesnė ir išmokti greičiau reaguoti į krizes, ypač tas, kurios nutinka valstybėse partnerėse.
„Nėra ES politikos, kuri būtų priešiška. Mes esame nusiteikę bendradarbiauti. ES partnerystė neturėtų būti priežastis pažeidinėti tarptautinės teisės normas. Mes palikome atviras duris Rusijai, jei tik ji norėtų bendradarbiauti, bet Europos saugumo architektūra turėtų būti gerbiama“, – kalbėjo F.Mogherini.
„Tikimės, kad po Minsko susitarimo Rusija grįš į pagarbos tarptautiniams susitarimams ir bendradarbiavimo kelią. Mes neketiname rinktis konfrontacijos kelio“, – kalbėjo ES diplomatijos vadovė.
Naujosios programos nuostatus ketinama aptarti ir galutinai patvirtinti gegužės mėnesį vyksiančiame Rygos susitikime, Latvijoje.