Filipinų Aukščiausiasis Teismas nušalino prezidentą kritikavusią savo pirmininkę

Filipinų aukščiausios instancijos teismo teisėjai penktadienį nubalsavo už tai, kad būtų nušalinta šio teismo pirmininkė. Iniciatyvos nušalinti teismo pirmininkę buvo imtasi po to, kai ji įsivėlė į konfliktą su šalies prezidentu Rodrigo Duterte dėl jo vykdomo kruvino karo su narkotikais.
Maria Lourdes Sereno
Maria Lourdes Sereno / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Maria Lourdes Sereno yra viena iš kelių iškilių šalies figūrų, nukentėjusių už tai, kad pasisakė prieš brutalų R.Duterte karą su narkotikais, tapusį prezidento svarbiausiu prioritetu.

„Maria Lourdes Sereno nušalinama ir pripažįstama kalta neteisėtai ėjusi teismo pirmininko pareigas“, – žurnalistus informavo teismo atstovas spaudai.

„Sprendimas vykdomas nedelsiant“, – sakė jis ir pridūrė, kad už pirmininkės pašalinimą iš posto balsavo aštuoni teisėjai, o šeši pasisakė prieš.

M.L.Sereno, pirmoji Filipinų Aukščiausiojo Teismo pirmininkė moteris, šioje byloje buvo kaltinama, kad nedeklaravo turto ir įsipareigojimų už praėjusius metus. Pati teisėja tai kategoriškai neigia.

Be to, Filipinų žemuosiuose parlamento rūmuose yra inicijuota M.L.Sereno apkalta. Kritikai teigia, kad ši apkalta yra dalis platesnių R.Duterte pastangų pažaboti oponentus ir įtvirtinti savo vienvaldystę.

„Scanpix“/AP nuotr./Rodrigo Duterte
„Scanpix“/AP nuotr./Rodrigo Duterte

M.L.Sereno žadėjo, jog priešinsis pastangoms ją nušalinti. Kovą ji sakė: „Dabartinė situacija valstybėje yra tokia, kai yra leidžiama persekioti, bauginti ir bausti tariamus esamos tvarkos priešus.“

R.Duterte praėjusį mėnesį paragino įstatymų leidėjus „skubos tvarka“ nušalinti M.L.Sereno, įspėjęs, kad priešingu atveju tai padarys pats.

M.L.Sereno kaltinama tuo, kad nesumokėjo maždaug 2 mln. Filipinų pesų (34 tūkst. eurų) mokesčių ir klastojusi teismo nutarimus.

Taip pat teigiama, kad teisėja švaistė pinigus prabangiems viešbučiams, brangiam tarnybiniam automobiliui bei lėktuvų skrydžiams verslo klase.

M.L.Sereno pirmtakas Aukščiausiojo Teismo pirmininko poste Renato Corona taip pat buvo pašalintas iš posto. 2012 metais įstatymų leidėjai pripažino jį kaltu dėl kyšininkavimo.

Tuometinis valstybės vadovas Benigno Aquino tvirtino, kad R.Coronos atleidimas yra dalis jo reformų, skirtų pažaboti kyšininkavimą. Tačiau kritikai sakė, jog tokiais veiksmais prezidentas siekia perimti teismo kontrolę į savo rankas.

R.Duterte ir M.L.Sereno pirmasis viešas konfliktas įvyko 2016 metais, kai teisėja pažėrė kritikos prezidento reikalavimui visiems teisėjams, kuriuos jis sieja su neteisėta prekyba narkotikais, pasiduoti teisėsaugai.

2016 metais prezidentu išrinktas R.Duterte pažadėjo, kad išvaduos šalies visuomenę nuo narkotikų, nužudydamas dešimtis tūkstančių narkomanų bei narkotikų prekeivių.

Per mažiau nei dvejus jo valdymo metus saugumo pajėgos nužudė daugiau nei 4 tūkst. įtariamųjų, rodo vyriausybės statistika. Tuo tarpu žmogaus teisių organizacijos tvirtina, kad aukų yra triskart daugiau nei skelbia valdžia.

Priemonių buvo imtasi ir prieš virtinę kitų prezidento kritikų. Kai kurie jų neteko postų, kiti sulaukė baudų ar grasinimų.

Tarp jų yra 2017 metų vasarį suimta senatorė ir iškili žmogaus teisių gynėja Leila de Lima, taip pat kovos su korupcija prokuroras, tyręs įtarimus, kad R.Duterte nuslėpė turtą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai