Arkivyskupas Socratesas Villegasas sakė, kad nuo antradienio iki lapkričio 24-osios jo regiono bažnyčių varpai skambės kasnakt po 15 minučių. Pasak jo, taip bus siekiama atkreipti piliečių, „kurie reikšdami pyktį dėl blogio tapo bailiai“, dėmesį.
Tokiais veiksmais Bažnyčia reaguoja į praėjusią savaitę vos per tris dienas policijos surengtas masines žudynes. Per šį trumpą laikotarpį Maniloje bei netoliese esančioje Bulakano provincijoje buvo nukauta per 80 asmenų, įtariamų narkotikų platinimu ir kitais nusikaltimais.
Tai buvo kruviniausios prezidento Rodrigo Duterte pernai liepą paskelbto karo kvaišalams dienos.
„Skambinimas varpais yra raginimas liautis pritarus žudymui“, – sekmadienį pareiškė S.Villegasas, kuris taip pat eina Filipinų katalikų vyskupų konferencijos prezidento pareigas. Šis jo pareiškimas buvo perskaitytas visose jo bažnyčiose Pangasinano provincijoje.
S.Villegasas: „Šalis apimta chaoso. Pareigūnas, kuris žudo, yra apdovanojamas, o kaltė suverčiama nužudytiesiems. Lavonai nebegali apsiginti nuo kaltinimų, kad „priešinosi“.
„Šalis apimta chaoso. Pareigūnas, kuris žudo, yra apdovanojamas, o kaltė suverčiama nužudytiesiems. Lavonai nebegali apsiginti nuo kaltinimų, kad „priešinosi“, – sakė arkivyskupas.
„Kodėl mūsų nebegąsdina ginklų garsai ir kraujas, besiliejantis ant šaligatvių? Kodėl niekas nesipiktina narkotikais, atgabentais iš Kinijos?“ – klausė S.Villegasas, užsimindamas apie didžiulę kvaišalų siuntą, kuri pateko į šalies teritoriją Manilos uostuose budint R.Duterte paskirtiems muitinės pareigūnams.
Nors konkrečiai prezidento ir nepaminėjo, arkivyskupas kritikavo R.Duterte pagyras policijai, per kelis reidus Bulakano provincijoje vieną naktį nužudžius 32 įtariamus narkotikų platintojus, ir piktinosi teigiama jo šalininkų reakcija.
Kitame pranešime, kuris taip pat buvo perskaitytas visose Manilos bažnyčiose, kardinolas Luisas Antonio Tagle pasiūlė šiuo klausimu surengti diskusiją, kurioje dalyvautų vyriausybės atstovai, policija, aukų šeimos, nevyriausybinės organizacijos ir medikai.
Itin didelė pykčio ir protestų banga kilo po to, kai praėjusią savaitę buvo nužudytas paauglys Kianas Lloydas delos Santosas. Policija tvirtino, kad per reidą 17-metis ėmė šaudyti, todėl teisėsaugos pareigūnai buvo priversti jį nukauti. Visgi nužudytojo artimieji tvirtina, kad moksleivį negailestingai nušovė policijos pareigūnai, nors paauglys maldavo palikti jį gyvą.
Sūnaus gedintys tėvai ir keli jų kaimynai neigia policijos tvirtinimus ir sako, kad saugumo kameros užfiksavo, kaip vyras, kuris, jų teigimu, buvo K.L.delos Santosas, buvo laikomas už abiejų rankų, tada nutemptas toliau nuo savo namų ir nušautas.
Policijos teigimu, tas jaunuolis bandė pabėgti per trečiadienio vakaro reidą Manilos Kalookanos priemiestyje. Sūnaus gedintys tėvai ir keli jų kaimynai neigia policijos tvirtinimus ir sako, kad saugumo kameros užfiksavo, kaip vyras, kuris, jų teigimu, buvo K.L.delos Santosas, buvo laikomas už abiejų rankų, tada nutemptas toliau nuo savo namų ir nušautas.
Filipinų viceprezidentė Leni Robredo pasmerkė šį nužudymą ir ankstų sekmadienį, lydima savanorio teisininko, kuris, jos teigimu, padės nukentėjusiojo šeimai kovoti dėl teisingumo, aplankė K.L.delos Santoso artimuosius. Ji pripažino, kad šalyje egzistuoja didžiulė narkotikų problema, bet, anot jos, ją sprendžiant neturėtų būti paminamos žmogaus teisės, o aukomis neturėtų tapti nekalti asmenys.
Dėl kilusios pasipiktinimo bangos policijos vadovybė nuo pareigų nušalino tris policininkus, susijusius su to vaikino nužudymu, ir jų viršininką, be to, įsakė pradėti tyrimą.
Sekmadienį keli R.Duterte sąjungininkai senatoriai turi aptarti galimą K.L.delos Santoso ir kelių dešimčių kitų žmonių nužudymo tyrimą. Du iš tų senatorių pasisakė per radiją ir perspėjo policininkus nepiktnaudžiauti R.Duterte stipriu palaikymu teisėsaugos pareigūnams, prisidedantiems prie kovos su kvaišalais.
„Teisėtos policijos operacijos yra gerai, bet mūsų visuomenėje nėra vietos egzekucijoms, vykdomoms be teismo, nes tai yra barbariški aktai, – radijui „DZBB Radio“ sakė senatorius Josephas Victoras Ejercito. – Jie neturėtų persistengti.“
Prieš daugiau nei metus į valdžią atėjusio R. Duterte pradėta precedento neturinti kova su narkotikais jau nusinešė 3 450 gyvybių, rodo vyriausybės skelbiami duomenys.
Prieš daugiau nei metus į valdžią atėjusio R. Duterte pradėta precedento neturinti kova su narkotikais jau nusinešė 3 450 gyvybių, rodo vyriausybės skelbiami duomenys.
Dar daugiau nei 2 tūkst. žmonių žuvo per nusikaltimus, susijusius su narkotikais, o tūkstančiai buvo nužudyti neaiškiomis aplinkybėmis, skelbia policija.
Sunerimusios žmogaus teisių grupės skelbia, kad iš tiesų buvo nužudyta daug daugiau žmonių.
R.Duterte anksčiau šį mėnesį pripažino, kad per vieną šešerių metų kadenciją jam gali ir nepavykti įgyvendinti savo tikslo per kelis mėnesius susidoroti su narkotikų problema visoje šalyje. Tačiau, jo teigimu, kol jis bus valdžioje, kova su šia problema nesiliaus.