Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

FT: Italijos ministras įsitikinęs – Rusijos pergalė reikštų Vakarų pabaigą

Italijos dešiniosios pakraipos ministrei pirmininkei Giorgiai Meloni siekiant patvirtinti savo paramą Kyjivui, Italija yra pasirengusi suvienyti jėgas su Prancūzija ir suteikti Ukrainai modernią priešraketinės gynybos sistemą, pranešė leidinys „Financial Times“.
Italijos gynybos ministras Guido Crosetto
Italijos gynybos ministras Guido Crosetto / „Reuters“/„Scanpix“

Gynybos ministras Guido Crosetto sako, kad Roma yra pasiryžusi patenkinti Ukrainos prašymus dėl ginklų jos gynybai sustiprinti.

Italijai ir Pracūzijai Kyjivas išreiškė prašymą suteikti savo priešraketinės gynybos sistemą SAMP-T, kuri galėtų apsaugoti svarbią infrastruktūrą ir miestus nuo nuolatinių Rusijos raketų smūgių.

G.Meloni vyriausybė šiuo metu ruošia naują karinės pagalbos paketą. Anot G.Crosetto, į būsimą paramos paketą „tikriausiai“ bus įtraukti „ginklai, skirti apsisaugoti nuo Rusijos raketų atakų“. Jis atsisakė pateikti konkrečių duomenų, remdamasis ilgalaike Italijos politika laikyti paslaptyje detales apie jos karinę pagalbą Kyjivui. Tačiau jis sakė, kad bet koks sprendimas dėl oro gynybos sistemų perdavimo bus priimtas kartu su Paryžiumi.

Antradienį vizito Paryžiuje metu Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas teigė žiniasklaidai, kad palankiai vertina „pažangą, padarytą dėl SAMP-T sistemos“.

Prancūzijos gynybos pareigūnas patvirtino, kad „techninės diskusijos gerokai pasistūmėjo į priekį“.

Nors susitarimo detalės dar nepatvirtintos, tikimasi, kad Italija tieks raketų paleidimo įrenginius, o Prancūzija – raketas. Šią savaitę Prancūzijos gynybos ministerija paskelbė, kad abi šalys praėjusių metų pabaigoje užsakė 700 „Aster“ raketų, kurios reikalingos konkrečiai šiai sistemai.

Vokietija ir JAV sutiko suteikti Ukrainai po vieną „Patriot“ oro gynybos sistemą, o Nyderlandai pareiškė, kad atsiųs dalį sistemos – du paleidimo įrenginius ir raketas.

„Reuters“/„Scanpix“/Italijos gynybos ministras Guido Crosetto ir Prancūzijos kolega Sebastienas Lecornu
„Reuters“/„Scanpix“/Italijos gynybos ministras Guido Crosetto ir Prancūzijos kolega Sebastienas Lecornu

„Italija patenkins Ukrainos pateiktus prašymus pagal savo galimybes ir turimas priemones, – teigė gynybos ministras. – Mes perduosime viską, ką galime duoti, nekeldami pavojaus Italijos gynybai. Ukraina ir mūsų sąjungininkai bus tuo patenkinti“.

Pernai per anksti žlugusi Mario Dragi vyriausybė – ir vėliau išrinkta dešiniųjų koalicija – sukėlė sąjungininkų susirūpinimą, kad Italijos parama Kyjivui gali susilpnėti, turint omenyje tradicinį šalies pacifizmą ir ankstesnes G.Meloni koalicijos partnerių prorusiškas simpatijas.

Prieš pat naujos vyriausybės sudarymą spalio mėnesį tokį susirūpinimą dar labiau pakurstė „Forza Italia" politinės partijos lyderis Silvio Berlusconi, viešai pasigyręs apie neseniai vykusį apsikeitimą „saldžiais laiškais“ ir dovanomis su Vladimiru Putinu per gimtadienį.

Tačiau G.Meloni partija „Italijos broliai“, kurios vienas iš pagrindinių įkūrėjų yra G.Crosetto, ne kartą išreiškė pasiryžimą remti ukrainiečius kovoje su Rusijos okupantais.

„Taip jau nutiko Afganistane, – priminė G.Crosetto. Jei tai nutiktų pačioje Europos širdyje, tai būtų Vakarų pabaiga.“

„Jei nustosime padėti Ukrainai, tikriausiai – nežinau po kiek laiko – Rusija užkariaus visą Ukrainą“, – sakė G.Crosetto.

„Turėtume rusų tankus prie sienos su Europos šalimis“.

G.Crosetto teigimu, vertindami besitęsiančią Rusijos agresiją, jis ir jo partija mato nedaug galimybių taikos deryboms: „Užuot siekusi... taikos, Rusija didina savo kariuomenę ir tankus“.

Tačiau ministras, kuris iki tol, kol pradėjo eiti pareigas, buvo Italijos gynybos pramonės asociacijos prezidentas, sakė, kad simpatizuoja Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui, kurio abejonės dėl Vokietijoje pagamintų tankų „Leopard 2“ perdavimo Ukrainai sukėlė nusivylimą ir pyktį Ukrainoje bei tarp jos sąjungininkų.

„Teisinga, kad Vokietijai buvo duota laiko apsispręsti, – teigė politikas. Kiekvienai šaliai turi būti suteiktas reikalingas laikas demokratiniam procesui... priimant sprendimus“.

„Reuters“/„Scanpix“/Italijos gynybos ministras Guido Crosetto
„Reuters“/„Scanpix“/Italijos gynybos ministras Guido Crosetto

Nepaisant to, kad Vakarai suintensyvino ginklų tiekimą Ukrainai, G.Crosetto išreiškė pesimizmą dėl Kyjivo perspektyvų atgauti visą užgrobtą teritoriją. Jam nerimą kelią V.Putino pasiryžimas prisiimti didžiules aukas, jog išlaikytų laimėjimus.

„Manau, kad V.Putinas būtų pasirengęs paaukoti visus savo jaunus vyrus, kad nepasitrauktų daugiau, nei jau pasitraukė iki šiol“, – pareiškė ministras.

G.Crosetto nuomone, Vakarų nesugebėjimas paremti Ukrainos kariuomenės būtų pavojingas signalas, kad sąjungininkės nebegali „garantuoti pagarbos tarptautinėms taisyklėms“ ir kad nesąžiningos šalys bei kiti blogi veikėjai galės pasiekti savo.

„Taip jau nutiko Afganistane, – priminė G.Crosetto. – Jei tai nutiktų pačioje Europos širdyje, tai būtų Vakarų pabaiga.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?