Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aukšti Rusijos pareigūnai prakalbo, kaip V.Putinas suplanavo invaziją į Ukrainą: visi buvo sutrikę

Britų leidinys „Financial Times“ ketvirtadienį paskelbė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas invaziją į Ukrainą rengė slapta nuo Kremliaus vadovybės ir taip sukėlė elito nepasitenkinimą karine agresija. Anot jo, V.Putinas tik vėliau suprato, kokią kainą teks sumokėti už karą, tačiau atsisako jį nutraukti.
Rusijos lyderis Vladimiras Putinas
Rusijos lyderis Vladimiras Putinas / „Reuters“/„Scanpix“

„Visa aukštoji Kremliaus vadovybė apie invaziją sužinojo tik tada, kai pamatė, kaip V.Putinas tą rytą per televiziją paskelbė apie „specialiąją karinę operaciją“, – tikina leidinys.

Anot jo, vėliau Kremliuje susirinko Rusijos oligarchai.

„Visi buvo visiškai sutrikę“, – sakė vienas renginyje dalyvavęs asmuo.

Vienas iš oligarchų paklausė užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, kaip V.Putinas galėjo suplanuoti tokio didelio masto invaziją tokiame mažame rate, kad dauguma aukštų Kremliaus pareigūnų, ekonomikos kabinetas ir Rusijos verslo elitas net netikėjo, jog tai įmanoma.

„Jis turi tris patarėjus, – atsakė S.Lavrovas, – Ivaną Rūstųjį, Petrą Didįjį, ir Jekateriną Didžiąją.“

„Pagal V.Putino invazijos planą Rusijos kariuomenė turėjo per kelias dienas užimti Kyjivą per puikų, palyginti nekruviną „blitzkrygą“. Vietoj to karas Rusijai virto istorinio masto pelke“, – rašo laikraštis.

Stalinas buvo piktadarys, bet geras vadovas, nes jo nebuvo galima apgauti. O Putinui niekas negali pasakyti tiesos.

Net ir tuo metu, kai V.Putinui darosi aišku, kad invazija Rusijai kainuos nepaprastai brangiai, Kremliaus vadovas kaip niekada pasiryžęs ją užbaigti, teigia jį pažįstantys žmonės.

„Niekada nebuvo minties, kad žus šimtai tūkstančių žmonių. Viskas nutiko siaubingai blogai“, – sakė buvęs aukštas Rusijos pareigūnas.

AFP/ „Scanpix“ nuotr./V.Gerasimovas, V.Putinas ir S.Šoigu
AFP/ „Scanpix“ nuotr./V.Gerasimovas, V.Putinas ir S.Šoigu

Pasak jo, V.Putinas ieško naujų argumentų kariniams veiksmams pateisinti ir tvirtina, kad neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik tęsti invaziją bet kokiomis priemonėmis.

„Jis sako artimiems žmonėms: „Pasirodo, mes buvome visiškai nepasiruošę. Kariuomenė yra netvarkinga. Mūsų pramonė yra netvarkinga. Bet gerai, kad apie tai sužinojome dabar, o ne tada, kai NATO į mus įsiveržė“, – pridūrė buvęs pareigūnas.

V.Putiną pažįstantys žmonės apibūdina jį kaip lyderį, kuris nuo karo pradžios tapo dar labiau izoliuotas.

„Stalinas buvo piktadarys, bet geras vadovas, nes jo nebuvo galima apgauti. O Putinui niekas negali pasakyti tiesos, – sakė vienas iš jų. – Žmonės, kurie niekuo nepasitiki, pradeda pasitikėti labai mažu skaičiumi žmonių, kurie jiems meluoja.“

Bet kaip galima įtikinti beprotį? Jo smegenys sprogs, jei jis supras, kad tai buvo klaida.

Pranešama, kad V.Putino izoliacija sustiprėjo ir per COVID-19 pandemiją. Tuo metu jis buvo iš esmės atskirtas nuo santykinai liberalių, provakarietiškų patikėtinių, kurie anksčiau palaikė su juo ryšį.

Vietoj to, pirmuosius kelis mėnesius jis praleido savo rezidencijoje Valdajuje su artimu oligarchu Jurijumi Kovalčiuku, kuris įkvėpė V.Putiną apmąstyti savo istorinę misiją įtvirtinti Rusijos didybę, panašiai kaip Petras Didysis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai

Be to, V.Putinui pradėjus kurti galimos invazijos planus, jam artimas Ukrainos oligarchas Viktoras Medvedčukas tvirtino, kad ukrainiečiai išskėstomis rankomis priims Rusijos karius.

Viena iš plano dalių buvo pabėgusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus dalyvavimas. Jis turėjo padaryti vaizdo kreipimąsi, kuris suteiktų V.Medvedčukui legitimumą valdyti Ukrainą „su Rusijos palaikymu“.

Karui vis labiau įsibėgėjant, V.Putinas ėmė suvokti Rusijos nesėkmių mastą ir tai paskatino jį ieškoti daugiau informacijos iš žemesnio lygio žmonių, teigė jį pažįstantys asmenys.

Kartais V.Putinas naudojosi informacija, gauta neoficialiais kanalais, kad viešai užsipultų aukšto rango pareigūnus.

Ukrainos artileristai prie Bachmuto
Ukrainos artileristai prie Bachmuto

Tačiau naujai atsiradusį V.Putino skepticizmą riboja jo nenoras pripažinti, kad invazija pirmiausia buvo klaida, sakė šaltiniai. Kai kurie liberalūs pareigūnai, nepritariantys karui, bando jį įtikinti jį nutraukti, nurodydami ekonominę žalą, kurią Rusijos ekonomikai gali padaryti sankcijos.

Tačiau V.Putinas jiems sako, kad jis jau apskaičiavo išlaidas. Jis sako: „Suprantu, kad mes mokame didžiulę kainą. Neįvertinome, kaip tai gali būti sunku.“

„Bet kaip galima įtikinti beprotį? Jo smegenys sprogs, jei jis supras, kad tai buvo klaida“, – užbaigė šaltinis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais