Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Fort Hoode“ tarnauja lietuvis

Lapkričio 5 dieną didžiausioje pasaulyje JAV karinėje bazėje „Fort Hood“ majoras Nidalas Malikas Hasanas ėmė šaudyti į savo ginklo draugus – 13 žmonių nušovė, 43 sužeidė. Šio tragiško įvykio liudininkas buvo ir „Fort Hoode“ tarnaujantis lietuvių kilmės kalifornietis karininkas Andrius Mažeika.
Fort Hudo karinė bazė
Fort Hudo karinė bazė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Kavalerija

Per išpuolį buvo nukauta policijos pareigūnė, ji pirmoji krito nuo žudiko kulkos. N.M.Hasanas iš karto nušovė 11 karių, dar du sužeistieji po kelių valandų mirė ligoninėje. Po šio išpuolio bazė, kur tarnauja 40 tūkst. karių, buvo visiškai užrakinta.

Norėjo pasitraukti iš kariuomenės

Paaiškėjo, kad šaudė kariuomenės psichiatras, turėjęs vykti į misiją Irake. N.M.Hasanas gydė kare sužeistus karius. Per sulaikymą 39 metų Hasaną kliudė keturios kulkos ir jis buvo nugabentas į ligoninę. Teigiama, kad JAV gimęs musulmonas N.M.Hasanas labai nenorėjo vykti į Iraką. Jis pasisamdė karinį advokatą ir net buvo pasirengęs sumokėti kariuomenei, kad leistų jam pasitraukti. Po išpuolio N.M.Hasanas su tyrėjais nesikalba. Ironiškiausia, kad užpuolikas buvo psichiatras, specializavęsis trauminio streso, kurį dažnai patiria kovos veiksmuose dalyvaujantys kariai, srityje.

Vienas N.M.Hasano studijų draugas Valas Finnellas pasakojo, jog dar studijų metais Hasanas buvo parengęs pranešimą, kuriuo teisino sprogdintojų mirtininkų išpuolius ir aiškino, kad karas su teroru yra „karas su islamu“. Dienraštis „The Washington Post“ rašė, jog 2007 metais N.M.Hasanas, dar būdamas psichiatrijos rezidentas, perspėjo armijos gydytojus, kad siekiant išvengti „neigiamų pasekmių“ kariams musulmonams turėtų būti leista pasitraukti iš tarnybos, jeigu jie to pageidauja dėl religinių priežasčių.

Tragedija lietuvio akimis

Savaitraščiui „Amerikos lietuvis“ apie šią tragediją papasakojo 1984 metais Holivude gimęs Andrius Mažeika. Jis lankė Šv. Kazimiero šeštadieninę lituanistinę mokyklą Los Andžele, aktyviai skautavo ne tik su lietuviais, bet ir su amerikiečiais. Gimnazijoje žaidė amerikietišką futbolą, mėgo ir bėgimą. 2008–aisias A.Mažeika baigė prestižinę JAV karo akademiją „West Point“, po metų ir JAV karo kavalerijos mokyklą. Šiuo metu Andrius tarnauja „Fort Hoodo“ bazėje, todėl jis ir tapo tiesioginiu tragedijos liudininku.

2003 metų liepos 11–ąją A.Mažeika atvyko į Jungtinių Valstijų karo akademijos parengiamąją mokyklą Naujojo Džersio valstijoje. 2009–aisiais jis buvo paskirtas antrojo laipsnio leitenantu. Iš pradžių Andrius tarnavo „Fort Lewis“ bazėje Vašingtono valstijoje, maždaug valanda kelio nuo Sietlo. Vėliau persikėlė į „Fort Hoodą“, kuris tiek pat nutolęs nuo jo tėvų namų Kalifornijoje, tačiau yra netoli Ostino miesto, kuriame jis gali patenkinti savo kultūrinius ir dvasinius poreikius, mat ateityje Andrius norėtų tapti kino filmų kūrėju. Ostine sparčiai vystosi kino pramonė, todėl po tarnybos lietuvis jame norėtų susirasti darbą.

A.Mažeikos teigimu, „Fort Hoodas“ atlieka didelį darbą, nes padeda kareiviams, kurie buvo „mėtomi“ į Iraką bei Afganistaną ir atgal. Dabartinis III korpuso vadas generolas leitenantas Robertas Cone'as, kaip ir prieš jį tarnavęs Rickas Lynchas, stengiasi išlaikyti aukštą karių moralės lygį, kad užkirstų kelią tragiškiems įvykiams. Iš dalies dėl to „Fort Hoodas“ didžiuojasi esantis viena geriausių kariuomenės bazių pasaulyje ir joje užfiksuota mažiausiai savižudybių atvejų. Deja, dabar tai skamba ironiškai. A.Mažeika pasakojo, jog vis dar vyksta tyrimas, kodėl bazėje įvyko tokia tragedija, ir JAV kariuomenė deda daug pastangų, kad tokių išpuolių būtų išvengta.

Vienintelis lietuvis

„Fort Hoodas“ yra didžiulė bazė, užimanti 340 kvadratinių mylių teritoriją. Joje bazuojasi beveik 50 tūkst. kareivių. A.Mažeika – vienintelis joje tarnaujantis Amerikos lietuvis.

Lapkričio 5 dieną, kai įvyko tragedija, jis grįžęs iš karinių pratybų kartu su kolegomis valė savo ginklus. „Netikėtai buvo pranešta, kad bazėje atsirado snaiperis. Mes nedelsdami nuėjome į savo divizioną ir pasilikome viduje, kol per garsiakalbius buvo pranešta, kad padėtis kontroliuojama. Mus įspėjo, kad gali tekti budėti tam tikruose postuose. Du mūsų pulko būriai iš karto buvo pasiųsti į incidento vietą“, – pasakojo Andrius.

Vaikinas nedelsdamas susisiekė su savo tėvais. „Išsiunčiau kiek galėdamas daugiau žinučių, kad apsaugočiau artimuosius nuo bereikalingo jaudulio. Mobiliųjų telefonų tinklai buvo nepaprastai apkrauti, todėl iki vėlyvo vakaro niekam negalėjau prisiskambinti. Artimieji nusiramino tik išgirdę, kad man nieko neatsitiko“, – sakė lietuvis.

Tarp 13 žuvusiųjų ir 43 sužeistųjų atsidūrė ir trečiajame korpuse tarnavusio Andriaus kolegos leitenanto kareivis. Tą nelemtą dieną jis nuėjo į vakarinę „Fort Hoodo“ dalį ir kulka pataikė jam į stuburą.

Tačiau A.Mažeika nelinkęs kalbėti apie N.M.Hasano, kurį tiek jo bnadrakursiai, tiek dėstytojai, tiek viršininkai vertino prastai ir apibūdino kaip „paranojišką“, „karingą“, „šizofrenišką“ asmenybę, elgesį. „Aš galiu pareikšti nuomonę tik apie tai, kas vyksta mano pulke. Siūlau “Google„ svetainėje įvesti raktažodį AR 135–175 ir ten rasite tai, ką norite sužinoti“, – atsakė jis. Andrius teigia negalintis asmeniškai pareikšti savo nuomonės ar daryti išvadų, taip pat ir jo kolegos.

„Gyvename karo metu ir esame pasirengę kitiems galimiems išpuoliams. Trečiasis šarvuotasis kavalerijos pulkas buvo šiek tiek toliau nuo įvykio – mes treniravomės visiškai kitoje “Fort Hoodo„ teritorijos pusėje. Niekas iš mūsų pulko nenukentėjo“, – sakė Andrius ir pridūrė, kad dėl to jam ir jo draugams lengviau vykdyti karines pratybas.

Po tragedijos trečiojo korpuso vadas generolas leitenantas R.Cone'as pareiškė, kad „Fort Hoodas“ neteko 545 kareivių, žuvusių per Irako ir Afganistano karus, tačiau jis niekada nesitikėjo, kad tokią skaudžią kainą teks sumokėti savo namuose. Anot A.Mažeikos, taip mano ir visi buvusieji bazėje. „Kai mes atkakliai stengiamės palaikyti stiprią tarnaujančių karių dvasios būseną, nėra nieko blogesnio, kaip patirti tokį siaubingą atvejį“, – sakė Andrius.

Prašnekinti nebuvo lengva

„Amerikos lietuviui“ prašnekinti kareivį dėl jo užimtumo buvo nelengva, be to, reikėjo gauti „Fort Hoodo“ vadovybės leidimą apie tai papasakoti lietuvių savaitraščiui. „Galbūt kai kurie jo atsakymai skamba sausokai ir diplomatiškai. Galop pereitą šeštadienį vienas Andriaus kolega iš “Fort Hoodo„ mėgino nusižudyti. Sunku įsivaizduoti, ką iš tikrųjų Andrius išgyvena šiomis dienomis“, – baigia straipsnį jo autorius Raimundas Marius.

 
 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?