64 metų F.Kishida trečiadienį laimėjo balsavimą dėl valdančiosios Liberalų demokratų partijos (LDP) pirmininko posto. Jis įveikė populiarų vakcinacijos nuo COVID-19 kampanijos vadovą Taro Kono ir pagaliau užsitikrino pareigas, kurių ilgą laiką siekė.
Patyrusiam politikui pasisekė iš antro karto: 2020 metais jis pralaimėjo Yoshihide Sugai, atsistatydinančiam iš premjero posto praėjus vos metams nuo kadencijos pradžios.
F.Kishida plačiai vertinamas kaip patikimas veikėjas, nepaisant savo santūrių manierų, kartais palaikomų charizmos stoka.
Jis pažadėjo daug lėšų skirti naujoms atsigavimo nuo pandemijos priemonėms, kartu žadėdamas spręsti pajamų nelygybės problemą ir atsisakyti neoliberalios ekonominės politikos, dominuojančios Japonijoje pastaruosius du dešimtmečius.
Norėdamas atsiriboti nuo nepopuliaraus Y.Sugos vyriausybės atsako į koronaviruso pandemiją, F.Kishida pareiškė išmokęs pamokas iš savo ankstesnių nesėkmingų pastangų stoti prie valdančiosios partijos vairo.
„Nebuvau pakankamai pasirengęs. Manau, kad nebuvau pakankamai įtikinamas“, – prisipažino jis, kai anksčiau šį mėnesį pradėjo savo kampaniją.
„Šį kartą viskas yra kitaip. Stoviu čia tvirtai įsitikinęs, kad esu lyderis, kurio reikia šiuo metu“, – pridūrė buvęs ministras.
F.Kishida anksčiau dirbo LDP politikos vadovu, o 2012–2017 metais ėjo užsienio reikalų ministro pareigas. Per savo kadenciją vyriausybėje jis derėjosi dėl susitarimų su Rusija ir Pietų Korėja. Japonijos santykiai su šiomis valstybėmis dažnai būna šaltoki.
Branduolinių ginklų panaikinimą F.Kishida kartą pavadino „savo gyvenimo darbu“, o 2016 metais jis padėjo tuomečiam JAV prezidentui Barackui Obamai surengti istorinį vizitą Hirošimoje.
Tačiau, nepaisant savo liberalios reputacijos, F.Kishida nėra toks tiesmukas opiais socialiniais klausimais kaip T.Kono.
Pastarasis, pavyzdžiui, sako pritariantis gėjų santuokoms ir ragina surengti atitinkamas diskusijas parlamente.
Tuo metu F. Kishida teigia, „dar nesąs pasiruošęs pasisakyti už tos pačios lyties asmenų santuokas“. Jis taip pat užėmė švelnesnę poziciją nei T. Kono dėl leidimo susituokusioms poroms pasilikti atskiras pavardes – tai yra dar vienas siūlymas, prieštaringai vertinamas šalyje.
„Dosnumo politika“
Amerikos pažangos centro Azijos eksperto Tobias Harriso nuomone, naujasis LDP lyderis yra „lankstesnis“ už įveiktą oponentą, „ypač užsienio politikos ir saugumo politikos klausimais“.
F.Kishidos „praeityje yra visokių dalykų, kurie rodo, kad jo konservatyvūs polinkiai yra stipresni, nei galbūt atrodo“, – sakė ekspertas.
Sekdamas savo tėvo ir senelio pėdomis, F.Kishida į politiką pasuko 1993 metais. Anksčiau, Japonijos ekonomikai klestint, jis dirbo viename banke .
Vaikystėje būsimo politiko šeima kelerius metus gyveno Niujorke, kur jis mokykloje susidūrė su rasizmu. Pasak T.Harris, ta patirtis įskiepijo jam stiprų teisingumo jausmą.
F.Kishida yra didelis Hirošimos beisbolo komandos „Hiroshima Carp“ gerbėjas ir, priešingai nei blaivininkas Y.Suga, mėgsta išgerti. Jo žmona yra kilusi iš turtingos sakės gamintojų šeimos.
F.Kishidai, kuris mokykloje buvo aistringas beisbolo žaidėjas, tėvų nusivylimui tris kartus nepavyko išlaikyti stojamųjų teisės egzaminų į Tokijo universitetą.
Vietoje to jis studijavo sostinės prestižiniame privačiame universitete „Waseda“, kurį jis, kaip manoma, pasirinko dėl rimtos, nepretenzingos atmosferos.
Šis trijų vaikų tėvas vadina save išklausyti mokančiu žmogumi ir teigia, kad Japonijos visuomenė nori „dosnumo politikos“.
Prieš rinkimus F.Kishida ragino piliečius palikti jam žinutes pasiūlymų dėžėje, o į renginius nešiodavosi užrašų knygutę, kurioje užrašydavo visuomenės narių idėjas.
Tačiau jam ne visuomet sekdavosi užmegzti ryšius su tautiečiais: per praėjusiais metais surengtą balsavimą dėl lyderystės jis sulaukė kandžių pašaipų, kai socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė nuotrauką, kurioje matyti, kaip jam vakarienę patiekia prijuostę dėvinti žmona.