Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

G-20 ministrų susitikime Brazilijoje – karų Ukrainoje ir Gazos Ruože klausimai

Brazilijoje trečiadienį prasideda dvi dienas truksiantis Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių užsienio reikalų ministrų susitikimas, kuriame, atsižvelgiant į sudėtingą konfliktų ir krizių darbotvarkę – nuo karų Gazos Ruože ir Ukrainoje iki didėjančios poliarizacijos, – pažangos perspektyvos yra niūrios.
RICARDO MORAES / REUTERS
RICARDO MORAES / REUTERS

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas abu viešės Rio de Žaneire, kur vyks pirmasis šiais metais aukšto lygio G-20 susitikimas.

Kinijos vyriausiasis diplomatas Wang Yi (Vang I) nusprendė nedalyvauti, vietoj savęs pasiųsdamas vykdomąjį užsienio reikalų viceministrą Ma Zhaoxu (Ma Džaosu).

Konfliktų ir nesutarimų draskomame pasaulyje Brazilija, gruodį perėmusi pirmininkavimą G-20 rotacijos tvarka iš Indijos, išreiškė viltį, kad šis renginys, kaip sakė prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva (Luisas Inasiju Lula da Silva), taps „forumu, galinčiu padaryti didžiausią teigiamą įtaką tarptautinei darbotvarkei“.

„Nušluota nuo stalo“

Tačiau brazilų lyderio pastangos paversti G-20 susitikimą erdve, kurioje būtų galima rasti bendrą kalbą, nukentėjo sekmadienį, kai kairiųjų veteranas sukėlė diplomatinę audrą, apkaltinęs Izraelį genocidu ir palyginęs jo karinę kampaniją Gazos Ruože su Holokaustu.

Šie komentarai sukėlė pasipiktinimą Izraelyje, kuris paskelbė jį nepageidaujamu asmeniu, ir gali nustelbti bet kokias pastangas deeskaluoti konfliktą per G-20 susitikimą.

„Jei Lula įsivaizdavo, kad siūlys taikos rezoliucijas dėl Izraelio ar Ukrainos, visa tai tiesiog buvo nušluota nuo stalo“, – naujienų agentūrai AFP sakė tarptautinių santykių specialistas Igoris Lucena (Igoris Lusena).

Praėjus daugiau nei keturiems mėnesiams nuo spalio 7-osios „Hamas“ išpuolių prieš Izraelį išprovokuoto karo Gazos Ruože pradžios, pažangos siekiant taikos ženklų matyti nedaug.

Antradienį Jungtinės Valstijos vetavo naują Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliuciją dėl paliaubų.

Panašios niūrios perspektyvos tvyro ir dėl Rusijos karo Ukrainoje, dėl kurio G-20 narių nuomonės taip pat išsiskyrė.

Nepaisant Vakarų šalių siekio pasmerkti prezidento Vladimiro Putino surengtą invaziją, vėliausias G-20 aukščiausiojo lygio susitikimas baigėsi sušvelnintu pareiškimu, kuriame pasmerkiamas jėgos panaudojimas, tačiau Rusija, kuri, be kita ko, palaiko draugiškus ryšius su Indija ir Brazilija, nebuvo aiškiai įvardyta.

Trečiadienį Britanija paskelbė įvedanti sankcijas šešiems Rusijos pareigūnams dėl opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno mirties kalėjime praėjusią savaitę, o užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) pareiškė, kad planuoja pasinaudoti susitikimu Rio de Žaneire, kad tiesiogiai S. Lavrovui „primintų apie Rusijos agresiją“.

„Niekas neturėtų abejoti Rusijos sistemos represiniu pobūdžiu“, – pareiškime sakė D. Cameronas.

Pabrėždama G-20 susidariusią aklavietę, Didžiojo septyneto (G-7) grupė, kurią sudaro didžiausios ekonomikos – Ukrainos sąjungininkės Britanija, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija ir Jungtinės Valstijos – šeštadienį, per antrąsias Rusijos invazijos metines, surengs savo virtualų susitikimą dėl šio karo.

„Gesiname gaisrus“

G-20 ministrų susitikimas prasidės sesija dėl „tarptautinės įtampos mažinimo“.

Ketvirtadienį ministrai aptars pasaulinio valdymo reformą – tai mėgstamas Brazilijos klausimas, nes ji nori, kad globaliųjų Pietų šalys turėtų didesnį balsą tokiose institucijose kaip JT, tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Pasaulio bankas.

„Konfliktų skaičius ir rimtumas grįžo į Šaltojo karo lygį“, – sakė Brazilijos vyriausiasis diplomatas G-20 politinėms deryboms Mauricio Lyrio (Maurisiju Lirijus).

„Turime pritaikyti tarptautinę sistemą, kad užkirstume kelią naujiems konfliktams, – sakė jis antradienį žurnalistams. – Dabar mes tik gesiname gaisrus.“

Brazilija taip pat nori pasinaudoti pirmininkavimo G-20 laikotarpiu, kad paskatintų kovą su skurdu ir klimato kaita.

Susitikimo metu taip pat bus galima surengti dvišalius susitikimus, nors A. Blinkeno ir S. Lavrovo susitikimas atrodo mažai tikėtinas, atsižvelgiant į didėjančią įtampą.

Vėliausią kartą jie asmeniškai susitiko 2023 metų kovą per G-20 susitikimą Indijoje.

Prieš išskrisdamas į Rio de Žaneirą A. Blinkenas trečiadienio rytą Brazilijoje surengė susitikimą su L. I. Lula da Silva ir pavadino derybas labai geromis.

1999 metais įkurtas G-20 vienija daugumą didžiausių pasaulio ekonomikų.

Iš pradžių tai buvo ekonominis forumas, tačiau pastaruoju metu jis vis labiau įsitraukia į tarptautinę politiką.

Tačiau šiais metais, kai maždaug 50 šalių, įskaitant pagrindines G-20 nares, tokias kaip Jungtinės Valstijos ir Rusija, vyks rinkimai, grupės perspektyvos pasiekti didelės pažangos yra menkos, sakė I. Lucena.

Vienas šaltinis Brazilijos vyriausybėje sakė, kad pastaruoju metu G-20 sunkiai pasiekiant sutarimą, šeimininkai atsisakė reikalavimo, kad kiekviename susitikime būtų parengtas bendras pareiškimas, išskyrus metinį vadovų susitikimą, kuris numatytas lapkritį Rio de Žaneire.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?