Opus mokesčių vengiančių milijardierių klausimas dominavo dvi dienas trukusiame susitikime šiame Brazilijos mieste, kur lapkritį įvyks G-20 viršūnių susitikimas.
Minima iniciatyva yra labai svarbi brazilų prezidentui Luizui Inacio Lulai da Silvai (Luisui Inasiju Lulai da Silvai), kuris šiemet pirmininkauja Dvidešimtukui, apimančiam didžiąsias pasaulio ekonomikas, Europos Sąjungą ir Afrikos Sąjungą (AS).
L. I. Lula da Silva tikėjosi kokio nors minimalaus mokesčio pinigingam elitui, bet šalys narės dėl to nesutarė ir galutinis pareiškimas yra kompromisinis.
„Visiškai gerbdami mokestinį suverenumą sieksime bendromis jėgomis užtikrinti, kad itin turtingi asmenys būtų veiksmingai apmokestinti, – sakoma pareiškime. – Turto ir pajamų nelygybė kenkia ekonomikos augimui ir socialinei sanglaudai, didina socialinį pažeidžiamumą.“
Kaip sakė Brazilijos finansų ministras Fernando Haddadas (Firnandu Adadas), „moralės požiūriu svarbu tai, jog 20 turtingiausių šalių mano, kad turime problemą, kai progresyviai apmokestinami neturtingieji, o ne turtuoliai“.
JAV ir Vokietija atmetė pasaulinio susitarimo dėl milijardierių apmokestinimo poreikį, bet šią iniciatyvą remia Prancūzija, Ispanija, Pietų Afrika, Kolumbija ir AS.
Tarptautinio valiutos fondo (TVF) direktorė Kristalina Georgijeva penktadienį sveikino G-20 poziciją dėl „mokesčių sąžiningumo“ ir sprendimą bendradarbiauti dėl milijardierių apmokestinimo pavadino savalaikiu bei sveikintinu.