Gegužės 23 dieną Baltarusijos dispečeriai iš Atėnų į Vilnių skridusio „Ryanair“ lėktuvo įgulą melagingai informavo apie orlaivyje neva esantį sprogmenį. Lėktuvui nusileidus Minske, buvo sulaikytas jame buvęs nepriklausomas baltarusių žurnalistas Romanas Protasevičius ir jo mergina Sofia Sapega, studijuojanti Vilniuje.
Po kelių dienų Europos Vadovų Taryba (EVT) sutarė dėl sankcijų Baltarusijai išplėtimo.
Pasak G.Landsbergio, sutarusi dėl sankcijų Europa įrodė, kad gali veikti stipriai, vieningai ir greitai.
„Buvo beprecedentiškai greitai sureaguota ir žinia buvo nepaprastai stipri. Pirmiausia tai yra ženklas diktatoriui ir kitiems diktatoriams, kad civilinių sistemų militarizavimas, kitaip tariant panaudojimas pusiau kariniams tikslams, neliks be atsako. <...>
Antroji žinia yra europiečiams, kad Europa yra veiksminga.“, – G.Landsbergis kalbėjo Rytų Europos studijų centro renginyje.
G.Landsbergis mano, kad procesas dėl ketvirtojo sankcijų paketo Baltarusijai turėtų būti užbaigtas labai greitai, galbūt net iki birželį vyksiančio Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimo.
„Jei iki birželio nėra sutarimo dėl sektorinių sankcijų išplėtimo, tai tvirtiname ketvirtąjį sankcijų paketą ir pradedame diskusiją dėl penktojo. Ir per vasarą, iki rudens susitariame dėl penktojo. Bet tai – dar atviras klausimas“, – kalbėjo G.Landsbergis.
„Viena iš sričių, kuri neša pajamas režimui, yra naftos produktai. Apie 10 proc. Baltarusijos ir ES prekybos yra naftos produktais. Galėtumėme kalbėti ir apie finansinį sektorių. Pusę Baltarusijos skolinimosi poreikio finansuoja Rusiją, kitą pusę – vakarietiški bankai. Tai būtų stiprus signalas“, – pridūrė diplomatijos vadovas.
G.Landsbergis Baltarusijos ir Rusijos santykius apibūdino kaip „smauglio ir triušio šokį“.
„Triušis dar tiki savo laisvės iliuzija, nes jis dar ne skrandyje. Bet stebinčiam aišku, kas čia toliau darosi, kur einama ir kuo viskas baigsis. <...> Smauglys ieško ne draugo, o užkandžio“, – sakė jis.
Pasak ministro, kad Lietuva ir kitos Vakarų valstybės nepripažįsta autokratinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo, todėl neturėtų pripažinti ir jo sprendimų dėl Baltarusijos suvereniteto mažinimo ar Sąjunginės valstybės su Rusija kūrimo.
Savaitgalį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Sočyje priėmė A.Lukašenką ir pažadėjo iki birželio pabaigos Minskui suteikti 500 milijonų dolerių paskolą