Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

G.Nausėda apie A.Merkel pokalbį su A.Lukašenka: „Kalbėtis nereiškia derėtis“

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antradienio vakarą feisbuke sureagavo į žinią, kad išvakarėse telefonu pabendravo Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka. G.Nausėda pareiškė: „Kalbėtis nereiškia derėtis“.

„Lietuvos pozicija Baltarusijos režimo atžvilgiu buvo ir bus nuosekli – plečiame sankcijas režimui, reikalaujame paleisti politinius kalinius, surengti demokratiškus rinkimus ir nustoti naudoti migrantus kaip hibridinės atakos ginklus.

Visas pasaulis mato režimo įkaitais tapusių migrantų žmogiškąją tragediją.

Remiu Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pastangas ieškoti sprendimų repatrijuoti migrantus į jų kilmės šalis. Tarptautinės bendruomenės kalbėjimasis su A.Lukašenka, siekiant išgelbėti pasienyje įstrigusius žmones, nereiškia nei režimo legitimizavimo, nei pripažinimo“, – parašė G.Nausėda.

Prezidentūra BNS anksčiau informavo, kad šalies vadovas „buvo informuotas apie būsimą pokalbį iš anksto“ – priešingai nei Užsienio reikalų ministerija.

Tiesa, G.Nausėda praėjusią savaitę interviu 15min teigė: „Europos Sąjunga nesikalba su vadovais, kurie yra nelegitimūs. Įdomu, kaip ES galėtų derėtis su Aliaksandru Lukašenka, jeigu po rinkimų visa ES, o ne atskiros jos valstybės, paskelbė, kad rinkimai yra neteisėti, neskaidrūs, jų rezultato mes nepripažįstame.“

Anksčiau antradienį prezidentas BBC jau pareiškė, kad „turime kalbėtis“ su A.Lukašenka: „Manau, kad yra galimybių išspręsti krizę kreipiantis ir į poną Lukašenką, kaip ką tik tai padarė Angela Merkel. Turime kalbėtis su žmogumi, kuris atsakingas už tai, kas vyksta pasienyje.“

Šią frazę netrukus pasigavo Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra „Belta“.

15min šaltinių teigimu, Vokietijos diplomatai ketina neapsiriboti vienu pokalbiu su A.Lukašenka – esą planuojama bendrauti ir toliau.

Pirmadienio vakaro pašnekesys esą buvo gana dalykiškas, o A.Lukašenka neva nebuvo griežtai nusistatęs prieš pasienyje esančių migrantų kuo skubesnį repatrijavimą į šalis, iš kurių atvyko.

Kol kas pokalbio rezultatų dar nėra. Kiti 15min šaltiniai svarsto, kad Minskui vien tokio kontakto negana – esą Baltarusija siekia veiksmų plano ir priversti ES kartu spręsti krizę, kurią sukūrė.

Panašu, kad taip pat planuojamas ir dar vienas ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio bei Baltarusijos užsienio reikalų ministro Vladzimiro Makėjaus pokalbis.

J.Borrellis irgi ketina spausti Baltarusiją dėl migrantų repatrijavimo. Tai esą turėtų daryti tarptautinių organizacijų – Tarptautinės migracijos organizacijos, Jungtinių Tautų Žmogaus teisų komisaro biuro – atstovai.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Vladzimiras Makejus
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Vladzimiras Makejus

Nepaisant tokių pastangų deeskaluoti įtampą, Lietuvos diplomatai padėtį pasienyje toliau vadina sudėtinga, bijoma ginkluotų provokacijų iš Baltarusijos pusės.

Lietuvos politikai ir analitikai A.Merkel pokalbio su A.Lukašenka faktą vertina skirtingai. Valdantieji nepatenkinti, opozicija tvirtina, kad buvo įrodyta, jog dabartinė užsienio politika nesėkminga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais