Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gdanske šalia sovietinio tanko T-34 iškilo Rusiją papiktinusi skulptūra, vaizduojanti nėščiąją prievartaujantį raudonarmietį

Rusijos ambasadorius Lenkijoje antradienį išreiškė pasipiktinimą Gdansko uostamiestyje dėl savaitgalį savavališkai pastatytos skulptūros, vaizduojančios nėščią moterį prievartaujantį Raudonosios armijos karį.
Rusijos vėliava
Rusijos vėliava / „Scanpix“ nuotr.

Lenkijos naujienų televizijos TVN24 portalas citavo ambasadoriaus Aleksandro Aleksejevo specialų pareiškimą, kuriame rašoma, jog tą skulptūrą sukūręs meno akademijos studentas „savo tariamu menu išniekino daugiau nei 600 tūkst. Sovietų Sąjungos karių, kritusių kovose už Lenkijos laisvę ir nepriklausomybę“ per Antrąjį pasaulinį karą.

Skulptūra naktį iš šeštadienio į sekmadienį kelias valandas stovėjo prie Gdanske esančio Antrojo pasaulinio karo memorialo, šalia istorinio sovietų tanko T-34. Apie kūrinį sekmadienį paryčiais policijai pranešė viena pasipiktinusi moteris, o į incidento vietą atvykę pareigūnai padarė išvadą, kad skulptūra pastatyta neteisėtai ir pasirūpino, kad ji būtų pašalinta.

Skulptūros autorius – 26 metų Dailės akademijos studentas Jerzy Bohdanas Szumczykas – atvykus policijai stovėjo netoli paminklo ir stebėjo pareigūnų veiksmus.

Vietos prokuratūros atstovė Jolanta Janikowska-Matusiak sakė TVN24, kad dėl šio incidento pradėtas tyrimas. Skulptūros autoriui gresia iki bauda, laisvės suvaržymas arba iki dvejų metų laisvės atėmimo.

Skulptūros autorius, Dailės akademijos studentas Jerzy Bohdanas Szumczykas aiškino, kad skulptūrą pastatyti jam padėjo keli žmones ir kad tai buvo „sklandi akcija“. Jis teigė neatsitiktinai parinkęs vietą šiam kūriniui – šalia Antrojo pasaulinio karo laikų sovietų tanko.

„Mano darbas taip pat yra užuomina apie sovietų armijos istoriją“, – studentas sakė turėdamas galvoje Raudonosios armijos vykdytus masinius moterų žaginimus Rytų Prūsijoje ir Berlyne. Įvairiais vertinimais, raudonarmiečiai karo pabaigoje išprievartavo daugiau kaip du milijonus vokiečių moterų.

„Supratau, kad ši skulptūra puikiai derės prie to tanko, – jis sakė duodamas interviu televizijai. – Tai manyje glūdėjo jau kurį laiką, ir norėjau tai išreikšti. Jeigu būčiau rašytojas, galbūt apie tai parašyčiau, tačiau esu skulptorius – todėl kilo toks sumanymas.“

„Paminklas vaizduoja atvirą prievartą – be nutylėjimų, be išsisukinėjimų. Paminklas vaizduoja moterų tragediją, kuri nėra aptarinėjama, – pridūrė menininkas. – Atsiprašau, jeigu ką nors įžeidžiau tuo kūriniu.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?