Gegužės 9-osios kariniame parade dalyvavę rusai: „Mes parodėme, kad esam pasiruošę gintis“

Tankai griaudėjo Raudonojoje aikštėje, o virš galvų švilpė naikintuvai, kai šeštadienį Rusija minėjo 70-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines, demonstruodama savo karinę galią, rašo telegraph.co.uk.
Karinis paradas Maskvos Raudonojoje aikštėje 2015 m. gegužės 09 d.
Karinis paradas Maskvos Raudonojoje aikštėje 2015 m. gegužės 9 d. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Maskvos ir JAV bei Europos skirtis buvo visiškai akivaizdi, kai Rusijos lyderis iškilmingai stebėjo 15 000 karių, žygiuojančių prie Kremliaus sienų. Į šią V.Putino šventę neatvyko nė vienas Vakarų šalių, buvusių Antrojo pasaulinio karo sąjungininkų, vadovas, taip pasmerkdami intervenciją Ukrainoje.

Vietoje jų, prieš komunistų vado Lenino mauzoliejų stovėjo Centrinės Azijos ir Kaukazo valstybių lyderiai, Kubos vadovas Raulis Castro, Zimbabvės prezidentas Robertas Mugabe, Egipto lyderis Abdelis Fattah el-Sisi.

Garbės svečias – Kinijos vadovas Xi Jinpingas, kuriam teko viena iš geriausių vietų, taip pagerbiant naujai besimezgančią Rusijos ir Kinijos draugystę. Nei JAV prezidento Baracko Obamos, nei Jungtinės Karalystės premjero Davido Camerono Raudonojoje aikštėje nebuvo.

Jungtinė Karalystė atsiuntė buvusį gynybos sekretorių ir Winstono Churchillio anūką serą Nicholasą Soamesą. Net Vokietijos vadovė Angela Merkel Antrojo pasaulinio karo aukas atvyko pagerbti diena vėliau, nenorėdama stebėti pompastiškų V.Putino karinių iškilmių.

Tai buvo didžiausias iki šiol vykęs gegužės 9-osios paradas Maskvoje – tūkstančiai kareivių žygiavo paskui kelis šimtus karinės technikos vienetų.

Savo kalboje V.Putinas nepalietė Vakarų sankcijų temos. „Mūsų tėvai ir seneliai iškentė neįsivaizduojamą skausmą, nepriteklių ir aukas“, – sakė jis, pagerbdamas Antrojo pasaulinio karo veteranus ir „didžią pergalę prieš nacizmą“.

„Mes dėkingi Amerikos, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos žmonėms už prisidėjimą prie šios pergalės“, – pridūrė jis, neužsimindamas, kad šių valstybių lyderiai nesutiko dalyvauti šiame renginyje.

Rusijos lyderis neužsiminė apie karą Ukrainoje ir ten besikaunančius Rusijos karius bei jos apginkluotus kolaborantus. Tiesa, jis užsiminė apie tai, kad įtampa šiuo metu kurstoma Vašingtone. „Praeityje mes matėme bandymus kurti vienapolį pasaulį“, – dėstė V.Putinas.

Dešimtys tūkstančių rusų susispietę stebėjo, kaip naujieji tankai T-14 „Armata“ ir raketų paleidimo sistemos riedėjo Maskvos gatvėmis. Naujojo Arbato gatvėje buvo girdėti palaikymo šūksniai, kai tarpžemyninių balistinių raketų transporteris „Yars“ prariedėjo šalia.

Žmonės spietėsi šalia, šūkavo ir stengėsi nufotografuoti save raketų sistemų ar tankų fone. Sraigtasparnių ir karo lėktuvų grupė danguje suformavo skaičių „70”, o vėliau inversijos pėdsaku nupiešė Rusijos vėliavą.

Daugelis stebėtojų buvo pasipuošę sovietine simbolika ar apranga, menančia sovietinius laikus. Minioje buvo ir maža kamufliažine apranga apsirengusi grupelė su Novorosijos vėliava, atstovaujanti Rytų Ukrainoje besikaunantiems kolaborantams.

Vienas jų – 39 metų Andrejus, vadinamas „Daktaru“, kuris pasakojo, kad iš Ukrainos grįžo gruodžio mėnesį, po Donecko oro uosto mūšių. Jis aiškino, kad Antrasis pasaulinis karas ir dabartinis karas Ukrainoje yra labai susiję įvykiai.

„Šiandien ukrainiečiai kaunasi su Banderos pavarde lūpose, visai taip, kaip kovėsi Didžiojo tėvynės karo metu. Mes ir vėl kaunamės prieš fašizmą“, – karštai aiškino „Daktaru“ vadinamas vyras, turėdamas galvoje Ukrainos nacionalistus, besikovusius su Sovietų Sąjungos pajėgomis.

Šiandien ukrainiečiai kaunasi su Banderos pavarde lūpose, visai taip, kaip kovėsi Didžiojo tėvynės karo metu. Mes ir vėl kaunamės prieš fašizmą, – karštai aiškino „Daktaru“ vadinamas vyras, turėdamas galvoje Ukrainos nacionalistus, besikovusius su Sovietų Sąjungos pajėgomis.

Paklaustas, ką mano apie Vakarų lyderius, kurie boikotavo šį paradą jis rėžė: „Velniop juos. Petras I sakė, kad Rusija turi du sąjungininkus: armiją ir laivyną, o visa kita – laikina. Rasim draugų, kai bus bėda. Kinija dabar tapo mūsų draugais.“

Panašu, kad taip pat mąsto ir V.Putinas. Raudonojoje aikštėje žygiuoti buvo pakviesti ir Kinijos armijos kariai, o savo kalboje Rusijos vadovas išskyrė Kinijos herojiškumą Antrojo pasaulinio karo metu, pabrėždamas, kad „šalis prarado milijonus gyventojų kaip ir Sovietų Sąjunga“.

Paradui pasibaigus, tūkstančiai žmonių patraukė į Maskvos parkus ir skverus tęsti vis labiau įsisiūbuojančių linksmybių. Gorkio parke saujelė veteranų sėdėjo ant plastikinių kėdžių po kaštonais, šalia vaišėmis nukrautų stalų ir vieną po kitos kėlė taureles už istorinę pergalę.

89 metų Georgijus Plotko pasakojo, kad jis, dar būdamas paaugliu, prisijungė prie sovietų armijos ir nuo 1943 metų dirbo laivuose, kurie gabeno karinę techniką iš JAV ir Kanados.

„Šiandien mums yra šventa diena. Karo metu niekas nežinojo, ar pavyks išgyventi. Vokietijos povandeniniai laivai nuolat atakavo mūsų konvojus. Negaliu patikėti, kad aš vis dar gyvas, po tiek metų“, – kalbėjo jis, o tuo metu grupelės žmonių vis taikėsi pasveikinti karo veteraną į maišelį grūsdami jam smulkias dovanas ir teikdami gėles.

„Obama neatvyko čia, nes jis atstovauja bankiniam kapitalui. Viskas ten apie pinigus ir politiką“, – dėstė G.Plotko.

Obama neatvyko čia, nes jis atstovauja bankiniam kapitalui. Viskas ten apie pinigus ir politiką, – dėstė G.Plotko.

Netoli jų 67 metų Aleksandras Komarickis padėjo įsitaisyti dviem 90-mečiams veteranams, kurie su jo tėvu tarnavo šalia Stalingrado, valdydami raketų paleidimo sistemą „Katiušą“. „Aš didžiuojuosi būdamas karo veterano sūnumi“, – teigė pats armijos pulkininku tarnavęs A.Komarickis.

„Anglų ir rusų kraujas buvo aukojamas šiame kare, bet reikia pripažinti, kad mes laimėjome karą. Mūsų sąjungininkai atidarė naują frontą Normandijoje 1944 metais, kai viskas jau beveik buvo nulemta. Dėdė Semas atsibudo ir nusprendė, kad reikia įsitraukti jau prieš pat pabaigą, kad nepraleistų įvykių“, – aiškino A.Komarickis.

Tuo pat metu 33 metų Vladimiras Polovnikovas stūmė savo ketverių metų sūnų Timofejų žaisliniame tanko T-34 modelyje, pagamintame iš stiklo vatos ir parduotuvės vežimėlio pagrindo. Prie žaislinio tanko buvo prikabinta Sergejaus Gusevo, mažojo Timofejaus prosenelio nuotrauka.

Artilerijos dalinio vairuotojas S.Gusevas žuvo prieš pat Sovietų Sąjungos žygį į Berlyną 1945 metais. „Vakarų valstybės sako, kad Rusija yra pavojus, nors mes norime gyventi taikoje ir draugystėje, bet kažkodėl niekas mumis netiki“, – aiškino V.Polovnikovas.

Vakarų valstybės sako, kad Rusija yra pavojus, nors mes norime gyventi taikoje ir draugystėje, bet kažkodėl niekas mumis netiki, – aiškino V.Polovnikovas.

Pasak jo, tankų ir raketų demonstravimas Raudonojoje aikštėje nebuvo agresijos simbolis. „Žiūrėkit kaip JAV vieną po kitos kuria bazes prie mūsų valstybės, o mes gi to nedarom. Mes rodom, kad esam pasiruošę gintis ir jei jie atsiųs mums naują Napoleoną ar Hitlerį, tai būsime pasiruošę viskam“, – kalbėjo jaunas tėvas.

Paklaustas, ką Vakarų lyderiai norėjo parodyti, nedalyvaudami gegužės 9-osios parade Maskvoje, jis teigė: „Jie sugadino karmą, tai jau tikrai. Kad ir kokie būtų mūsų politiniai nesutarimai, milijonų, kurie žuvo kare, nereiktų kaltinti“, – darė išvadą V.Polovnikovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų