„Penktadienį ryte sulaukiau skambučio į duris. Kaip žmogų, dukart išgyvenusį kratas, mane gąsdina netikėti skambučiai. Ir mano adreso Maskvoje ligi šiol niekas nežinojo.
Pro durų akutę pamačiau vyrą su gėlių puokšte. Jis nebuvo panašus į kurjerį, o į gerbėją – dar mažiau. Puokštę laikė tvarkingas, maždaug 45 metų amžiaus vyras. Ramios akys, švelni šypsena. Tikrai nepamirštamos išvaizdos.
– Laba diena, Natalija.
Jei tikėčiau stebuklais, pagalvočiau, kad likimas man atsiuntė sutuoktinį“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė aktyvistė.
Anot N.Griaznevič, jų dialogas buvo keistas. Moteris teigia, kad išsigandusi klausė, kas jis ir iš kur žino aktyvistės adresą.
„Jis buvo ramus, nusišypsojo, atsakė labai švelniai ir netiesiogiai, leido suprasti, kad žino apie mane daugiau, negu manau, ir vis stengėsi įteikti puokštę. Po to jis pasiūlė pratęsti pokalbį prie kavos. „Jūs, panašu, labai mėgstate kavą“, – pasakė jis ir šiek tiek prisimerkė“, – socialiniame tinkle rašė N.Griaznevič.
Aktyvistė teigia, kad jie susitarė susitikti dar tą pačią dieną. „Ten mano pašnekovas prisipažino, kad dirba FST. Ir pasiūlė man draugauti. „Draugauti“ su tarnybomis reiškia susitikti kartą per savaitę ir papasakoti apie savo darbą: kur einu, su kuo susitinku. Labiausiai jį domino komandiruotės užsienyje“, – pridūrė ji.
N.Griaznevič: „Ten mano pašnekovas prisipažino, kad dirba FST. Ir pasiūlė man draugauti. „Draugauti“ su tarnybomis reiškia susitikti kartą per savaitę ir papasakoti apie savo darbą: kur einu, su kuo susitinku. Labiausiai jį domino komandiruotės užsienyje.“
N.Griaznevič tikino su FST agentu kalbėjusi beveik valandą: esą jis buvo labai galantiškas, siūlė tai kokteilį, tai ledų. Slaptosios tarnybos darbuotojas taip pat įtikinėjo „draugauti“, siūlė „patikimą apsaugą“.
„Atvirosios Rusijos“ atstovė spaudai tikina, kad agentas kalbėjo tokiomis frazėmis: „Jūs suprantate, kad toliau bus tik blogiau, o jūsų advokatai jūsų neapgins. Jie – nepatikimi, o mes – apginsime“, „Su mumis jūs galite aukštai kilti, antraip jūsų nieko gero nelaukia“, „Buvote Didžiajame teatre? Nueikime, galite manimi pasitikėti, aš visada būsiu su jumis. O gėlės – nieko nepagalvokite – jos nuo manęs asmeniškai“.
„Atsisakiau paaiškindama, kad iš manęs prasta informatorė – viską išplepu labai greitai, todėl mūsų bendravimas iškart bus visiems žinomas: arba aš prakalbėsiu pati, arba išsiaiškins patyrę kolegos. Jis ir toliau šypsojosi bei siūlė pabandyti“, – rašė aktyvistė.
„Tada aš perėjau prie principinių argumentų: man nereikalingas asmeninis saugumas, kai mano draugams daromas spaudimas. Vadinasi, jis siūlo man tapti skundike, o aš nustosiu save gerbti, jei su tuo sutiksiu“, – pridūrė ji.
N.Griaznevič sako tuomet supratusi, kad pokalbis praranda prasmę, jai norėjosi kuo greičiau jį užbaigti.
N.Griaznevič: „Tačiau neradau savyje jėgų paprasčiausiai atsistoti ir išeiti, todėl ėmiausi ideologinių argumentų: draugauti su FST reiškia padėti represyviai sistemai, kuri laužo žmonių gyvenimus.“
„Tačiau neradau savyje jėgų paprasčiausiai atsistoti ir išeiti, todėl ėmiausi ideologinių argumentų: draugauti su FST reiškia padėti represyviai sistemai, kuri laužo žmonių gyvenimus“, – tikino aktyvistė.
Nepabijojo viešumo
N.Griaznevič rašė, kad iš susitikimo išėjo taip ir nepažadėjusi, jog apie tai niekam nepasakos, nors FST agentas užsiminė, kad viešumas jai gali būti pavojingas.
Ji retoriškai klausė, kaip jis galėjo pagalvoti, kad disidentų šeimoje gimusi ir aktyvia politine veikla užsiimanti moteris tylės?
„Žinoma, esu ne vienintelė, prie kurios tie žmonės bando prieiti. Rašau šį tekstą ne tam, kad atgrasyčiau FST nuo tolimesnių kontaktų su manimi, bet tiems, kurie jau su jais susidūrė ir su kuriais FST agentai bandys užmegzti kontaktus.
Aš pati pajutau susižavėjimą verbuotoju ir tikiuosi, kad mano pasakojimas padės suprasti, kaip tokioje situacijoje nesielgti kvailai“, – pridūrė N.Griaznevič.
Aktyvistė taip pat pasidalijo patarimais, kaip elgtis susidūrus su FST agentu.
N.Griaznevič: „Greičiausiai kontaktas bus labai netikėtas, išmuš jus iš vėžių. Tai – ne policininkai, kurie sulaiko jus gatvėje ir paguldo veidu į žemę. Tai – inteligentiškas pasisveikinimas, komplimentai ir galantiškumas. Tačiau esmė – ta pati.“
„Greičiausiai kontaktas bus labai netikėtas, išmuš jus iš vėžių. Tai – ne policininkai, kurie sulaiko jus gatvėje ir paguldo veidu į žemę. Tai – inteligentiškas pasisveikinimas, komplimentai ir galantiškumas. Tačiau esmė – ta pati.
Pirmojo pokalbio metu aiškiai atsisakykite bendradarbiauti. Nebandykite jų pergudrauti. Jie – ne idiotai. Jie šį darbą atlieka daug metų. Supratę, kad žaidžiate, jie jus nubaus“, – feisbuke rašė N.Griaznevič.
„Atvirosios Rusijos“ atstovė spaudai ragino FST agentams nieko nepažadėti. „Jei vėliau juos apgausite, jūs – nepatikimas, išdavikas. Su tokiais jie elgiasi blogai. Nors šiek tiek pažadėsite, vadinasi, įsitraukėte į žaidimą“, – pridūrė ji.
N.Griaznevič priminė, kad FST agentai – represyvaus aparato dalis. Esą visa ši sistema skirta sunaikinti laisvę, progresą ir civilizaciją.
„Supraskite, kad jūs jiems – darbo instrumentas, kaip pasiklausymo blakė, įtaisyta svetimuose namuose. Jei blakė surandama ir išmetama, jie suras naują, geresnę.
Jūs jiems nerūpite, jie nori gauti informacijos apie žmones, kurie yra gerokai svarbesni nei jūs. Neįsivaizduokite esantys svarbūs šnipų serialo dalyviai. Jums siūlo tapti skundiku ir šeštu. Tokių negerbia niekas, įskaitant ir šiuos laikinus draugus“, – rašė aktyvistė.
N.Griaznevič: „Jūs jiems nerūpite, jie nori gauti informacijos apie žmones, kurie yra gerokai svarbesni nei jūs. Neįsivaizduokite esantys svarbūs šnipų serialo dalyviai. Jums siūlo tapti skundiku ir šeštu. Tokių negerbia niekas, įskaitant ir šiuos laikinus draugus.“
Pasak N.Griaznevič, FST agentai apie norimus užverbuoti asmenis gali turėti kompromituojančios informacijos, tačiau tai nereiškia, kad bendradarbiavimas juos išlaisvins. „Jei informacija jau jų rankose, jos perdavimas tyrėjams ar televizijos kanalams – tik laiko klausimas“, – pridūrė ji.
„Prisipažinsiu – ši situacija mane labai išgąsdino. Aš – ne paranojikė, tačiau baisu vėl išgirsti skambutį į duris. Aš suprantu, kad tie žmonės stipresni už mane. Nežinau, kur jie, tačiau jie žino, kur aš. Tačiau aš jų neapgavau ir dėl nieko nesusitariau. Tikiuosi, kad jie daugiau manęs nebekankins“, – pasakojo N.Griaznevič.