Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

George'as Bushas vyresnysis nebuvo patenkintas sūnaus karine kampanija Irake

George'as Bushas vyresnysis, vadovavęs JAV nuo 1989 iki 1993 metų, vis dar neparašė savo atsiminimų, tačiau jo biografas Jonas Meachamas parengė prezidento kadenciją ir George'o Herberto Busho sprendimus paaiškinančią knygą, kuri jau sukėlė nemenkas diskusijas, rašo „The Independent“.
Buvęs JAV prezidentas George'as Bushas vyresnysis su žmona Barbara
Buvęs JAV prezidentas George'as Bushas vyresnysis su žmona Barbara / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Didžiausią šurmulį sukėlė J.Meachamo pateikta analizė, rodanti, kad G.H.Bushas nepritarė sūnaus George'o Walkerio Busho veiksmams karo Irake metu bei nepasitikėjo jo rato žmonėmis.

1991 metais plačią koaliciją subūręs ir sėkmingai Saddamo Husseino režimą suvaldęs bei Irako kariuomenę triuškinęs G.H.Bushas kritiškai vertino sūnaus administracijos sprendimus, nepaisant to, kad dažnai nutylėdavo ir pasilikdavo mintis pačiam sau.

G.H.Bushas vyresnysis suprato, kad žengimas į Bagdadą ir ilgamečio Irako lyderio S.Husseino nuvertimas sukels neįtikėtiną sumaištį regione, kurią išsrėbti teks būtent JAV.

Vienoje iš savo kalbų jis viešai sukritikavo sūnų dėl per griežtos retorikos. Jam užkliuvo G.W.Busho „blogio ašies“ koncepcija, kuria šis 2002 metais Jungtinių Tautų tribūnoje įvardino Iraną, Iraką bei Šiaurės Korėją.

Jis taip pat kaltino sūnų, kad šis leido viceprezidentui Dickui Cheney savivaliauti. D.Cheney buvo leista improvizuoti ir formuoti politiką bei vadovauti administracijai, o G.W.Bushas paklusniai vykdė jo patarimus, kurie turėjo liepiamąjį toną.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viceprezidentas Dickas Cheney kalba telefonu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viceprezidentas Dickas Cheney kalba telefonu

Tiesa, J.Meachamas teigia, kad G.H.Bushas niekada nekritikavo sūnaus sprendimo pradėti karą Irake. Jis nesakė nieko. Kaip užsiminė pats, būtų mielai pataręs, jei kas klaustų patarimo, tačiau nelindo į sūnaus veiklą Baltuosiuose rūmuose.

Buvusį gynybos sekretorių Donaldą Rumsfeldą ir D.Cheney Bushas vyresnysis apibūdino kaip „geležinšiknius“ (iron-ass). Labiausiai stebino tai, kad G.W.Bushas paskyrė Pentagono vadovu būtent D.Rumsfeldą, kuris daugiau nei keturis dešimtmečius buvo vienas pikčiausių jo tėvo priešų politikos formavimo lauke. 

„Ten per mažai kuklumo, per mažai stebėjimo, ką mano kiti žmonės ... Man nepatinka, ką jis nuveikė ir manau, kad jis pakenkė prezidento veiklai“, – kalbėdamas apie sūnaus pasirinktą gynybos ministrą teigė G.H.Bushas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?