Kaip skelbia portalas chicagotribune.com, „Zastava“ ginklų gamyklos vadovas Milojko Brzakovičius naujienų agentūrai AP teigė, kad M92 pusiau automatinio pistoleto serijos numeris sutampa su jo kompanijos 2013-aisiais gegužę pristatytu į Ameriką ginklu. Ginklas esą buvo pristatytas vienam ginklais internete prekiaujančiam vyrui. Nėra aišku, kaip ginklas vėl pateko į Europą.
M.Brzakovičius teigė, kad ginklai buvo tiekiami legaliai, tačiau vėliau galėjo būti perduoti nelegaliais kanalais.
Po lapkričio 13 d. įvykdytų kruvinų išpuolių Paryžiuje buvo rasti mažiausiai septyni ginklai. Nustatyta, kad jie pagaminti Serbijos gamykloje, įsikūrusiame vidurio Serbijos Kragujevaco mieste. Dauguma iš jų yra modifikuotos sovietų automatų „AK-47“ ir „Kalašvikov“ versijos. M.Brzakovičius teigė, kad ginklai buvo tiekiami legaliai, tačiau vėliau galėjo būti perduoti nelegaliais kanalais.
„Vienas ginklas iš mūsų buvo perduotas į Bosniją 1983-aisiais, vienas iškeliavo į Skoljė, Makedoniją, 1987-ųjų gruodį, dar vienas 1988-aisiais – į Golubici, prie Knino (Kroatija), vienas į Zagrebą (Kroatiją) 1987-aisiais“, – sakė jis.
Taigi minėtas ginklas buvo perduotas internetu ginklais prekiaujančiam asmeniui Jungtinėse Valstijose. Parduotuvė „Century Arms“ įsikūrusi Floridoje. Iš viso jai eksportuojama daugiau kaip 25 tūkst. medžioklei skirtų ginklų per metus. Gamyklos vadovas tvirtino, kad ginklas pristatytas kaip pusiau automatinis, tačiau jis nežino, ar kas nors negalėjo jo perdaryti į automatinį. Taip vadinamieji „sutrumpinti kalašnikovai“ JAV ginklų prekeivių parduodami už maždaug 460 dolerių už vienetą.
Vaizdo įraše, patalpintame 2013-ųjų gruodį, kuriame „Century Arms“ reklamuoja jų parduodamą AK-stiliaus pistoletą PAP M92, „naują šaunamąjį ginklą iš „Zastava“ gamyklos Serbijoje“, ir demonstruoja jo savybes.
Kaip skelbia naujienų agentūra AP, M.Brzakovičius tvirtino, kad ginklų eksportas iš Serbijos labai griežtai kontroliuojamas.
„Mes pateikiame užklausą atitinkamoms institucijoms, kad būtų išduotas leidimas eksportuoti ginklus. Kol leidimo neturime, nesudarome sutarties. Kai tik gauname leidimą eksportuoti, sudarome sutartį ir viską organizuojame“, – teigė jis.
Reikia nueiti kryžiaus kelius, norint legaliai importuoti ir eksportuoti tokius ginklus kaip serbiškas M92 pusiau automatinis pistoletas. Amerikos pusė taip pat turi pritarti, kad į šalį būtų importuoti šaunamieji ginklai – reikia atlikti tam tikras procedūras.
M.Brzakovicius teigė, kad būtų klaidinga kaltinti „Zastava“ gamyklą, pardavinėjant ginklus teroristams.
M.Brzakovicius teigė, kad būtų klaidinga kaltinti „Zastava“ gamyklą, pardavinėjant ginklus teroristams.
„Štai, kur buvo pristatyti ginklai. Mes turime šiuos duomenis. „Zastava“ gamykla negali būti kaltinama dėl to, kur jie atsidūrė vėliau“, – sakė jis. Vis dėlto gamyklos vadovas sutiko, kad po ginklų pristatymo galėjo būti sudaryti nelegalūs sandoriai.
„Ginklai galiausiai atsiduria ne ten, kur reikia“, – teigė jis, pridurdamas, kad gamykla turi duomenų bazę, veikiančią 50 metų ir yra žinoma, kur kiekvienas ginklas pristatomas.