„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ginklų kontrolė: ko JAV galėtų išmokti iš Australijos, Kanados ir Didžiosios Britanijos?

Po žudynių Ampkvos bendruomenės koledže, per kurias 13 ginklų legaliai turėjęs Chrisas Harperis-Merceris nušovė 9 žmones, JAV prezidentas Barackas Obama prakalbo apie būtinybę sekti Australijos ir Didžiosios Britanijos pavyzdžiu ir imtis griežtinti ginklų kontrolę. „The New York Times“ primena, iš ko mokytis siūlo JAV prezidentas.
Ginkluotas amerikietis
Ginkluotas amerikietis / „Scanpix“/AP nuotr.

Australijai kainavo 230 mln. dolerių

Australijoje ginklų kontrolė buvo sugriežtinta po to, kai pusiau automatiniu ginklu ginkluotas psichine liga sergantis 28 metų Martinas Bryantas 1996 m. balandį išžudė 35 žmones.

Visuotinis gedulas tuomet lėmė, kad politikams pavyko uždrausti privatiems asmenims turėti  automatinius ir pusiau automatinius šaunamuosius ginklus.

Tačiau tai nebuvo lengva. Reikėjo, kad kiekvienas Australijos administracinis vienetas savarankiškai pasirūpintų tokios tvarkos nustatymu. Be to, teko pasirūpinti 600 tūkst. ginklų supirkimu, surinkimu ir utilizavimu. Kad būtų už ką vykdyti šią programą visiems australams teko susimokėti vienkartinį mokestį.

Be to, buvo numatyta, kad ginklus bus leista turėti tik medžiotojams ir sportininkams, tačiau ir jie turės rašyti specialius prašymus, tikrintis sveikatą ir leidimo laukti 28 dienas. Be to, ta pati procedūra kartojama kas penkerius metus.

2012 m. buvo skaičiuojama, kad Australijoje tebėra 260 tūkst. nelegalių ginklų.

Išvis programa Australijai kainavo 230 mln. dolerių, tačiau ginklai iš gatvių vis tiek nedingo. 2012 m. buvo skaičiuojama, kad Australijoje tebėra 260 tūkst. nelegalių ginklų. Kai kurie gyventojai atvirai piktinosi, kad valdžia su jais elgiasi lyg su nusikaltėliais.

Tiesa, Australijoje griežtinti ginklų kontrolę buvo lengviau nei JAV, mat šios šalies Konstitucijoje, skirtingai nei amerikietiškoje, nėra numatyta teisė turėti ginklą ir nėra tokių stiprių lobistinių ginklų pardavėjų organizacijų.

Didžioji Britanija uždraudė ginklus savigynai

Didžioji Britanija dėl ginklų kontrolės susirūpino po 1987-ųjų, kad Hangerforde ginkluotas Michaelis Ryanas nušovė penkiolika žmonių, tarp jų savo mamą ir policininką, ir nusišovė pats. Nusikaltimus ji įvykdė trim legaliai laikytais ginklais.

Po šio įvykio Didžiojoje Britanijoje buvo įvesta prievolė registruoti visus šaunamuosius ginklus, o fiziniams asmenims pusiau automatinius ginklus turėti išvis uždrausta. Tokių ginklų britai ir šiaip turėjo nedaug, todėl ar pokyčiai davė naudos, pasakyti sunku.

Peticiją dėl ginklų kontrolės sukrėsti žudynių tuomet pasirašė 750 tūkst. britų.

Tik po beveik dešimtmečio, kai 1996 m. ginkluotas nusikaltėlis Thomas Hamiltonas legaliai laikomais ginklais iššaudė visą klasę vaikų ir jų mokytoją, žengtas dar vienas žingsnis ir išvis uždrausta privatiems atsmenims turėti ginklus savigynai. Peticiją dėl šio teisės akto sukrėsti žudynių tuomet pasirašė 750 tūkst. žmonių.

Buvo suorganizuota ginklų grąžinimo sistema, kuri šaliai kainavo 200 mln. dolerių ir per kurią buvo surinkti 162 tūkst. ginklų.

Nors tokių griežtų ribojimų vertinimas nebuvo vienareikšmis, o medžiotojai piktinosi turintys registruoti savo įnagius, kriminologai pastebėjo, kad griežtesnė ginklų kontrolė leido išvengti itin skaudžių nelaimių.

Kanada atleidžia vadeles

Kanada ginklų klausimu visuomet taikė labai griežtus įstatymus. Dar griežčiau į šią problemą pažvelgta po 1989-ųjų, kai 25 metų bedarbis su ginklu įsiveržė į Monrealio inžinerijos mokyklą.

Tuomet Kanadoje priimti įstatymai, įpareigojantys registruoti bet kokius ginklus, net medžioklinius. 

Plyšaudamas „nekenčiu feminisčių“ jis atskyrė moteris nuo vyrų ir nužudė keturiolika studenčių bei nusižudė pats.

Tuomet Kanadoje priimti įstatymai, įpareigojantys registruoti bet kokius ginklus, net medžioklinius. Taip pat ginklą įsigyti užsimanęs žmogus privalėjo gauti tam teisę. Ribojama buvo ir prekyba amunicija.

Tik dabar perrinkimo siekiantis premjeras Stephenas Harperis šiek tiek palengvino galiojančią registracijos tvarką, tačiau licenciją šaunamajam ginklui įsigyti tebėra būtina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų