Europos Sąjungos lyderiai dabar atsargiai ir su nerimu stebi jos koalicijos pergalę Italijoje – šalyje, kuri yra viena iš bloko įkūrėjų – nepaisant G.Meloni, kuri bus pirmoji kraštutinių dešiniųjų nacionalistė, valdanti Italiją nuo Benito Mussolini laikų, patikinimo, kad ji sušvelnins savo pažiūras.
Vis dėlto ES vadovams sunku išvengti tam tikros baimės.
Net atsižvelgiant į pastarųjų metų bloko sėkmę susitarus dėl novatoriško ekonomikos atkūrimo po pandemijos fondo ir kovojant su Rusijos agresija Ukrainoje, nacionalistai ir populistai išlieka patrauklūs ir jų idėjos toliau plinta, o tai gali kelti grėsmę Europos idealams ir tarpusavio solidarumui.
Anksčiau šį mėnesį Švedijos kraštutinių dešiniųjų demokratų partija tapo antra pagal dydį šalies partija ir didžiausia dešiniųjų koalicijoje.
Ekonominis COVID-19 ir dabar vykstančio karo Ukrainoje poveikis su didele valstybės skola ir sparčiai augančia infliacija padarė didelės žalos centristinėms partijoms visoje Europoje.
Kraštutinės dešiniosios partijos ne tik stumtelėjo centrines partijas į dešinę, bet ir tapo „normalizuotos“ – jos nebėra užribyje, nebėra išstumtos, sakė Užsienio santykių tarybos Europos ekspertas Charlesas A.Kupchanas.