Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Graikija: demokratijos stygius ir socialinė nelygybė gali suskaldyti ES

Europos Sąjungos pastangos suvaldyti ekonomikos, migracijos ir saugumo krizes atskleidė rimtų prieštaravimų ir trūkumų, galinčių ilgainiui suskaldyti Bendriją, antradienį perspėjo Graikijos premjeras Aleksis Cipras.
Graikijos premjeras Aleksis Cipras
Aleksis Cipras: demokratijos stygius ir socialinė nelygybė gali suskaldyti ES / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Esama pavojaus, kad šios krizės sukels Europos plėtros struktūrinę krizę“, – jis sakė per Europos Parlamento plenarinės sesijos Strasbūre debatus apie ES ateitį.

„Europos Sąjungos nesugebėjimas rasti demokratiškų ir veiksmingų dabartinės krizės sprendimų neišvengiamai lems šovinizmo triumfą ir pažadins nacionalinius konfliktus, – pabrėžė A.Cipras. – Dėl to Europa taptų susiskaldžiusiu žemynu be sąjungos, be susitelkimo, neturinčiu tarptautinio vaidmens arba perspektyvos.“

Pasak Graikijos lyderio, per krizę ES turėtų būti demokratiškesnė ir naudotis visais savo instituciniais pajėgumais, ypač Lisabonos sutartimi. A.Cipras pasmerkė „sprendimus, priimamus už uždarų durų neformalių grupių, neatskaitingų Europos piliečiams ir atitolinančių piliečius nuo Bendrijos“.

Jo nuomone, Europos Sąjungoje dominuoja technokratinis valdymo modelis, kai niekaip neatskaitingos technokratų grupės į antrąjį planą stumia Europos Parlamentą ir netgi Europos Tarybą. Pasak A.Cipro, šis modelis, įsigalėjęs įsibėgėjus ekonomikos krizei, padidino socialinę nelygybę tiek tarp atskirų ES narių, tiek šių šalių viduje. Šios tendencijos tapo skaudžiu smūgiu ištisiems visuomenės sluoksniams ir dar labiau padidino Bendrijos žmonių ekonominį nesaugumą.

„Būtent tokio neoliberaliojo krizės valdymo žlugimas maitina šovinizmo ir kraštutinių dešiniųjų populizmo monstrą. Jie ištrūko iš izoliacijos, iš istorijos užkulisių, kad vėl atsidurtų pirmajame plane. Vėlesnė migracijos krizė patvirtino ES nesugebėjimą veikti, kai didelė dalis jos narių negerbia Bendrijos pamatinių vertybių“, – sakė Graikijos premjeras.

Jis atkreipė dėmesį į bloke pasireiškiančią „izoliacijos logiką“, kai „kiekvienas kovoja už save“ ir dėl nacionalinio uždarumo išsižadama Europos solidarumo.

„Deja, neapykantos ir ksenofobijos nuodai vėl sklinda Europoje, praėjus keliems dešimtmečiams nuo fašizmo galo. Dabar susiduriame su faktu, kad atbunda kraštutiniai dešinieji, taip pat stebime, kaip rasizmas ir ksenofobija skina pergales politinėse diskusijose“, – sakė A.Cipras.

„Jeigu su tokiomis tendencijomis nebus kovojama, Europai gresia suskilti“, – perspėjo jis.

A.Cipras tapo devintuoju ES lyderiu, išsakiusiu savo poziciją per Europos Parlamento debatus dėl Bendrijos ateities. Liepą kalbą šia tema pasakė Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis, o spalį Europos įstatymų leidėjai išklausys Estijos vyriausybės vadovo Juri Rato.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų