Vyriausybės atstovas Stelijas Pecas pabrėžė, jog tebevykdoma Turkijos dujų telkinių žvalgymo misija Viduržemio jūroje pakerta pastangas atnaujinti derybas dėl užsitęsusio jūrų sienos ginčo, paaštrinusio karinę įtampą tarp abiejų NATO narių ir regioninių varžovių.
„Europa nėra naivi, – ketvirtadienį sakė S.Pecas. – Turkija turėjo galimybę ir laiko pakeisti kursą. Ji nusprendė to nedaryti.“
ES lyderiai per gruodžio 10–11 dienomis vyksianti viršūnių susitikimą aptars virtinę klausimų, įskaitant santykius su kitomis šalimis ir besitęsiantį Turkijos ginčą su Bendrijai priklausančia Graikija ir Kipru.
Atėnų teigimu, karo laivo lydimas tyrimų laivas, kurį Turkija nusiuntė į vandenis tarp šių trijų šalių, veikia akvatorijose, kur Graikija turi išteklių gavybos teises.
Graikija pasiuntė savo pačios karinių laivų turkų manevrams stebėti. Kiprą taip pat supykdė Turkijos žvalgymo ir gręžimo darbai vandenyse netoli šiose salos, kur Nikosija pretenduoja į išskirtines ekonomines teises.
Tuo metu Ankara teigia, kad jos veikla tuose vandenyse yra visiškai teisėti.
Spalio 1 dieną ES vadovai pareiškė svarstysiantys galimybę paskelbti sankcijų Turkijai per gruodį vyksiantį viršūnių susitikimą, „jei bus atnaujinti vienašališki veiksmai ar provokacijos pažeidžiant tarptautinę teisę“.
Turkijos nuomone, Briuselis šiame ginče nesąžiningai stojo Graikijos ir Kipro pusėn. Vienas Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano aukšto rango padėjėjas praėjusią savaitę Briuselyje susitiko su vyriausiaisiais ES pareigūnais ir patikino, jog Ankara tebėra pasirengusi atnaujinti derybas su Graikija.