Pirmasis 7,3 balų pagal Richterio skalę stiprumo smūgis buvo užfiksuotas 16:43 val. vietos laiku netoli sostinės Port o Prenso. Po jo sekė dar du – silpnesni – drebėjimai.
Kaip pasakojo įvykio vietoje buvę žurnalistai, žemės drebėjimas buvo ir stiprus, ir netikėtas, tad šalyje kilo didžiulė panika. Namai esą pradėjo kristi vos ne kaip degtukų dėžutės, žemėje vėrėsi bedugnės, į kurias garmėjo pastatai, tuomet skelbė BBC.
Per nelaimę griuvo prezidento rūmai, vietos ligoninė ir Jungtinių Tautų (JT) taikdarių misijos būstinė, daug įstaigų, viešbučių ir parduotuvių. Tūkstančiai žmonių neteko namų.
Po nelaimės nutrūko telefono ryšys, nutrauktos elektros perdavimo linijos. Kaip vėliau buvo pranešta, sostinėje buvo sunaikinta beveik 100 tūkstančių namų, apgriauti per 188 tūkst. pastatų.
UNICEF praėjus metams po nelaimės pažymėjo, kad per drebėjimą buvo sugriauta per 5 tūkst. mokyklų, tai esą iš esmės sutrikdė visą šalies švietimo sistemą.
Ištiko humanitarinė krizė
Žemės drebėjimas šalyje sukėlė didžiulę humanitarinę krizę. Jungtinės Tautos tuomet pranešė, kad visoje šalyje sužeisti buvo per 300 tūkst. žmonių, beveik milijonui asmenų reikėjo pastogės, buvo didelis trūkumas maisto.
Negana to, po nelaimės šalyje paplito cholera, nusinešusi 2,5 tūkst. gyvybių. Vietiniai tūžo ant JT, kaltindami dėl ligos protrūkio – organizavo riaušes, degino policijos nuovadas, grasino sudeginti JT karių stovyklas.
Prancūzų epidemiologas Renaudas Piarroux vėliau pažymėjo, kad epidemiją į kraštą greičiausiai iš tiesų atnešė JT taikos palaikymo pajėgų kariai iš Nepalo. Po šešerių metų JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas atsiprašė, kad organizacija nepakankamai stengėsi sulaikyti choleros plitimą Haityje, tačiau pripažindamas kaltę neužsiminė, kaip liga ten pateko.
Nestabili situacija šalyje leido suvešėti kriminalinio pasaulio atstovams. Buvo fiksuotas ne vienas grubus nusikaltimas – išplėštos parduotuvės, išprievartautos moterys.
Lietuva skyrė daugiau nei pusę milijono litų
Užsienio valstybės greitai atliepė Haičio pagalbos šauksmą. Tarp jų buvo ir Lietuva.
Mūsų šalis su gyventojų aukomis Haičio gyventojams paskyrė per 707 tūkst. litų arba 296 tūkst. dolerių. Didžiausia rėmėja buvo Jungtinės Valstijos, taip pat Kanada, Europos Komisija.
Nukentėjusiems aukojo ir muzikos pasaulio žvaigždės. Siekdami atkreiti dar didesnį žmonių dėmesį, buvo įrašyta ir išleista nauja dainos „We are the world“ versija.
Manoma, kad dėl žemės drebėjimo žuvo nuo 200 iki 300 tūkst. žmonių. Šalis tokio stipraus smūgio nebuvo patyrusi nuo XVIII amžiaus.