Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Grėsmingas Rusijos užmojis: siekia sukurti kosminį branduolinį ginklą

Rusija bando sukurti branduolinį kosminį ginklą, kuris sprogimo metu sukeldamas didžiulę energijos bangą galėtų sunaikinti daugybę komercinių ir vyriausybinių palydovų. Nuo jų priklauso pasaulis – galimybės kalbėti mobiliuoju telefonu, apmokėti sąskaitas, naršyti internete ir pan., CNN nurodė trys šaltiniai, susipažinę su JAV žvalgybos informacija apie tai.
Kremlius
Kremlius / 123RF.com nuotr.

Šie šaltiniai suteikė CNN išsamesnį paaiškinimą, ties kuo Rusija dirba ir kokią grėsmę tai gali kelti, nei anksčiau atskleidė JAV vyriausybė.

JAV Respublikonų partijos atstovas iš Ohajo, Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Mike'as Turneris trečiadienį sukėlė sujudimą Vašingtone, kai paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad jo grupė „turi informacijos apie rimtą grėsmę nacionaliniam saugumui“.

„Twitter“ nuotr./JAV Atstovų Rūmai
„Twitter“ nuotr./JAV Atstovų Rūmai

Penktadienį prezidentas Joe Bidenas viešai patvirtino, kad M.Turneris kalba apie naujus Rusijos branduolinius priešpalydovinius pajėgumus.

Tačiau pareigūnai tvirtai atsisakė apie tai toliau diskutuoti, remdamiesi labai įslaptintu žvalgybiniu informacijos pobūdžiu, nurodo CNN.

Galėtų sutrikdyti kasdienį gyvenimą

Ginklas vis dar kuriamas ir nėra orbitoje, viešai pabrėžė J.Bideno administracijos pareigūnai.

Tačiau, pasak pareigūnų, jis peržengtų pavojingą ribą branduolinių ginklų istorijoje ir sunkiai nuspėjamais būdais sukeltų didžiulių kasdieninio gyvenimo sutrikimų.

Toks naujas ginklas, karinių kosmoso ekspertų žinomas kaip branduolinis EMP, sukurtų elektromagnetinės energijos impulsą ir labai įkrautų dalelių potvynį, kuris prasiskverbtų per erdvę bei sutrikdytų kitus aplink Žemę skriejančius palydovus.

SpaceX nuotr./„SpaceX Starlink“ palydovai
SpaceX nuotr./„SpaceX Starlink“ palydovai

Pasak CNN publikacijos, J.Bidenas viešai pabrėžė, kad „dėl to, ką šiuo metu daro Rusija, nėra jokios branduolinės grėsmės Amerikos žmonėms ar bet kur kitur pasaulyje“.

„Viskas, ką jie daro ir/arba darys, yra susiję su palydovais ir kosmosu bei potencialiai gali pakenkti tiems palydovams“, – sakė jis.

JAV gynybos departamentas ir žvalgybos bendruomenė daugelį metų stebėjo Rusijos pastangas sukurti platų spektrą priešpalydovinių ginklų, įskaitant EMP.

„Reuters“/„Scanpix“/JAV prezidentas Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“/JAV prezidentas Joe Bidenas

Vieno gynybos pareigūno teigimu, pastaraisiais mėnesiais buvo gauta daugybė žvalgybos pranešimų, susijusių būtent su Rusijos pastangomis plėtoti branduolinius priešpalydovinius pajėgumus.

Didelė baimė

Kaip rašo CNN, pastaruoju metu Rusija padarė pažangą kurdama branduolinę EMP – susijusią, bet daug daugiau nerimo keliančią technologiją.

„Mūsų bendros žinios apie Rusijos siekį turėti tokius pajėgumus siekia daug mėnesių, jei ne kelerius metus, – ketvirtadienį sakė Nacionalinio saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby.

– Tačiau tik pastarosiomis savaitėmis žvalgybos bendruomenė galėjo su didesniu pasitikėjimo jausmu įvertinti, kaip Rusija ir toliau to siekia.“

Kremlin.ru/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Kremlin.ru/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

J.Bidenas sakė, kad žvalgybos bendruomenė „sužinojo, kad yra galimybė paleisti į kosmosą sistemą, kuri teoriškai galėtų padaryti kažką žalingo“, tačiau tai „dar neįvyko“.

„Tai nėra nauja koncepcija. Kaip koncepcija, ji kilusi iš vėlyvojo Šaltojo karo laikotarpio“, – sakė vienas JAV pareigūnas.

Tačiau, pasak žvalgybininkų, „baiminamasi dėl bet kokio EMP įrenginio orbitoje yra, nes didelė dalis konkrečių orbitų gali tapti nebenaudojama“, nes bus sukurtas išjungtų palydovų minų laukas, kuris „būtų pavojingas bet kokiems naujiems palydovams, kuriuos galėtume pabandyti pakeisti arba suremontuoti esamus palydovus“.

Nacionalinės žvalgybos direktoriaus tarnyba, Gynybos departamentas ir Nacionalinio saugumo taryba, kaip publikacijoje nurodė CNN, atsisakė tai komentuoti.

Shutterstock nuotr./Palydovas. Asociatyvinė nuotr.
Shutterstock nuotr./Palydovas. Asociatyvinė nuotr.

Iš karto nebuvo aišku, ar toks prietaisas, koks buvo sukurtas, gali paveikti GPS ir branduolinio valdymo ar valdymo palydovus, kurie veikia aukštesnėje orbitoje nei didžiulis komercinių bei vyriausybinių palydovų tinklas, esantis žemoje Žemės orbitoje.

Tie didesni palydovai suprojektuoti taip, kad būtų neįveikiami branduolinio sprogimo. Tačiau buvęs aukščiausias Pentagono kosmoso pareigūnas CNN sakė, kad „jie gali būti pažeidžiami“, atsižvelgiant į tai, kiek arti EMP jie buvo, kada jie pagaminti bei kokio galingumo sprogimas.

„Paskutinis ginklas“ ir pačiai Rusijai

Ekspertai teigia, kad toks ginklas gali sunaikinti didžiulius mažų palydovų junginius, tokius kaip „SpaceX“ „Starlink“, kurį kare su Rusija sėkmingai naudoja Ukraina.

Pasak JAV pareigūno ir kitų CNN šaltinių, tai beveik neabejotinai būtų „paskutinis ginklas“ ir Rusijai, nes padarytų tokią pačią žalą bet kokiems jos pačios palydovams.

„Twitter“ nuotr./Rusijos palydovas
„Twitter“ nuotr./Rusijos palydovas

Taip pat neaišku, kaip gerai technologija yra išvystyta.

CNN primena, kad pastaraisiais metais Rusija dėl savo branduolinės technologijos patyrė daugybę viešų nesėkmių.

2019 metais per branduolinį incidentą, įvykusį Maskvai bandant ištraukti branduolinę sparnuotąją raketą, kuri per nepavykusį bandymą nukrito į Baltąją jūrą, žuvo septyni rusai.

Vis dėlto, kaip pažymima CNN straipsnyje, neseniai atliktas žvalgybos vertinimas dėl Rusijos pažangos taip suneramino kai kuriuos įstatymų leidėjus Kapitolijaus kalvoje, kad M.Turneris pakvietė visus Atstovų Rūmų narius pasidomėti šiuo klausimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai