Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Griežia dantimis dėl Uolos

Nedidelė Didžiosios Britanijos užjūrio valda Gibraltaras toliau kursto aistras santykiuose su Ispanija. Šįkart dėmesio centre atsidūrė prieštaringai vertinama Europos Komisijos (EK) aplinkosaugos direktyva.
Gibraltaras
Gibraltaras / „Scanpix“ nuotr.

Gibraltaro savivaldos vyriausybė naujausiame pareiškime kategoriškai paneigė kalbas, neva Didžioji Britanija ir Ispanija svarsto galimybę bendradarbiauti saugant Gibraltaro teritorinius vandenis. Derybų objektas esąs tik Ispanijos ir Gibraltaro bendradarbiavimas užtikrinant ekologinį saugumą, tačiau tai nereiškia, kad ispanams bus suteikta kokių nors papildomų teisių veikti Gibraltaro vandenyse.

Gibraltaro opozicijos atstovai tvirtina turintys žinių apie tai, kad ispanų pakrantės apsaugos laivai vis dažniau įplaukia į Gibraltaro vandenis, stabdo ir apklausia vietos žvejus. Jie esą nepaiso net netoliese plaukiojančių britų Karališkojo laivyno laivų.

„Norėtume priminti, kad Ispanija Europos Sąjungos (ES) direktyvoje gruodžio mėnesį pažymėjo Gibraltaro vandenis tarsi savo nuosavybę. Ši direktyva suteikia jiems papildomą atsakomybę kontroliuoti teritoriją, kuri jiems nepriklauso", – piktinosi Gibraltaro socialliberalai ir liberalai.

Bene plačiausiai nuskambėjęs incidentas nutiko šių metų gegužės pabaigoje, kai Ispanijos pakrantės apsaugos laivas „Tarifa" iš Gibraltaro vandenų pasitraukė tik po to, kai prie jo grėsmingai prisiartino britų karo laivyno patrulinis laivas HMS „Sabre".

Netrukus po to Gibraltaro vyriausybė kreipėsi į Europos Teisingumo Teismą Liuksemburge, kuris yra atsakingas už ES teisės taikymo priežiūrą. Gibraltaras reikalauja, kad būtų peržiūrėta naujoji tvarka, pagal kurią didžioji dalis jo teritorinių vandenų buvo priskirta „Estrecho Oriental" – sugriežtintos aplinkos apsaugos zonai, kurią prižiūri Ispanija. Pasak Gibraltaro pareigūnų, ginčijamas EK sprendimas iš esmės palaimino ispanų pretenzijas į Didžiosios Britanijos teritoriją.

„Ispanijos veiksmai nėra netyčinė klaida. Jos pozicija tarptautinės teisės požiūriu yra visiškai nepagrįsta", – tvirtino Gibraltaro vyriausiasis ministras Peteris Caruana.

Jam pritarė Didžiosios Britanijos Europos reikalų ministrė Caroline Flint. „Mes suprantame nerimą, kurį Gibraltare sukėlė šis sprendimas, ir toliau laikysimės nuostatos, kad Gibraltaro teritoriniai vandenys priklauso Didžiajai Britanijai", – sakė ji.

Pietinėje Pirėnų pusiasalio dalyje įsikūręs ir sausumoje apsuptas Ispanijos teritorijos Gibraltaras užima beveik 7 kvadratinių kilometrų plotą ir turi 28 tūkst. gyventojų. Nuo pat 1704 metų, kai Ispanijai priklausiusį miestą užėmė jungtinės britų ir olandų pajėgos, vadinamoji Uola („The Rock") buvo nuolatinis Londono ir Madrido santykių įtampos šaltinis. 1967 ir 2002 metų referendumus Gibraltare triuškinančia persvara laimėjo priklausomybės Didžiajai Britanijai šalininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos