Austrijoje priimtos kovos su koronavirusu priemonės gali tapti pavyzdžiu kitoms šalims, kuriose sergamumas COVID-19 vis dar išlieka aukštas.
Kai šalyje buvo fiksuojama po 1,5 tūkst. naujų koronaviruso atvejų per dieną, Austrija įvedė karantiną ir pareiškė, kad vakcinos taps privalomos nuo kitų metų vasario 22 d.
Šaliai per dieną fiksuojant 400 naujų koronaviruso atvejų, karantinas nutraukiamas. O žmonių, paskiepytų bent vieną kartą COVID-19 vakcina, skaičius jau viršija 72 proc.
Tiesa, net ir panaikinus visuotinį karantiną, apribojimai neskiepytiems austrams ir toliau liks galioti. Jie negalės lankytis pramogų ir sporto centruose.
Apie tai, kad austrai suskubo skiepytis, byloja ir tai, jog beveik trečdalis jų jau spėjo pasiskiepyti trečiąja stiprinančiąja vakcinos doze.
Spręs dėl privalomų vakcinų
Pasaulyje plintant naujai – omikron – koronaviruso atmainai, pasekti Austrijos pavyzdžiu dėl privalomos vakcinacijos svarsto Vokietija ir Italija.
Plintant COVID-19 Austrija įvedė karantiną ir pareiškė, kad vakcinos taps privalomos nuo kitų metų vasario 22 d.
Naujasis Vokietijos kancleris Olafas Scholzas palaiko šį žingsnį ir tikisi, kad parlamentas netrukus priims įstatymą dėl privalomos vakcinacijos, kuris įsigaliotų kitų metų pradžioje. Vokietijoje praėjusią savaitę jau buvo priimtas įstatymas dėl privalomų skiepų nuo koronaviruso medikams.
Čekijos vyriausybė penktadienį paskelbė, kad nuo kovo 1 d. bus privaloma skiepytis 60 metų ir vyresniems žmonėms. Panašų sprendimą neseniai priėmė ir Graikija. Abi šalys jau buvo paskelbusios apie tam tikrų profesijų, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros ir policijos darbuotojų, privalomą vakcinaciją.
Visos Europos šalys yra susirūpinusios dėl aukšto COVID-19 užsikrėtimo lygio ir tikimybės, kad omikron gali dar labiau pabloginti padėtį.
Šiuo metu užsikrėtimo koronavirusu skaičiai sparčiai auga Prancūzijoje, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje. O Vokietijoje ir Belgijoje, neseniai fiksavusiose didelius užsikrėtimo skaičius, padėtis gerėja. Tačiau nė viena šalis nefiksuoja tokių staigių užsikrėtimo skaičių kritimo kaip Austrija.
Atliko tyrimą
Miunchene įsikūrusio ekonominių tyrimų instituto naujas tyrimas parodė, kad koronaviruso apribojimai, taikomi tik neskiepytiems žmonėms, padidino žmonių norą vakcinuotis.
Institutas ištyrė skiepijimų rodiklius Austrijos ir Vokietijos pasienyje esančiuose teritorijose ir nustatė, kad pirmojoje šalyje vakcinacijos tempai išaugo tuomet, kai apribojimai dėl koronaviruso buvo taikomi tik neskiepytiems asmenims.
Spalio 4 d. Austrijos pasienio rajonuose buvo paskiepyta 61,1 proc. gyventojų. Tuo metu Vokietijos pusėje, kur neskiepytiems asmenims nebuvo taikomi ribojimai, vakcinacijos lygis siekė 57,2 proc.
Austrijoje visiems, kurie nepasiskiepijo nuo COVID-19, bus skiriama iki 3,6 tūkst. eurų bauda.
Iki gruodžio 4 d., Austrijai įvedus apribojimus neskiepytiems asmenims, pasienio su Vokietija regione vakcinacijos lygis pasiekė 68 proc. Tuo metu Vokietijos pusėje išaugo iki 61 proc. Tiesa, tyrėjai atkreipė dėmesį, kad Austrijos sprendimas taikyti karantiną ir paskiepytiems žmonėms neturėjo įtakos vakcinacijos rodikliams.
Austrijos vyriausybė teigė, kad Vokietijos mokslininkų tyrimas patvirtino jų išvadą, jog daugelis vakcinos nuo koronaviruso skeptikų pakeistų savo nuomonę, jei skiepai taptų privalomi.
Praėjusį ketvirtadienį Austrijos vyriausybė atskleidė daugiau detalių, kaip bus vykdoma privaloma vakcinacija nuo koronaviruso.
Pagal įstatymą, visiems, kurie nepasiskiepijo nuo COVID-19, bus skirta iki 3,6 tūkst. eurų bauda. Ji bus skiriama kas tris mėnesius, kol žmogus nepasiskiepys.
Privaloma vakcinacija nebus taikoma asmenims, kurie negali pasiskiepyti dėl sveikatos sutrikimų. Skiepytis neprivalės ir nėščiosios moterys arba žmonės, pateikę persirgimo COVID-19 dokumentą, išduotą nė vėliau nei prieš 180 dienų.
Austrijos sveikatos ministras Wolfgangas Mucksteinas sakė, kad skiepai buvo vienintelė išeitis, kaip jis teigė, iš amžinojo karantino.
Austrijos konstitucijos ministrė Karoline Edtstadler teigė, kad privaloma vakcinacija nebandoma nubausti žmonių, o tik paskatinti juos prisijungti prie kovos su pandemija.