2013 11 29 /12:51

Gruzija ir Moldova parafavo sutartis su ES, Ukraina atsisakė pasirašyti

Gruzija ir Moldova penktadienį Vilniuje parafavo asociacijos ir laisvos prekybos sutartis su Europos Sąjunga (ES), tačiau Ukraina atsisakė pasirašyti istorinį susitarimą.
Vilniuje susirinko ES vadovai
Vilniuje susirinko ES vadovai / Roberto Dačkaus nuotr.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius per susitikimą su ES vadovais Vilniuje nepakeitė savo nuomonės, ir tik iš šalies stebėjo iškilmingą sutarčių pasirašymo ceremoniją.

BFL/Ingos Juodytės nuotr./Algirdas Butkevičius susitinka su Moldovos Ministru Pirmininku Iurie Leanca
BFL/Ingos Juodytės nuotr./Algirdas Butkevičius susitinka su Moldovos ministru pirmininku Iurie Leanca

Moldovos premjeras Iurie Leanca savo ruožtu teigė, kad Vilniuje žengtas žingsnis priartins jo valstybę visateisės narystės link.

„Tai yra aiškus kelias pirmyn mūsų santykiuose, kurie neabejotinai vieną dieną atves mano šalį į ES“, – po pasirašymo ceremonijos Vilniuje sakė Moldovos premjeras.

ES vadovai sakė tikintys, kad sutarčių tekstą preliminariai Vilniuje patvirtinusios Moldova ir Gruzija jas galutinai galėtų pasirašyti kitais metais.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy pagyrė Gruzijos ir Moldovos vadovų „pasiryžimą, drąsą ir politinę valią“, pabrėždamas, kad tai didžiausios apimties ES susitarimai su valstybėmis partnerėmis.

Susitikimo šeimininkė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė perspėjo, kad drąsa bus reikalinga galutinai įtvirtinti Gruzijos ir Moldovos europinį pasirinkimą.

„Mums reikės daug pastangų, kad šios dienos įsipareigojimai taptų neatšaukiama realybe ir atneštų geresnį gyvenimą mūsų rytų partneriams. Mums reikės drąsos ir išminties judėti pirmyn, Mums reikės vienybės ir pasitikėjimo įveikti būsimus iššūkius“, – ceremonijoje kalbėjo prezidentė.

ES vadovai apie Ukrainos atsisakymą pasirašyti sutartį iškilmingoje ceremonijoje neužsiminė. Į renginį atvykęs Ukrainos prezidentas V.Janukovyčius su žurnalistais penktadienio rytą nebendravo.

Ukrainos vyriausybė praeitą savaitę paskelbė nusprendusi atidėti asociacijos sutarties pasirašymą, argumentuodama būtinybe stiprinti prekybą su Rusija.

Prancūzijos prezidentas apie Ukrainą: negalima prašyti, kad ES mokėtų už asociacijos sutarties pasirašymą

Ukrainai atsisakius pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga (ES), Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as pabrėžė, kad ES nemoka už bendradarbiavimą.

Penktadienį Vilniuje vykstančiame Rytų partnerystės viršūnių susitikime Prancūzijos vadovas žurnalistams sakė, jog Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus noras už pasirašymą gauti užmokestį yra nepriimtinas.

„Negalima – kaip Ukrainos prezidentas to norėtų – prašyti atitinkamos sumos, prašyti, kad mes mokėtume už tai, kad Ukraina prisijungtų prie asociacijos sutarties“, – teigė jis.

F.Hollande'as pabrėžė, jog Ukrainai ši partnerystė lieka atvira.

„Europa gali būti šansas, tai yra galimybė pasiekti demokratijos, ekonomikos pažangą, bet niekas nėra verčiamas dirbti su Europa. Tai priklauso nuo šalies vadovų“, – nurodė jis.

Buvęs Moldovos premjeras apie Rusijos spaudimą: nebijojom ir nebijom

Moldova nebijojo Rusijos spaudimo prieš parafuodama asociacijos ir laisvos prekybos sutartį su ES galutinai, nebijo ir dabar, kai bus rengiamasi galutiniam šios sutarties pasirašymui, BNS sakė buvęs Moldovos premjeras Vladas Filatas.

Molovos premjeras Vladas Filatas
Molovos premjeras Vladas Filatas

Tai jis kalbėjo Vilniuje, Rytų partnerystės susitikime, konferencijų centre „Litexpo“.

“Mes nebijojome iki parafavimo, nebijom ir iki pasirašymo. Jūs turite suprasti, kad eurointegracinis procesas Moldovai gyvybiškai būtinas. Gali būti diskusijos su kitais, kurie turi alternatyvų, kitų galimybių”, – kalbėjo dabartinės valdančiosios koalicijos narys.

Jis taip pat tvirtino, kad Moldova kol kas nejuto didžiulio Rusijos spaudimo. 

„Kalbų daug, bet spaudimo kol kas nėra. Kol kas, jei neskaičiuosime, kad uždraudė moldaviško vyno eksportą į Rusijos rinką“, – teigė V.Filatas.

Paklaustas, kada Moldova galėtų tapti ES narė, jig teigė, jog tada, kai šalis bus pasirengusi: „Kai būsime pasirengę, reikia daug dirbti. Mes nenorime būti pelenė ES, norime būti pilnaverčiais nariais.“

Anot jo, eurointegracija Moldovoje matoma ne kaip materialinis tikslas, nes šalis ir istoriškai, ir geografiškai yra europietiška šalis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai