„Gruzijos Respublika šiandien iškėlė bylą Tarptautiniame Teisingumo Teisme Rusijos Federacijai dėl „jos veiksmų Gruzijos teritorijoje“, pažeidusių 1965 m. Tarptautinę konvenciją dėl visų rasinio diskriminavimo formų panaikinimo (CERD)“, – sakoma teismo pranešime.
Netrukus po to, kai pasirodė šis pranešimas, Gruzijos vyriausybė pakoregavo ankstesnę informaciją, kad ji padavusi skundą į Tarptautinį baudžiamąjį teismą, kuris taip pat yra įsikūręs Hagoje.
Teisingumo Teismo pranešime nurodoma, kad Gruzija „taip pat siekia užtikrinti, kad būtų gerbiamos ir saugomos visų asmenų Gruzijos teritorijoje individualios teisės“, išvardytos minėtoje konvencijoje.
Gruzija tvirtina, kad Rusijos Federacija yra atsakinga už rimtus savo pamatinių įsipareigojimų pagal CERD pažeidimus, kuriuos padarė jos „valstybiniai organai, valstybiniai atstovai, kiti asmenys ir dariniai, įgyvendinantys valdžios funkcijas, taip pat Pietų Osetijos ir Abchazijos separatistinės pajėgos ir kiti atstovai, kontroliuojami Rusijos Federacijos“.
Gruzijos teigimu, Rusija „pažeidė savo įsipareigojimus pagal CERD per tris skirtingas savo intervencijos Pietų Osetijoje ir Abchazijoje fazes“ laikotarpiu nuo 1990-ųjų iki 2008-ųjų rugpjūčio mėnesio.
Gruzija prašo, kad Teisingumo Teismas nurodytų „Rusijos Federacijai imtis visų žingsnių įgyvendinti savo įsipareigojimus pagal CERD“.
Teisingumo Teismas praneša, kad Gruzija savo skunde apeliuoja į jo jurisdikciją remdamasi Tarptautinės konvenciją dėl visų rasinio diskriminavimo formų panaikinimo 22-uoju straipsniu. Be to, Gruzija pasilieka teisę pasitelkti Genocido konvencijos IX skyrių kaip papildomą pagrindą apeliuoti į Teisingumo Teismo jurisdikciją.
Tuo tarpu Tarptautinio baudžiamojo teismo prokuroras Luisas Moreno-Ocampas gali pradėti pirminį konflikto dėl Pietų Osetijos tyrimą.
„Kol kas mes negavome prašymo, bet gruzinai išsakė pageidavimą susitikti“, – sakė jis ir pridūrė, kad „pirminio tyrimo atlikimas yra galimybė“.
Rusija nėra ratifikavusi šio teismo įkūrimo, bet prokuroras gali savo nuožiūra nuspręsti pradėti tyrimą. Jį atlikti galima ir gavus JT Saugumo Tarybos prašymą.
Tarptautinis Teisingumo Teismas yra aukščiausia Jungtinių Tautų (JT) teisinė institucija, ir sprendžia ginčus tarp valstybių. Tarptautinis baudžiamasis teismas yra pirmasis pasaulyje karo nusikaltimų teismas.