Komunistinio režimo palikimą užsimojęs ištrinti Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis planuoja 2013 metais perkelti šalies parlamentą iš kūju ir pjautuvu papuoštų rūmų sostinėje Tbilisyje į naują pastatą Kutaisyje.
M.Saakašvilį, kuris turės palikti prezidento postą 2013 metais, daugelis apibūdina kaip žmogų, skubantį palikti neišdildomą žymę savo mažoje šalyje.
Dešimtmečius visi politiniai ir ekonominiai Gruzijos ištekliai buvo sutelkti Tbilisyje, tačiau M.Saakašvilis stengiasi pakeisti šią padėtį ambicingais pertvarkymo projektais.
Prezidentas neseniai pareiškė, kad Gruzija greitai turės tris centrus: „Kaukazo sostinę“ Tbilisį, „ekonomikos ir finansų centrą“ prie Juodosios jūros esančiame kurortiniame Batumio mieste, taip pat šalies „parlamento sostinę“ Kutaisį.
Daug spėliojama, kokia ateitis laukia parlamento pastato Tbilisyje, kurį 1953 metais pastatė vokiečiai karo belaisviai.
Įstatymų leidėjai išsikels iš didingo parlamento pastato Tbilisyje, su kuriuo siejami daugelis istorinių įvykių, tokių kaip pilietinis karas praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje, per kurį jį apgadino raketų salvės. Prie parlamento taip pat ne kartą buvo jėga vaikomi demonstrantai – anksčiau taip elgėsi komunistinė vyriausybė, tačiau jėgos nevengė ir jos įpėdiniai, kurie paskutinį kartą protestuotojus išvaikė praeitą mėnesį.
„Saakašvilis ir jo komanda įsivaizduoja esantys modernizuotos Gruzijos "tėvai kūrėjai". Jie inicijavo gilias, radikalias permainas beveik visose gyvenimo srityse“, – sako analitikas Gija Nodija.
Tačiau Gruzijos lyderio naujausias drąsus sprendimas neliko be kritikų dėmesio – šie teigia, jog toks projektas tėra pinigų švaistymas.
„Gruzija – neturtinga šalis, negalinti sau leisti švaistyti dešimtis milijonų dolerių Saakašvilio kaprizams“, – sakė viena iš opozicinės Respublikonų partijos lyderių Tina Chidašeli.
Kita vertus, Gruzijos valdančioji partija „Vieningasis nacionalinis judėjimas“ teigia, kad parlamento perkėlimas į Kutaisį kainuos ne daugiau nei 18 mln. JAV dolerių (43,1 mln. litų) ir kad ši kaina visiškai priimtina.
„Antrasis didžiausias šalies miestas – vieta, neturinti realių vystymosi perspektyvų. Mes ketiname tai pakeisti“, – sakė aukštas pareigas užimantis valdančiosios partijos deputatas Davidas Darčiašvilis.
Antrame tūkstantmetyje prieš mūsų erą Kutaisis buvo Kolchidės karalystės, minimos graikų legendoje apie Jasoną ir argonautus, sostinė. X-XII amžiuje šis miestas buvo Gruzijos sostinė.
Šio miesto gatvėse, kurios tapo labai apleistos po Sovietų Sąjungos subyrėjimo, kalbinti vietos gyventojai apie naująją vyriausybės iniciatyvą atsiliepė su entuziazmu.
„Kutaisį reikia išjudinti. Kai čia persikels parlamentas, miestas įgis naują ekonominį ir socialinį pagreitį“, – sakė vietos gyventojas Vitalijus Dolidzė.
Naująjį modernios išvaizdos 40 metrų aukščio parlamento pastatą su stikliniu kupolu suprojektavo ispanas architektas Alberto Domingo, kuris laikomas vienu iš M.Saakašvilio favoritų.
Tačiau dar prieš prasidedant statyboms šį projektą aptemdė skandalas, kai Kutaisio valdžia nugriovė būsimo pastato vietoje stovėjusį paminklą Sovietų Sąjungos kariams, žuvusiems per Antrąjį pasaulinį karą.
Be to, darbininkams sprogdinant šį paminklą 2009 metais, toli nuskriejusios nuolaužos užmušė vieną moterį ir jos mažametę dukrą.
Daug spėliojama, kokia ateitis laukia parlamento pastato Tbilisyje, kurį 1953 metais pastatė vokiečiai karo belaisviai.
Tačiau D.Darčiašvilis neigė gandus, jog pastatas tikriausiai bus parduotas arba netgi paverstas prabangiu viešbučiu, sakydamas, jog šis klausimas dar nebuvo aptarinėjamas.