Gydytoja – „jauniems ir nebijantiems“ koronaviruso: nustokite žudyti kitus žmones

Gydytoja, dirbanti didelėje Vakarų Europos ligoninėje, rašo: stebėdama amerikiečius ir britus koronaviruso pandemijos pradžioje, ji jaučiasi tarsi žiūrėdama jau matytą siaubo filmą, kuriame pagrindiniai veikėjai pasidalija poromis ar nusprendžia leistis į tamsų rūsį.
Žmonės Milane
Žmonės Milane / Zumapress/Scanpix nuotr.

Gydytoja „Newsweek“ rašo, kad tokio elgesio versija realiame gyvenime yra apsimetinėjimas, jog koronavirusas tėra gripas, mokyklų neuždarymas, atostogų kelionių planų neatšaukimas ir kasdienis ėjimas į biurą.

„Mes tai darėme Italijoje. Buvome tokie užtikrinti, kad ateidavo net žmonės, turintys koronaviruso simptomų – viską nurašydavome bjauriam gripo atvejui.

Ekonomika nesustojo, bedėme pirštais į Kiniją ir raginome turistus toliau keliauti. Dauguma mūsų sau ir kitiems sakėme: nėra taip blogai. Mes jauni, sveiki, mums viskas bus gerai, net jei pasigausime virusą“, – rašo tapatybės nenorėjusi atskleisti gydytoja.

Pasak gydytojos, dabar „mes skęstame“. „Statistiškai – sprendžiant pagal Kinijos duomenis – dar net nepasiekėme epidemijos piko, tačiau mūsų mirtingumas yra didesnis nei 6 proc. Dvigubai didesnis nei pasaulinis vidurkis“, – rašo ji.

Gydytoja apibūdina, kaip tai atrodo praktiškai.

„Dauguma mano vaikystės draugų yra gydytojai, dirbantys šiaurės Italijoje. Milane, Bergame ir Padua jie renkasi, ką intubuoti: 40-metį, turintį du vaikus, sportišką ir sveiką 40-metį be jokių lėtinių ligų ar 60-metį su aukštu kraujo spaudimu, kadangi ligoninėse nėra pakankamai lovų. Tuo pat metu koridoriuje laukia dar 15 žmonių, kuriems jau sunku kvėpuoti ir reikia deguonies“, – rašo ji portale „Newsweek“.

Jos teigimu, kariuomenė sraigtasparniais į kitus regionus bando gabenti lovas, tačiau to – negana. Pacientų srautas tiesiog yra per didelis, pernelyg daug žmonių serga vienu metu.

Gydytoja rašo, kad Europoje vis dar laukiama epidemijos piko: Italijoje jis greičiausiai bus užfiksuotas balandžio pradžioje, Vokietijoje ir Šveicarijoje – balandžio viduryje. Pasak jos, kol nepasiektas pikas, vienintelė išeitis yra įvesti socialinius ribojimus.

„O jei jūsų vyriausybė dvejoja, ribojimai priklauso nuo jūsų. Nekeliaukite. Atšaukite giminių susitikimą, vakarėlį, skirtą švęsti paaukštinimą, ar tą vakarą mieste. Tai tikrai užknisa, tačiau šie laikai – ypatingi. Nerizikuokite. Neikite į vietas, kuriose vienoje patalpoje yra daugiau nei 20 žmonių. Tai – nesaugu ir neverta“, – rašo jis.

Kodėl tai taip svarbu, jei dauguma užsikrėtusių žmonių išgyvena?

„Todėl: mirtingumas – prastas matas. Užsikrėtimas virusu gali sujaukti jūsų gyvenimą daug, daug kitų būdų nei tiesiog pražudyti. „Visi esame jauni“, – gerai. „Net jei pasigausime virusą, išgyvensime“, – fantastika. Tačiau kaip dėl keturių mėnesių fizinės terapijos, kol vėl galėsite jaustis žmogumi? Kaip dėl rando plačiuose ir viso likusio gyvenimo ribojant aktyvumo lygį?

15min vizualizacija/Koronaviruso simptomai
15min vizualizacija/Koronaviruso simptomai

Net nekalbant apie galimybę pasigauti kitą ligą ligoninėje, kai esi gydomas ar lauki patikrinimo, o tavo imuninė sistema yra išblaškyta net dėl netikro eilinio gripo pavojaus. Jokia kelionė laisvalaikio ar verslo tikslais nėra to verta“, – „Newsweek“ rašo gydytoja.

Pasak gydytojos, įmanoma, kad pasigausite virusą ir nė nepajusite simptomų.

VIDEO: Koronaviruso atvejų daugėja – ar Lietuva reaguoja ne per ramiai?

„Puiku. Jums gerai. Labai blogai visiems kitiems – nuo jūsų senelių iki atsitiktinių pagyvenusių žmonių, kurie įlipo į metro stotelė ar dvi po to, kai jūs išlipote. Jums – viskas gerai, beveik nečiaudite ar nekosėjate, tačiau vaikščiodami jūs nužudote porą senolių to nė nežinodami. Ar tai – teisinga? Jūs man pasakykite“, – rašo ji.

Gydytojos teigimu, visi turime pareigą izoliuotis, išskyrus labai svarbias priežastis, pavyzdžiui, jei asmuo dirba sveikatos apsaugos srityje, turi išgelbėti kažkieno gyvybę jį nuvežant į ligoninę ar tiesiog nueiti į parduotuvę nusipirkti maisto, kad išgyventų.

„Kai jau pasiekėme šį pandemijos lygį, labai svarbu neskleisti viruso. Vienintelis dalykas, kuris gali padėti – socialiniai ribojimai. Idealiu atveju vyriausybė turėtų išleisti instrukcijas ir suteikti finansines kompensacijas verslų savininkams, palengvinti finansinę naštą visiems, kiek tik įmanoma.

Sumažinti motyvus rizikuoti savo ir kitų gyvybėmis vien tam, kad sudurtum galą su galu. Tačiau jei vyriausybė ar kompanija veikia lėtai, nebūk tas žmogus. Prisiimk atsakomybę. Apribok save nuo bet kokio, išskyrus būtiną, judėjimo“, – rašo tapatybės nenorėjusi atskleisti gydytoja.

Pasak gydytojos, tokios priemonės – ekstremalios, tačiau su tokio masto pandemija nesusiduriame kasmet. „Todėl išsėdėkite. Izoliuokitės. Nekeliaukite. Tai visiškai neverta“, – rašo ji.

„Tai – pilietinė ir moralinė kiekvieno piliečio, visur, pareiga, prisidėti prie pasaulinių pastangų sumažinti šią grėsmę žmonijai. Atidėti bet kokį judėjimą ar kelionę, kuri nėra gyvybiškai svarbi, kiek įmanoma mažiau skleisti ligą. Linksminkitės birželį, liepą ir rugpjūtį, kai, tikėkimės, tai jau bus pasibaigę“, – gydytoją cituoja „Newsweek“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis