„Korupcija Rusijoje – gyvenimo būdas, taip veikia sistema. Rusija eksportuoja korupciją, tai – įprastinė verslo vykdymo dalis“, – sakė Seime vykusioje diskusijoje „Korupcijos kaip ginklo panaudojimas nacionaliniam saugumui“ dalyvavęs P.Felgengaueris.
P.Felgengaueris: „Korupcija Rusijoje – gyvenimo būdas, taip veikia sistema. Rusija eksportuoja korupciją, tai – įprastinė verslo vykdymo dalis.“
Anot gynybos analitiko, Rusijos ginklų eksportas yra paremtas korupcija, o kyšių davimas kitoms valstybėms nelaikomas nusikaltimu.
„Manoma, kad tarpininkui reikia sumokėti bent 10 proc. nuo ginklų eksporto sutarties – kaip paskatą. Dažnai tas tarpininkas yra vyriausybės pareigūnas, o išmokų sumos kai kada siekia 20-30 proc. sutarčių vertės“, – sakė P.Felgengaueris.
Jo teigimu, per metus Rusija užsienio šalių pareigūnams tokiu būdu išmoka 3–4 mlrd. dolerių (2,4–3,2 mlrd. eurų).
P.Felgengaueris: „Bet kurį valstybės pareigūną režimas gali bet kada pakeisti. Rusijos vyriausybė nekovoja su korupcija – ji apkaltina korupcija tik tuos, kuriuos pati nori nubausti. Todėl tokia kova (su korupcija – red.) neegzistuoja, sunku būtų ją įsivaizduoti.“
„Kalbėjau su eksportu užsiimančiais pareigūnais, jie sakė, kad tai nėra nelegalu. O kyšį paėmęs užsienio pareigūnas išlieka geru Rusijos draugu, kuriuo ji pasinaudos ir vėliau. Tai – tarsi privati–valstybinė partnerystė“, – diskusijoje sakė P.Felgengaueris ir pridūrė, kad Maskva kyšius moka nebūtinai itin aukšto rango pareigūnams.
Anot apžvalgininko, toks modelis grindžiamas vidine korupcija.
„Bet kurį valstybės pareigūną režimas gali bet kada pakeisti. Rusijos vyriausybė nekovoja su korupcija – ji apkaltina korupcija tik tuos, kuriuos pati nori nubausti. Todėl tokia kova (su korupcija – red.) neegzistuoja, sunku būtų ją įsivaizduoti“, – tikino jis.
Nesistengiama išspręsti problemos
P.Felgengaueris versiją, kad buvęs Rusijos ekonomikos ministras Aleksejus Uliukajevas, kaltinamas paėmęs 2 mln. JAV dolerių (1,7 mln. eurų) vertės kyšį iš „Rosneft“ prezidento Igorio Sečino, tapo politinio susidorojimo auka, vertina atsargiai.
„Uliukajevas niekada nebuvo politinis režimo oponentas – jis buvo paskelbęs, kad atsistatydins, išeis į pensiją. Nemanau, kad tai (kaltinimai korupcija – red.) buvo priemonė pašalinti jį iš ministrų kabineto.
Galbūt kažkas turėjo asmeninių priežasčių. Taip pat buvo keliamos versijos, kad pranešimą apie atsistatydinimą Kremlius suprato kaip nelojalumo išraišką“, – teigė analitikas.
P.Felgengaueris prisiminė atvejį, kai vienas Rusijos ministras, panoręs pasitraukti iš pareigų, galiausiai buvo atleistas už nekompetentingumą. Jam teko pabėgti į Ukrainą.
Analitikas pridūrė, kad nors režimas naudoja kaltinimus korupcija siekdamas nubausti jam nepatogius asmenis, tie kaltinimai dažniausiai yra tiesa – įstatymų nesilaikančių pareigūnų yra labai daug.
P.Felgengaueris: „ Rusija vykdo verslą su Turkija, Egiptu ir kitomis trečiojo pasaulio šalimis, todėl nėra civilizacijų atotrūkio.“
„Rusijoje niekas nesistengia panaikinti korupcijos kaip sisteminio veiksnio. Rusijoje yra kompiuterizuotų centrų, juose stengiamasi sekti, kiek ta korupcija gaji.
Tuo pat metu Rusija vykdo prekybą su Turkija, Egiptu ir kitomis trečiojo pasaulio šalimis, todėl nėra civilizacijų atotrūkio“, – teigė P.Felgengaueris.
Viltys dedamos į naują vadovą?
Anot P.Felgengauerio, rusams jau įgriso korupcijos problema. Analitikas mano, kad pokyčių galima tikėtis iš V.Putiną, šį mėnesį perrinktą dar vienai kadencijai, pakeisiančio lyderio.
„Tikiu, kad naujasis caras, kad ir kas jis bus, nes kažkada juk bus, sukurs kokią nors kovos su korupcija platformą, kaip 2004 m. sukūrė (buvęs Gruzijos prezidentas Michailas – red.) Saakašvilis“, – teigė analitikas.
P.Felgengauerio manymu, opozicionierius Aleksejus Navalnas pamatė ir pasinaudojo proga, kad žmonės pavargo nuo korupcijos.
Nors A.Navalnui nebuvo leista dalyvauti prezidento rinkimuose dėl kaltinimų sukčiavimu, kuriuos jis vadina politiškai motyvuotais, kovotojo su korupcija rengiami protestai pritraukė tūkstančius žmonių.
„Vyriausybė į tai reaguoja iškeldama įvairias antikorupcines bylas, tačiau dažniausiai jos pasitelkiamos susidoroti su nepalankiais asmenimis, o ne tam, kad korupcija būtų panaikinta“, – sakė P.Felgengaueris.