Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2012 05 16 /12:41

Hagoje prasidėjo įtariamo Bosnijos karo nusikaltėlio Ratko Mladičiaus teismas

Jungtinių Tautų (JT) tribunolas trečiadienį pradėjo nagrinėti karo nusikaltimais įtariamo buvusio Bosnijos serbų pajėgų vado Ratko Mladičiaus bylą, kurioje jis kaltinamas vienais iš didžiausių žiaurumų, įvykdytų Europoje po Antrojo pasaulinio karo.
Ratko Mladičius teisme
Ratko Mladičius teisme / AP/„Scanpix“ nuotr.

Kaltintojai ilgai lauktą procesą Jungtinių Tautų (JT) karo nusikaltimų teisme buvusiai Jugoslavijai Hagoje pradės 9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku.

Bylos nagrinėjimas prasideda praėjus beveik metams po to, kai R.Mladičius buvo suimtas Serbijoje po 16 metų trukusio slapstymosi.

Šie kaltinimai susiję su jo vaidmeniu per žiaurų Balkanų karą 1992-1995 metais, kai žuvo 100 tūkst. žmonių, o dar 2,2 mln. liko be namų.

Procesas tęsis ketvirtadienį, o paskui – gegužės 29 dieną. Bendrai šios bylos nagrinėjimas gali užtrukti trejus metus.

Jei R.Mladičius bus pripažintas kaltu, jam grės kalėjimas iki gyvos galvos.

Papildyta 10.48 val.: 70 metų R.Mladičiui pateikta 11 kaltinimų dėl genocido, karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, įskaitant Srebrenicos žudynių organizavimą 1995 metais, per kurias buvo nužudyti beveik 8 000 tūkstančių musulmonų vyrų ir berniukų.

Kaltinamasis atrodė pasitikintis savimi, o įžengdamas suplojo rankomis.

Prasidėjus posėdžiui, šios bylos prokuroras Dermotas Groome'as pareiškė, kad R.Mladičius turėjo nusikalstamą tikslą vykdyti etninį valymą Bosnijoje.

Jeigu Tarptautinio tribunolas buvusiai Jugoslavijai (ICTY) R.Mladičių pripažins kaltu, jam grėstų laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

Papildyta 12.41 val: „Kaltintojai pateiks įrodymų, kurie be jokių pagrįstų abejonių atskleis, kad ponas Mladičius pridėjo ranką prie kiekvieno iš šių nusikaltimų“, – pridūrė D.Groome'as po to, kai savimi pasitikintis kaltinamasis, vilkintis tamsiai pilką kostiumą ir pasirišęs raštuotą kaklaraištį, sarkastiškai paplojo į teisėjams, kai šie įžengė į teismo salę.

R.Mladičius padarė kaltės nepripažinimo pareiškimą dėl jam pateiktų kaltinimų per ankstesnį teismo posėdį pernai birželį.

Prie teismo rūmų 25 moterys, priklausančios „Srebrenicos motinų“ organizacijai, atstovaujančiai šių žudynių aukoms ir našlėms, surengė demonstraciją.

„Jis – didžiausias skerdikas Balkanuose ir pasaulyje“, – 65 metų Munira Subasič sakė naujienų agentūrai AFP. Ši moteris neteko 22 artimųjų, nužudytų Bosnijos serbų pajėgų, kurios įsiveržė į Srebrenicos anklavą 1995 metų birželį.

„Žiūrėsiu jam į akis ir paklausiu, ar jis atgailauja“, – pridūrė M.Subasič, kuri sakė stebėsianti teismo posėdį iš balkono teismo salėje.

Likus dviem dienoms iki bylos nagrinėjimo pradžios R.Mladičiaus advokatai paprašė atidėti procesą šešiems mėnesiams, sakydami, kad jiems reikia daugiau laiko pasiruošti gynybai.

TTBJ pirmininkas Nyderlandų teisėjas Alphonsas Orie prasidėjus posėdžiui sakė tebesvarstantis, ar atidėti šią bylą, nes kaltintojai yra padarę „reikšmingą klaidą“, kuri gali sutrikdyti proceso eigą.

Per kelis ankstesnius ikiteisminius posėdžius senyvo amžiaus buvęs generolas mažai kalbėjo, tik skundėsi savo prasta sveikata ir prašė A.Orie leisti jam dėvėti karinę uniformą.

Jo advokatas Branko Lukičius sakė, kad R.Mladičius patyrė tris insultus 1996, 2008 ir 2011 metais ir kad jam iš dalies paralyžiuota dešinė kūno pusė.

R.Mladičiaus teismas tęsis ketvirtadienį, o vėlesnis posėdis vyks gegužės 29 dieną.

Manoma, kad iki nutarties paskelbimo gali praeiti dar treji metai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos