Pabėgėliai, riaušes stebėję iš palyginti saugios falafelių užkandinės, teigė, kad demonstrantai, niokojantys gražų ir tolerantišką Hamburgą, išsikraustė iš proto.
Negana to, atvykėlius pribloškė atsargūs ir kantrūs policijos pareigūnai.
„Niokoja nuostabią valstybę“
„Jei žmonės taip elgtųsi mano šalyje, juos nušautų, – stebėjosi 29-erių egiptietis Ibrahimas Ali, į Vokietiją atvykęs 2011 metais. – Valstybė čia duoda viską – būstą, bedarbio išmokas, švietimą. Ir tie žmonės vis tiek nepatenkinti. Aš to nesuprantu.“
I.Ali ir dar du pabėgėliai iš Sirijos bei Egipto tiems patiems protestuotojams pardavinėjo alų, falafelius, humuso patiekalus, salotas.
Riaušininkai į užkandinę ėmė plūsti, kai policija nusprendė imtis ryžtingesnių veiksmų ir sutramdyti smurtautojus, kurie masiškai degino automobilius.
„Jie išprotėjo. Netikiu savo akimis, – teigė prieš pusantrų metų Vokietiją pasiekęs 32-ejų siras Mohammadas Halabi. – Ši valstybė tokia nuostabi, o jie ją naikina.“
M.Halabi sakė G-20 susitikimo eigą stebėjęs tik tam, kad pažiūrėtų, ar pasaulio lyderiai nesugebės pasiekti susitarimo dėl pilietinio karo pabaigos Sirijoje. Bet didelių lūkesčių jis ir taip neturėjo.
„Tai juokinga. Jie nenusiteikę rimtai. Viskas, ko jie nori, yra savo interesų išsaugojimas Sirijoje ir Vidurio Rytuose“, – tvirtino M.Halabi.
Pyksta ant A.Merkel
Pačiam sirui riaušės netgi buvo įdomios. Per darbo pertraukėles M.Halabi vis lėkė prie aikštės, kur mirgėjo padegtos barikados, ir telefonu fotografavo policininkus, naudojančius vandens patranką.
„Čia niekis. Aš nebijau, – dalindamasis nuotraukomis su Turkijoje apsistojusiais giminaičiais kalbėjo vyras. – Baisu, kai ant tavo kvartalo metamos bombos.“
Čia niekis. Aš nebijau, – dalindamasis nuotraukomis su Turkijoje apsistojusiais giminaičiais kalbėjo vyras. – Baisu, kai ant tavo kvartalo metamos bombos.
Kelios valandos po to, kai policija susigrąžino Šternšanzės aikštės, kur kairiųjų pažiūrų aktyvistai tradiciškai rengia protestus, vietos gyventojai ir smulkieji verslininkai susirinko apžiūrėti miestui ir jų nuosavybei padarytos žalos.
Kai kurie padėjo tvarkdariams valyti gatves – visi kartu jie rinko stiklo šukes, betono gabalus ir akmenis.
Daugelis vietinių teigė pykstantys ant kanclerės Angelos Merkel, nusprendusios surengti viršūnių susitikimą būtent Hamburge. Esą jie nujautė, kad anarchistinio „Juodojo bloko“ chuliganai surengs smurto fiestą.
„Baisu, kas čia nutiko, – vis dėlto sakė 28 metų mokytoja Sandra Janowitz. – Bet aš demonstrantų nekaltinu. Daugelis jų buvo paaugliai, kurie nežino ką daro. Buvo ir daug užsieniečių. Jie išvyko namo, o mums dabar reikia tvarkytis.“
Siras M.Halabi priminė, kad A.Merkel žada kompensuoti hamburgiečiams patirtą žalą, ir tikina negalintis pykti ant kanclerės, 2015 metais atvėrusias duris pabėgėliams: „Jei ne ji, manęs čia nebūtų.“