„Amerika yra visiškai atsakinga už vykstantį karą prieš Gazą ir jos gyventojus, o Izraelis yra tik vykdymo įrankis“, – sakė H. Nasrallah.
Jo tvirtinimu, Jungtinės Valstijos „trukdo nutraukti ugnį ir užbaigti agresiją“.
Savo kalboje H. Nasrallah gyrė prieš keturias savaites „Hamas“ įvykdytą išpuolį, per kurį kovotojai atakavo pietų Izraelį. Per šį išpuolį Izraelyje žuvo daugiau kaip 1,4 tūkst. žmonių.
Po šio išpuolio Izraelis prieš „Hamas“ kontroliuojamą anklavą pradėjo vykdyti nesiliaujančią bombardavimo kampaniją, per kurią, Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, šioje teritorijoje žuvo daugiau kaip 9,2 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.
Izraelis taip pat įvedė paralyžiuojančią Gazos Ruožo apsiaustį, dėl kurios jo gyventojams labai trūksta maisto, vandens, vaistų ir degalų.
„Ši didžiulė, plataus masto operacija buvo grynai palestiniečių planavimo ir įgyvendinimo rezultatas“, – kalbėjo H. Nasrallah, leisdamas suprasti, kad jo kovotojų grupuotė prie išpuolio neprisidėjo.
„Dėl didelio slaptumo ši operacija buvo labai sėkminga“, – teigė jis vaizdo ryšiu iš neskelbiamos vietos.
Jo kalba transliuojama didelei šalininkų miniai, susirinkusiai pietiniame Beiruto pakraštyje. Mieste girdimi šūviai į orą, sveikinantys H. Nasrallah kalbą.
Kaip pranešama, jis viešai nekalbėjo nuo 2006-ųjų, kai prasidėjo mėnesį trukęs „Hezbollah“ ir Izraelio karas.
Ragina nesikišti
„Hezbollah“ lyderis taip pat pareiškė, kad grupuotė dalyvauja precedento neturinčiose kovose su Izraeliu, ir pagrasino jas sustiprinti.
H. Nasrallah nepaskelbė, kad „Hezbollah“ įsitraukia į karą, tačiau sakė, kad kovos Libano ir Izraelio pasienyje neapsiribos iki šiol matytu mastu.
Jis perspėjo Izraelį nepulti Libano, sakydamas, kad įmanomos „visos galimybės“ ir kad atviro konflikto tikimybė yra reali.
„Mūsų Libano fronte atviros visos galimybės, – sakė H. Nasrallah. – Priešui, kuris gali pagalvoti apie Libano užpuolimą ar prevencinę operaciją, sakome, kad tai būtų didžiausia kvailystė per visą jo egzistavimą.“
Šiuo pareiškimu jis nutraukė kelias savaites trukusią tylą nuo karo tarp Gazos Ruožą kontroliuojančios grupuotės „Hamas“ ir Izraelio pradžios.
Po to, kai spalio 7 dieną „Hamas“ kovotojai pradėjo precedento neturintį išpuolį prieš Izraelį iš Gazos Ruožo, prie Libano pietinės sienos padažnėjo Izraelio ir „Hezbollah“ apsikeitimai ugnimi, o tai kurstė baimę, kad karas gali išsiplėsti.
Ketvirtadienį šie apsikeitimai ugnimi paaštrėjo, žydų valstybei pareiškus, kad atsakė plačiu puolimu, kai „Hezbollah“ vienu metu atakavo 19 Izraelio pozicijų.
Raketos taip pat pataikė į netoli sienos esantį Izraelio Kirjat Šmonos miestą. Atsakomybę už šį apšaudymą prisiėmė „Hamas“ ginkluotojo sparno Libano skyrius.
Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amiras-Abdollahianas (Hoseinas Amiras Abdolahianas) perspėjo, kad „regionas yra tarsi parako statinė“ ir kad „viskas įmanoma“, jei Izraelis nenutrauks Gazos Ruožo puolimo.
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pasiuntė dvi lėktuvnešių grupes į rytinę Viduržemio jūros dalį ir perspėjo „Hezbollah“ bei kitas grupes nesikišti į konfliktą.
„Čia susiduriame su svarbiais nacionalinio saugumo interesais“, – sakė JAV nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby (Džonas Kerbis).
„Nemanau, kad dar matėme kokių nors konkrečių požymių, kad „Hezbollah“ yra pasirengusi veikti visa jėga. Taigi pamatysime, ką jis pasakys“, – teigė jis.
„Pasipriešinimo ašis“
Naujienų agentūros AFP duomenimis, Libano pusėje žuvo 72 žmonės, tarp jų mažiausiai 54 „Hezbollah“ kovotojai, taip pat kiti kovotojai ir civiliai gyventojai, vienas iš jų – agentūros „Reuters“ žurnalistas.
Izraelio pusėje žuvo mažiausiai šeši kariai ir vienas civilis, pranešė kariuomenė.
Izraelio kariuomenės atstovas spaudai Richardas Hechtas perspėjo, kad „šiuo metu jam (H. Nasrallah) nebūtų naudinga eskaluoti situaciją šiaurėje“, tačiau jei taip atsitiktų, „mūsų atsakas bus labai, labai griežtas“.
Libano ministras pirmininkas Najibas Mikati (Nadžibas Mikatis) pirmadienį sakė, kad daro viską, ką gali, kad jo šalis neįsiveltų į karą, ir perspėjo dėl eskalacijos, jo žodžiais tariant, plintančios visame regione.
Kai kurie analitikai mano, kad „Hezbollah“ nėra suinteresuota pilnai įsitraukti į konfliktą, kuris, kaip grasina Izraelio pareigūnai, gali sunaikinti Libaną.
Kiti sako, kad sprendimą turi priimti Iranas, kuris vadovauja regioninei „pasipriešinimo ašiai“ prieš Izraelį. Be „Hezbollah“ jai priklauso ginkluotos grupuotės iš Sirijos, Irako ir Jemeno, kai kurios iš jų pastarosiomis savaitėmis atakavo Izraelį ir JAV interesus regione.
Tačiau Kardifo universiteto „Hezbollah“ ekspertė Amal Saad sakė: „Hezbollah“ nėra Irano įgaliotinė, ji yra Irano sąjungininkė (...) „Hezbollah“ nereikia niekieno leidimo įsikišti“.
„Hezbollah“ turi daug daugiau akivaizdžios kovos su Izraeliu patirties nei Iranas – Iranas nėra tiesiogiai susidūręs su Izraeliu“, – pridūrė A. Saad.