Konteksto nepateikė
CNN laidos ištrauka, kurioje H.Clinton girdėti kalbanti apie socialinių tinklų turinio kontrolę, spalio pradžioje pasidalijo viena „Facebook“ vartotoja.
„JAV. Hillary Clinton. „Jei „Facebook“, „Twitter“, „Instagram“, „TikTok“ ar kitos platformos nemoderuos ir NEKONTROLIUOS savo turinio, MES PRARASIME VISIŠKĄ KONTROLĘ!“
Na taip, šventi žodžiai, Dievui į dangų... ir tada stos tikra demokratija, vietoj diktatūros“, – neslėpdama ironijos, pakomentavo lietuvė.
19 sekundžių trukmės klipe buvusi JAV pirmoji ponia ir diplomatijos vadovė išties sako: „<…> jei platformos, ar tai būtų „Facebook“, „Twitter“ / „X“, ar „Instagram“, ar „TikTok“, kad ir kurios tai būtų, jei jos nemoderuoja ir nestebi turinio, prarandame visišką kontrolę. Ir tai nėra vien socialinis bei psichologinis poveikis, tai tikra žala <…>“
Jau iš pačių H.Clinton žodžių galima suprasti, kad čia skamba ne visa jos mintis – atrodo, lyg frazei trūksta ir pradžios, ir pabaigos.
Ekrano apatiniame dešiniajame kampe matyti televizijos CNN logotipas ir ženkliukas „live“ (angl. „tiesiogiai“), taigi panašu, kad pasidalyta ilgesnio pokalbio ištrauka.
Internete galima rasti nemažai žiniasklaidos pranešimų, kuriuose buvo cituojami tie patys žodžiai. Bet iš šių žinučių akivaizdu, kad jos mintis buvo kitokia, nei aiškina socialinių tinklų vartotojai.
„Vaikai kalbasi vienas su kitu“
H.Clinton, kuri 1993-2001 m. buvo JAV pirmoji ponia, 2009-2013 m. – valstybės sekretorė, o 2016 m. pati siekė tapti prezidente, frazę savo socialinių tinklų paskyrose ir „YouTube“ kanaluose skelbė įvairios žiniasklaidos priemonės.
Tiesa, ne iš visų pranešimų aišku, apie ką iš tiesų moteris kalbėjo CNN laidų vedėjui Michaelui Smerconishui.
Kaip prie ištraukos iš interviu savo kanale „YouTube“ nurodė televizija „Sky News Australia“, ji „perspėja, kad „prarasime visišką kontrolę“, jei socialinės žiniasklaidos įmonės nereguliuos turinio savo platformose.“
Buvusi politikė esą pripažino, kad, nors buvo imtasi veiksmų reguliuoti turinį, federalinei vyriausybei reikėtų padaryti daugiau.
„Galime pažvelgti į Kalifornijos, Niujorko valstijas, manau, kad kai kurios kitos valstijos taip pat ėmėsi veiksmų“, – remdamasis „Fox News“, citavo dienraštis „The New York Post“. – Tačiau mums reikia nacionalinių veiksmų ir, deja, mūsų Kongresas neveikė, kai reikėjo atsakyti į šias grėsmes mūsų vaikams.“
Iš šios citatos tampa aišku, kad H.Clinton kalbėjo apie vaikų saugumą. Ji paragino panaikinti Ryšių įstatymo 230 skirsnį, kuris apsaugo interneto platformas nuo atsakomybės už trečiųjų šalių turinį, pavyzdžiui, publikuojamą socialinių tinklų vartotojų. Šis imunitetas taikomas pačiam turiniui ir jo pašalinimui tam tikromis aplinkybėmis.
„Mano nuomone, turėtume panaikinti tai, kas vadinama 230 skirsniu, kuris, kaip žinote, interneto platformoms suteikė imunitetą, nes buvo manoma, kad jos yra tiesiog tarpininkės, kad jos neturėtų būti vertinamos dėl paskelbto turinio.
Tačiau dabar žinome, kad tai buvo pernelyg paprastas požiūris, kad jei platformos, ar tai būtų „Facebook“, „Twitter“ / „X“, ar „Instagram“, ar „TikTok“, kad ir kurios tai būtų, jei jos nemoderuoja ir nestebi turinio, prarandame visišką kontrolę. Ir tai nėra vien socialinis bei psichologinis poveikis, tai tikra žala <…>“
H.Clinton taip pat paragino riboti mobiliųjų telefonų naudojimą mokyklose, kas jau padaryta keliose valstijose, pavyzdžiui, Floridoje ir Kalifornijoje. Atskiri mokyklų rajonai visoje šalyje taip pat nustatė taisykles, draudžiančias arba ribojančias mobiliųjų telefonų naudojimą pamokų valandomis.
„Atsisakykite telefonų mokyklose, – siūlė ji. – Labai džiaugiuosi matydama, kad mokyklos pradeda tai daryti, kad vaikai, įėję pro duris, išjungia telefonus.
Ir spėkite, ką. Vaikai klasėje skiria daugiau dėmesio. Jie kalbasi vienas su kitu valgykloje – tokie dalykai buvo jūsų kasdienio gyvenimo dalis tuomet, kai lankėte mokyklą“.
Pristatė savo knygą
H.Clinton televizijos eteryje pristatė savo naują knygą „Something Lost, Something Gained“ („Kai kas prarasta, kai kas įgyta“). Laidos vedėjas paminėjo skyrius, kuriuose autorė aptarė socialines medijas ir jų neigiamą poveikį žmonėms, ypač jaunimui.
„Knygoje rašau, jog nemanau, kad mūsų vaikams viskas gerai, nes galvoju, kad jie tapo priklausomi nuo socialinės žiniasklaidos, – kalbėjo ji. – Esu įsitikinusi, kad telefonai kišenėse turi didžiulės įtakos tam, kaip jie leidžia laiką ar bendrauja su kitais žmonėmis.
Dabar žinome, kad labai dažnai vaikus veikia nerimas ar depresija, arba visokios problemos, kurios yra bent susijusios, jei ne sukeltos, ryšio su ekranais.“
Buvusios pirmosios ponios žodžiais, interneto keliamas pavojus apima ne vien socialinį ir psichologinį poveikį, bet ir realią žalą, pavyzdžiui, vaikų pornografiją, grasinimus smurtu.
15min verdiktas: trūksta konteksto. Buvusi JAV pirmoji ponia, valstybės sekretorė ir kandidatė į šios šalies vadovus H.Clinton kalbėjo ne apie socialinių tinklų kontrolę, o kad šios platformos turėtų atidžiau prižiūrėti savo turinį, taip saugodamos vaikus nuo kenksmingo poveikio.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.