Panašu, kad Honkonge praėjo ir antroji koronaviruso banga. Per pastarąsias dvi savaites neregistruotas nė vienas vietinio užkrėtimo atvejis. Iš Honkongo sėkmės galėtų pasimokyti ir kiti pasaulio miestai, ieškantys būdų sušvelninti ribojimus, rašo CNN.
Nuo balandžio 20 dienos iki gegužės 5 dienos Honkonge užfiksuota tik 15 naujų užsikrėtimų atvejų. Visais atvejais COVID-19 nustatyta neseniai keliavusiems asmenims.
Iš viso Honkonge užsikrėtė per tūkstantį asmenų, mirė keturi. 920 žmonių laikomi pasveikusiais.
Reagavo greitai
Honkongas uždarė sienas ir įvedė socialinio atstumo ribojimus praėjus maždaug savaitei po to, kai sausio 24 dieną mieste buvo nustatytas pirmasis užsikrėtimo atvejis.
Pasak CNN, Honkonge visuomenės panika piką pasiekė vasario pradžioje – tuomet žmonės kaupė tualetinio popieriaus, apsauginių veido kaukių ir maisto produktų atsargas. Tačiau užsikrėtimų skaičius išliko gana žemas – kovo pradžioje jis siekė apie 150.
Kai koronaviruso pandemija aprimo Kinijoje ir smogė Vakarams, Honkongo gyventojai ėmė grįžinėti į normalų gyvenimą. Kovo gale užsikrėtimų skaičius jau viršijo 700.
Tuomet vyriausybė ėmėsi greitų ir agresyvių veiksmų pažaboti antrąją atvežtinių atvejų bangą: uždraudė gyventojo statuso neturintiems asmenims patekti į miestą, taip pat keliautojų tranzitą per pagrindinį šalies oro uostą, o visiems atvykėliams pritaikė griežtas karantino bei testavimo priemones. Esantiems karantine buvo duotos elektroninės apyrankės, nustatančios buvimo vietą.
Vyriausybė uždraudė baruose pardavinėti alkoholį, liepė visiems sporto klubams ir salėms užsidaryti. Daugelis restoranų ir kavinių buvo uždaryta, o veikiančios maitino įstaigos sumažino klientų skaičių, kad pastarieji galėtų laikytis socialinės distancijos. Kai kur tarp staliukų buvo pastatyti fiziniai barjerai, rašo CNN.
Nors dauguma šių priemonių buvo laikomos drastiškomis, valdžia niekada neįvedė oficialaus karantino – verčiau pasitikėjo bendruomenės pastangomis suvaldyti virusą.
Panašu, kad tokia strategija suveikė – kasdien nustatomų naujų užsikrėtimo atvejų skaičius mažėja.
Atsargus sugrįžimas
Pasak CNN, pirmadienį vyriausybė leido atverti rekreacines ir sporto erdves, pavyzdžiui, teniso kortus, atnaujino tokias paslaugas kaip vairavimo egzaminai ir kursai, taip pat paslaugas, skirtas padėti pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms.
Nuo penktadienio viešumoje bus leidžiama būriuotis ne didesnėms nei aštuonių žmonių grupėms – anksčiau šis skaičius siekė keturis. Taip pat bus leista atsidaryti fitneso centrams, grožio ir masažo salonams, barams, nors bus ribojamas klientų skaičius.
Mokyklos palaipsniui atsidarys nuo gegužės 27 dienos – mokiniai lankys pamokas grupelėmis, o ne visi iš karto.
Visuomenė artėjant vasarai džiaugiasi ribojimų švelninimais. Pastaruosius du savaitgalius paplūdimiai, pažintiniai takai ir stovyklavietės buvo pilnos žmonių. Restoranai – ir vėl pilni: prie vienų – eilės, kituose staliukai rezervuoti kelioms savaitėms į priekį.
Tačiau medicinos ekspertai įspėja pernelyg neatsipalaiduoti, nes dar per anksti pasakyti, ar vietinio užkrėtimo atvejai jau visiškai sustojo. Tokias išvadas bus galima daryti tuomet, kai praėjus dviejų inkubacinių periodų laikotarpiui – 28 dienoms – nebus registruojami nauji užsikrėtimai.
Nerimą kelia ir galimai į gatves grįžtantys neramumai. 2019 metais mieste vyko už demokratiją ir prieš vyriausybę pasisakantys protestai, sustoję pandemijos metu. Yra ženklų, kad silpstant koronaviruso pavojui protestuotojai sugrįš į gatves.