Draudimu, įvestu pasitelkus daugiau kaip pusę amžiaus nenaudotus įgaliojimus nepaprastosios padėties atveju, siekiama numalšinti jau beveik keturis mėnesius trunkančius neramumus.
Visgi vietoj trokštamo rezultato draudimas sukėlė dar vieną masinių protestų bangą, o protestuotojai nežada nurimti. Pranešama, kad per neramumus buvo pašautas 14 metų paauglys.
Kai Honkongo lyderė Carrie Lam penktadienį paskelbė nepaprastosios padėties įstatymą, visame Honkonge kilo spontaniški protestai, o minios biurų darbuotojų blokavo kelius Centriniame komerciniame rajone.
Vėliau demonstrantai visame mieste įsiveržė į metro stotis, sukėlė gaisrų gatvėse ir puldinėjo su žemynine Kinija bendradarbiaujančias įmones. Policija keliose vietose paleido ašarines dujas.
„Vyriausybė mūsų neklauso. Todėl mes stipriname savo pareiškimą“, – kalbėjo 32 metų protestuotoja Nathalie, įniršusiems demonstrantams niokojant Honkongo metropoliteno stotį šiaip jau ramiame Ceung Kvan O rajone.
Šiauriniame Juen Longo rajone vienas policijos pareigūnas pradėjo šaudyti, protestuotojams apsupus jo automobilį ir prie kojų susprogdinus butelį su padegamuoju mišiniu.
Policijos teigimu, pareigūnas gindamasis iš savo ginklo paleido vieną šūvį.
Tame pačiame rajone buvo pašautas ir sužeistas paauglys, pranešė laikraštis „The South China Morning Post“, cituodamas vieną medicinos šaltinį. Policija nepakomentavo, ar paauglį sužeidė jos pareigūnas.
Šeštadienį šimtai protestuotojų daugelyje vietų rengė nesankcionuotas eitynes ir improvizuotus protestus.
Po ankstesnę dieną vykusių neramumų C.Lam paskelbė vaizdo pranešimą, kuriuo griežtai pasmerkė protestuotojus už „labai tamsią naktį“.
„Nebegalime leisti riaušininkams griauti mūsų branginamą Honkongą“, – pridūrė miesto administracijos vadovė ir paragino gyventojus atsiriboti nuo radikaliausių protestuotojų.
Hosun Lee (Hosun Li) buvo tarp minios demonstrantų, žygiavusių per populiarų komercinį Kozvej Bėjaus rajoną.
„Įstatymas prieš kaukes yra pirmasis žingsnis“, – naujienų agentūrai AFP sakė jis.
„Jeigu nesipriešinsime, galėsime sakyti, kad 2047-ieji jau atėjo“, – pridūrė aktyvistas, turėdamas omenyje datą, kai pusiau autonominis Honkongas bus visiškai integruotas į autoritariškai valdomą Kiniją.
Kai kurie protestai buvo ne itin rimti, netgi komiški. Cim Ša Cui rajone vienas kaukėtas vyras buvo apsirengęs bananą vaizduojantį kostiumą, ant kurio buvo užrašytas žodis „Sukilimas“.
Tačiau netoli ribos su žemynine Kinija esančiame Šung Šui rajone AFP reporteriai matė grupes kaukėtų protestuotojų, daužiusių verslo įstaigų, priklausančių žemyninės Kinijos įmonėms arba laikomomis palaikančiomis Pekiną, biurų langus.
Policininkai, tarp kurių buvo daug pareigūnų uždengtais veidais ir be atpažinimo numerių, vėlyvą sekmadienio popietę buvo pastebėti areštuojantys vieną kaukėtam protestuotoją Centriniame rajone.
Du kiti – jaunas vyras ir moteris – buvo sulaikyti ir apklausti, bet vėliau, regis, buvo paleisti.
Sustojęs miestas
Visas metropoliteno tinklas, kuriuo kiekvieną dieną važiuoja apie keturis milijonus keleivių, sustojo, o protestuotojai, vietiniai gyventojai ir penktadienio vakarą pramogauti tikėjęsi miestiečiai įstrigo.
Šeštadienį geležinkelių tinklas, įskaitant svarbiausią į oro uostą vedančią liniją, vis dar neveikė, o geležinkelio operatorė teigė pirmiausia ketinanti įvertinti stotims padarytą žalą prieš nuspręsdama, kada vėl pradės teikti paslaugas.
Neveikė ir prekybos centrai, o prekybos tinklai pranešė taip pat nedirbsiantys. Liko uždaryti ir daugelis žemyninės Kinijos bankų skyrių, kurių fasadai per penktadienio vakarą kilusią smurto bangą buvo išpaišyti grafičiais.
Kai kuriose vietose parduotuvėse susiformavo ilgos eilės, gyventojams stengiantis įsigyti daugiau produktų stiprėjant nerimui dėl tolesnių susirėmimų.
Policija išsiuntinėjo tekstinių pranešimų, ragindama visuomenę vengti protestų per ilgąjį trijų dienų savaitgalį.
Visgi neveikiant metro, socialinės žiniasklaidos forumuose pasirodė siūlymų šeštadienį paskelbti „poilsio diena“, o į gatves vėl išeiti sekmadienį ir pirmadienį.
Honkonge protestus išprovokavo dabar jau atšauktas įstatymo projektas, kuriuo buvo numatyta leisti ekstradicijas į žemyninę Kiniją. Minėtas įstatymo projektas sukėlė nerimą, kad gali būti panaikintos principu „viena šalis, dvi sistemos“ numatytos laisvės, su kuriomis Kinija sutiko 1997 metais perimdama Honkongą iš buvusios kolonijinės valdytojos Didžiosios Britanijos.
Pekinui ir vietos valdžiai laikantis griežtosios linijos, demonstracijos virto platesniu judėjimu, o protestuotojai ėmė reikalauti daugiau demokratinių laisvių ir policijos atskaitomybės.
C. Lam atsisakė daryti kokių nors reikšmingų nuolaidų, tačiau Honkongo lyderei nepavyksta atrasti politinio sprendimo, galinčio užbaigti chaosą. Tuo metu policijos ir demonstrantų susirėmimai darosi vis įnirtingesni, o autonominio regiono padėtis vis blogėja.
Iki šiol įnirtingiausi susirėmimai Honkonge vyko antradienį, Kinijai minint komunistų valdymo 70-ąsias metines. Tąsyk policija pašovė paauglį, puolusį pareigūnus.
Nors paaštrėjęs vandalizmas sukrėtė daugelį miesto gyventojų, neįpratusių prie tokių vaizdų, daugelis nuosaikiųju aktyvistų sakė vis tiek simpatizuojantys naudojantiems smurtą.
67 metų nekilnojamojo turto agentas, pavarde Lukas, apžiūrinėjo vieną nusiaubtą metropoliteno stotį, kurios langai buvo išdaužyti, sienos išmargintos grafičiais.
Jis sakė esąs nusistatęs prieš vandalizmą, bet nenorįs smerkti siautėjusių stotyje.
„Vyriausybė nedaro jokių nuolaidų, – jis sakė AFP. – Vyriausybė nesileidžia į dialogą su piliečiais – jie tiesiog stumia vienašališką elgesį.“
Vienas Honkonge gyvenantis prancūzas, vardu Marko, sakė, kad kaukių draudimas tik „šliūkštelėjo alyvos į ugnį“.
„Tačiau manau, kad stotis griaunantys žmonės yra ekstremistai“, – pridūrė jis“
Pekino politiką remiantys įstatymų leidėjai ir policija gyrė C. Lam įvestą draudimą. Pekinas taip pat išreiškė palaikymą ir sakė, kad tokia priemonė „itin reikalinga“.
Tačiau kritikai sako, kad šis administracijos sprendimas yra didelis žingsnis autoritarizmo link.