„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Honkongo lyderis ragina besislapstančius aktyvistus pasiduoti

Honkongo lyderis antradienį paragino aštuonis užsienyje besislapstančius aktyvistus pasiduoti po to, kai dieną prieš tai policija paskelbė piniginį atlygį už vertingą informaciją apie juos ir jų buvimo vietą.

Pirmadienį policija pasiūlė 1 mln. HK dolerių (117 093 eurų) atlygį už informaciją, padėsiančią sulaikyti aštuonis žinomus užsienyje gyvenančius demokratijos aktyvistus, kurie yra kaltinami tokiais nusikaltimais, kaip ardomoji veikla ir sąmokslas su užsienio valstybėmis.

Šio miesto vadovas Johnas Lee antradienį pareiškė, kad palaiko policijos veiksmus, ir paragino aktyvistus pasiduoti.

VIDEO: Besislapstantys Honkongo aktyvistai raginami pasiduoti

„Vienintelis būdas nutraukti pabėgėlio, kuris bus persekiojamas visą gyvenimą, likimą – pasiduoti“, – žurnalistams teigė jis.

J.Lee pridūrė, kad priešingu atveju jie praleis savo dienas baimėje.

Visi aštuoni pabėgo iš Honkongo po to, kai Pekinas 2020 metais įvedė plataus masto nacionalinio saugumo įstatymą, kuriuo siekta numalšinti prodemokratinius protestus, kilusius 2019-aisiais.

J.Lee kreipėsi į visuomenę, prašydamas padėti policijai, pabrėždamas, kad net aktyvistų giminaičiai ir draugai galėtų būti informatoriai.

Šį pasiūlymą kritikuoja JAV, Jungtinė Karalystė ir Australija – valstybės, kuriose gyvena kai kurie ieškomi aktyvistai.

JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris pasmerkė šias siūlomas premijas kaip Kinijos tarptautinių represijų pastangas ir ragino jas atšaukti.

„Pekino įvesto Nacionalinio saugumo įstatymo ekstrateritorinis taikymas yra pavojingas precedentas, keliantis grėsmę žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms visame pasaulyje“, – nurodė jis.

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly pareiškė, kad JK netoleruos jokių Pekino bandymų įbauginti ir nutildyti asmenis tiek savo šalyje, tiek užsienyje.

„JK visada gins visuotinę teisę į saviraiškos laisvę ir gins tuos, prieš kuriuos nukreiptas smurtas“, – nurodė jis.

Kinijos ambasada Londone pareiškė, kad JK, siūlydama apsaugoti pabėgėlius, kišasi į Pekino vidaus reikalus.

Kinijos ambasados atstovas spaudai teigė, kad sprendimas skirti premijas buvo ne tik konstitucinis ir teisinis, o taip pat esą atitinka ir visuomenės nuomonę.

Tuo tarpu Australijos užsienio reikalų ministrė Penny Wong pareiškė, kad šalies vyriausybė yra labai nusivylusi šiuo sprendimu.

„Nuolat reiškėme susirūpinimą dėl plataus Nacionalinio saugumo įstatymo taikymo siekiant suimti ar daryti spaudimą demokratiją remiantiems veikėjams ir pilietinei visuomenei“, – antradienį sakė ji.

Užsienio reikalų ministrė sakė, kad Australija tvirtai remia žodžio laisvę ir žmonių teisę taikiai reikšti politines pažiūras.

„Žmonės, kurie tai daro mūsų šalyje, bus palaikomi“, – sakė ji.

Paklaustas apie užsienio kritiką dėl šio sprendimo, J.Lee atsakė, kad Honkongas nėra vienintelis, turintis nacionalinio saugumo įstatymą, kuris gali būti taikomas tarptautiniu mastu.

„Nebijau jokio mums daromo politinio spaudimo, nes elgiamės taip, kaip manome esant teisinga“, – antradienį sakė jis.

Tarp aštuonių ieškomų aktyvistų yra buvę demokratijos šalininkai – Nathanas Law, Tedas Hui ir Dennisas Kwokas.

Ieškomas ir profsąjungų veteranas Mung Siu-tatas, taip pat aktyvistai Elmeris Yuenas, Finnas Lau, Anna Kwok ir Kevinas Yamas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs