Honkongo senjorai per eitynes išreiškė paramą jauniems demonstrantams

Honkonge apie 2 000 pagyvenusių žmonių, įskaitant vieną populiarią aktorę, per trečiadienį vykusias eitynes išreiškė paramą jaunuoliams, dalyvaujantiems jau mėnesį rengiamose demonstracijose prieš kontroversišką ekstradicijos įstatymo projektą, parengtą šios pusiau autonominės Kinijos teritorijos.
Honkongo senjorai per eitynes išreiškė paramą jauniems demonstrantams
Honkongo senjorai per eitynes išreiškė paramą jauniems demonstrantams / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Senjorai taip pat kritikavo policijos atsaką į sekmadienį Ša Tino rajone surengtą protestą. Nors iš pradžių ta akcija daugiausia vyko taikiai, vėliau ji peraugo į chaosą, kai per viename prekybos centre kilusius susirėmimus buvo sužeisti dešimtys žmonių, įskaitant policininką, kuriam buvo nukąstas pirštas. Tąsyk buvo sulaikyti per 40 žmonių.

Trečiadienį veteranė aktorė ir dainininkė Deanie Ip paragino policiją nenaudoti griežtų veiksmų prieš jaunus protestuotojus, kurie „yra beginkliai“ ir esą taikiai išreiškia savo nusivylimą.

VIDEO: Honkonge protestuotojai susirėmė su policija

„Jie yra jauni žmonės ir jie imasi teisingų veiksmų. Kodėl su jais šiurkščiai elgiamasi?“ – klausė ji.

D.Ip ir dar keli protestuotojai, žygiuodami per vieną finansų rajoną, nešė plakatą su užrašu „Palaikykime jaunimą, kad apsaugotume Honkongą“. Baltus viršutinius drabužius ir juodas kelnes dėvėję akcijos dalyviai taip pat laikė plakatus, ant kurių buvo užrašyta „Niekada nepasiduokime“ ir „Likime vieningi“. Prie eisenos buvo prisijungę ir senjorų neįgaliųjų vežimėliuose.

Honkongą jau ilgiau kaip mėnesį krečia virtinė masinių ir kartais smurtinių protestų, verdant visuomenės pykčiui dėl vyriausybės pasiūlyto ekstradicijos įstatymo, kuris leistų išduoti įtariamuosius Kinijos žemyninės dalies teismams. Šis teisės aktas daugelio laikomas pavojumi Honkongo laisvėms, kurios 1997 metais buvo pusamžiui suteiktos šiai buvusiai Didžiosios Britanijos kolonijai, kai ši buvo grąžinta Kinijai.

Nors Honkongo spaudžiama lyderė Carrie Lam įšaldė įstatymo projektą ir paskelbė, kad dokumentas yra „miręs“, jos atsistatydinimo reikalaujantiems protestuotojams nuraminti tokių veiksmų nepakako. Dešimtys tūkstančių žmonių ir toliau išeina į gatves, o patys protestai peraugo į platesnį judėjimą prieš nuolat didėjančią Kinijos įtaką miesto vidaus reikalams.

VIDEO: Honkonge protestuotojai įsiveržė į vietos parlamento pastatą

Vyresnio amžiaus aktyvistai trečiadienį vėl pareikalavo, kad kontroversiškas teisės aktas būtų formaliai išbrauktas iš parlamento darbotvarkės, taip pat kad būtų paleisti dešimtys sulaikytųjų ir kad būtų atliktas nepriklausomas tyrimas dėl įtariamo policijos smurto prieš protestuotojus.

Šiuo metu Honkonge planuojamos tolesnės protesto akcijos, o tai gali dar labiau destabilizuoti šį tarptautinį finansų centrą.

Stokholme įsikūrusio Saugumo ir plėtros instituto mokslo darbuotojas Philas Chanas perspėjo, kad smurtiniai susirėmimai tarp protestuotojų ir policijos gali suintensyvėti, nebent vyriausybė pradėtų prasmingą dialogą su gyventojais ir patenkintų tam tikrus jų reikalavimus, pavyzdžiui, pradėti rinkti miesto lyderius pagal tiesioginę visuotinę rinkimų teisę.

„Šiuo metu vyriausybė užsiima žodiniu veidmainiškumu, – teigė Ph.Chanas. – Tęsiantis politinei krizei, ją išspręsti Honkongo vyriausybei bus vis sunkiau, o norint pataisyti policijos ir visuomenės santykius prireiks daug laiko.“

„Ilgainiui susiklostys padėtis, kuri bus nepalanki tiek Honkongo visuomenei, tiek Honkongo vyriausybei. Be to, Pekinui jokiu būdu negali būti naudingas nestabilumas Honkonge“, – paaiškino ekspertas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų