Nuo trečiadienio 5,9 balo žemės drebėjimo labiausiai nukentėjo kalnuota rytinė šalies dalis, kur nugriuvo daug mobiliojo ryšio bokštų ir elektros perdavimo linijų stulpų, o nuošliaužos blokavo daug kalnų kelių.
„Dėl prastų tinklų labai sunku gauti informacijos“, – ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP sakė Mohammadas Aminas Huzaifa, smarkiai nukentėjusios Paktikos provincijos informacijos departamento vadovas. Jis nurodė, kad naujesnio aukų skaičiaus kol kas nėra.
„Dėl praėjusios nakties liūčių tą rajoną paveikė potvyniai... Sunku pasiekti paveiktas vietas“, – sakė jis.
Ši stichinė nelaimė kelia didžiulį logistinį iššūkį naujajai Afganistano talibų vyriausybei, patiriančiai didelės pasaulio dalies izoliaciją dėl įvesto griežto islamizmo, įskaitant moterų ir mergaičių teisių varžymą.
Afganistanas yra priklausomas nuo pagalbos, bet Talibanui pernai rugpjūtį užgrobus valdžią buvo nutraukta didžioji tarptautinės pagalbos šiai šaliai dalis, o Jungtinės Tautos net prieš trečiadienio žemės drebėjimą įspėjo dėl humanitarinės krizės, gresiančios visai populiacijai.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas sakė, kad organizacija „visiškai mobilizavosi“ padėti ir išsiuntė į drebėjimo zoną medikų komandų, vaistų, maisto, pirmosios pagalbos rinkinių, laikino apgyvendinimo priemonių.
„Kaip cunamis“
Afganistano vyriausybės atstovas Zabihullah Mujahidas ketvirtadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad lėktuvų su pagalba atskrido iš Kataro ir Irano, o Pakistanas per sausumos sieną atsiuntė sunkvežimių su palapinėmis, medicinos priemonėmis ir maistu.
Žemės drebėjimas įvyko po liūčių ir sukėlė akmenų bei žemės nuošliaužų, nušlavusių šlaituose įsikūrusių kaimelių.
JT humanitarinės pagalbos koordinatorius Afganistane Ramizas Alakbarovas reporteriams sakė, kad buvo sugriauta beveik 2 tūkst. namų – tai didžiulis skaičius rajone, kur vieną namų ūkį sudaro vidutiniškai daugiau kaip 20 žmonių.
„Mano šeimoje žuvo septyni žmonės viename kambaryje, penki kitame kambaryje, keturi kitame ir trys dar kitame“, – iš ligoninės lovos Paktikos provincijos sostinėje naujienų agentūrai AFP sakė Bibi Hawa.
„Nebegaliu kalbėti, man darosi silpna“, – pridūrė ji.
Ligoninės direktorius Mohammadas Yahya Wiaras sakė, kad stengiamasi visiems suteikti pagalbą.
„Mūsų šalis neturtinga, jai trūksta išteklių, – sakė jis AFP. – Tai humanitarinė krizė. Tai kaip cunamis.“