Savo komentarus kinų lyderis išsakė besiruošdamas kitą dieną susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Judviejų labai laukiamas susitikimas turi įvykti kaimyniniame Uzbekistane, Maskvai patyrus nesėkmių per karą prieš Ukrainą. Vis tik Kinija Rusiją teberiama ir plėtoja su ja „beribę“ partnerystę.
Per susitikimą su Kazachstano prezidentu Kassymu-Jomartu Tokayevu Xi Jinpingas pažadėjo visokeriopai remti Kazachstano suverenitetą, buvusiame sovietiniame Vidurio Azijos regione tvyrant nerimui dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.
„Kad ir kaip besikeistų tarptautinė padėtis, mes ir toliau ryžtingai remsime Kazachstaną, gindami jo nepriklausomybę, suverenitetą ir teritorinį vientisumą“, – sakė Kinijos prezidentas, remiantis kazachų vyriausybės pareiškimu.
Anot Xi Jinpingo, Pekinas „tvirtai remia reformų priemones, kurių ėmėsi prezidentas [K.-J.Tokayevas], siekdamas išlaikyti nacionalinį stabilumą ir raidą, taip pat griežtai priešinasi bet kokioms jėgoms, besikišančioms į Kazachstano vidaus reikalus“.
K.-J.Tokayevas savo ruožtu pasveikino Xi Jinpingo vizitą kaip „istorinės reikšmės“ susitikimą. Pasak Kazachstano prezidento, Kinijos vadovo sprendimas pirmą kartą nuo pandemijos pradžios apsilankyti Nur Sultane yra „aukšto lygio... abipusio pasitikėjimo ir bendradarbiavimo“ ženklas.
Vidurio Azijos regionas, kurį Rusija laiko savo įtakos sfera, yra labai svarbus Kinijos iniciatyvai „Viena juosta, vienas kelias“ (angl. Belt and Road Initiative, BRI) – kelių trilijonų eurų vertės projektui, turinčiam pagerinti tarptautinius prekybos ryšius visame pasaulyje kuriant modernią infrastruktūrą.
K.-J.Tokayevas pareiškė, kad Pekinas ir Nur Sultanas „parodė pavyzdį“, kaip reikėtų bendradarbiauti įgyvendinant plataus užmojo BRI iniciatyvą, taip pat gyrė tolesnės sąveikos perspektyvas.
Xi Jinpingas per savo trijų dienų vizitą Vidurio Azijoje ruošiasi dalyvauti Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO) vadovų susitikime Uzbekistane. Šio forumo kuluaruose Kinijos vadovas ketina susitikti su V.Putinu.
2001 metais įkurta ŠBO yra politinė, ekonominė ir saugumo organizacija, siekianti konkuruoti su Vakarų šalių institucijomis. Uzbekistano Samarkando mieste vyksiančiame viršūnių susitikime dalyvaus Xi Jingpingas, V.Putinas, K.-J.Tokayevas, taip pat Indijos, Pakistano ir dar trijų Vidurio Azijos šalių lyderiai.
Prieš vizitą Kazachstane Kinijos vadovas rašė, kad ŠBO „parodė puikų naujo tipo tarptautinių santykių, pasižyminčių abipuse pagarba, sąžiningumu, teisingumu ir abipusiai naudingu bendradarbiavimu, pavyzdį, taip pat įrodė esanti svarbi ir konstruktyvi jėga“.
Tokiam pareiškimui antrino Kremliaus patarėjas užsienio politikos klausimais Jurijus Ušakovas, Maskvoje pareiškęs, kad šis blokas „pasisako už teisingą pasaulinę tvarką“.
„ŠBO yra tikra alternatyva į Vakarus orientuotoms organizacijoms“, – pridūrė J.Ušakovas.