Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Į teismo suolą keliaus diktatorius, atsakingas mažiausiai už 40 000 žmonių mirtį

Senegalas pirmadienį ruošiasi pradėti teisti buvusį Čado diktatorių Hissene'ą Habre, praėjus 25 metams po to, kai jis pabėgo į šią šalį po aštuonerius metus trukusio kruvino teroro režimo valdymo.
Hissene'as Habre
Hissene'as Habre / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Afrikos Pinochetu“ pramintas Čado eksprezidentas yra laikomas suimtas Senegale nuo jo arešto 2013 metų birželį. Jis buvo suimtas savo name prabangiame Dakaro priemiestyje, kur gyveno su žmona ir vaikais.

Žmogaus teisių organizacijos nurodo, kad apie 40 tūkst. žmonių buvo nužudyti Čade 1982–1990 metais, valdant režimui, kuri žymėjo nuožmūs susidorojimai su H.Habre oponentais ir buvo vykdomos represijos prieš etnines grupes, laikomomis grėsme autoritarinio lyderio viešpatavimui šioje Vidurio Afrikos šalyje.

Daug metų Senegalo vilkintas teismo procesas taps istoriniu precedentu, nes iki šiol žiaurumais kaltinami buvę Afrikos lyderiai būdavo teisiami tik tarptautiniuose teismuose.

Senegalas ir Afrikos Sąjunga (AS) 2012 metų gruodį pasirašė sutartį, kad bus įkurtas tribunolas, nagrinėsiantis H.Habre bylą.

AS suteikė Senegalui mandatą teisti H.Habre dar 2006 metų liepą, bet Dakaras daug metų vilkino šį procesą vadovaujant ankstesniam prezidentui Abdoulaye Wade, kuris pralaimėjo rinkimus 2012 metais.

H.Habre taip pat siekiama teisti Belgijoje, kuri jį kaltina karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui. Trys iš Čado kilę Belgijos piliečiai 2000 metais pateikė ieškinį, skųsdamiesi dėl nepagrįstų areštų, masinių žudymų ir kankinimų.

H.Habre taip pat siekiama teisti Belgijoje, kuri jį kaltina karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui. Trys iš Čado kilę Belgijos piliečiai 2000 metais pateikė ieškinį, skųsdamiesi dėl nepagrįstų areštų, masinių žudymų ir kankinimų.

A.Wade įpėdinis Macky Sallas, perėmęs prezidento postą 2012 metų balandį, atmetė galimybę išduoti H.Habre Belgijai, žadėdamas organizuoti jo teismą Senegale.

„Tai pirmasis atvejis pasaulyje – ne vien Afrikoje – kai vienos šalies, Senegalo, teismai persekioja kitos šalies, Čado, buvusį lyderį už numanomus nusikaltimus žmogaus teisėms“, – naujienų agentūrai AFP sakė žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) teisininkas Reedas Brody.

Pasak jo, tai yra pirmasis atvejis, kai Afrikoje yra pritaikoma „visuotinės jurisdikcijos“ koncepcija – kad asmuo gali būti persekiojamas dėl savo nusikaltimų, būdamas bet kur pasaulyje.

„Taigi čia daug istorinių aspektų. Tačiau man svarbiausias dalykas – kad esama gyvų likusių žmonių, kurie spaudė tai padaryti 25 metus“, – pridūrė R.Brody.

H.Habre teis Nepaprastasis Afrikos teismas, kurį Senegalas ir AS įkūrė 2013 metų vasarį. Šiai institucijai buvo suteiktas mandatas persekioti „asmenį arba asmenis“, atsakingus už tarptautiniu nusikaltimus, įvykdytus Čade per H.Habre valdymą.

Šią bylą nagrinės du teisėjai iš Senegalo ir vienas – iš Burkina Faso, kuris taip pat bus teismo pirmininkas.

Teismas pateikė kaltinimus H.Habre 2013 metų liepą ir skyrė jam ikiteisminį areštą. Tuo tarpu keturi tiriantieji teisėjai per 19 mėnesių apklausė apie 2,5 tūkst. liudininkų ir išnagrinėjo tūkstančius dokumentų.

H.Habre yra pareiškęs, kad nepripažįsta šio teismo jurisdikcijos, ir žadėjo, kad nei jis, nei jo teisininkai šiame procese nedalyvaus. Tačiau, pagal Senegalo įstatymus, jis vis tiek gali būti prievarta atvesdintas į teismą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas