Į Turkiją pagal susitarimą su ES grąžinami sirai tiesiog sulaikomi

Ankara, vis pagrasinanti Europai, kad susitarimas su Bendrija dėl migrantų žlugs, jei Turkijos piliečiams nebus suteiktas bevizis režimas, pati nesilaiko šio susitarimo. Į Turkiją grąžinami pabėgėliai laikomi itin prastomis sąlygomis – kaip kalėjime. Be to, jiems neleidžiama grįžti pas šalyje jau esančius artimuosius, skelbia „The Guardian“.
Pabėgėliai iš Sirijos Turkijoje
Pabėgėliai iš Sirijos Turkijoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Pirmieji į Turkiją iš ES grąžinti sirai pabėgėliai jau tris savaites laikomi nuošalioje stovykloje, o jiems neleidžiama susitikti nei su artimaisiais, nei su teisininkais.

„The Guardian“ teigimu, dėl to galima abejoti Europos Komisijos vadovų pareiškimais, esą sirai grąžinami į saugią trečiąją šalį.

Sirai dabar perspėja tautiečius, kurie turėtų būti netrukus išskraidinti iš stovyklų Graikijoje: Turkijoje jūsų laukia prievartinis sulaikymas, visiškai neaiškus prieglobsčio suteikimo procesas ir varganos gyvenimo sąlygos.

Pagal ES ir Turkijos susitarimą dėl migrantų daugelis sirų, šiuo metu esančių stovyklose Graikijos salose, yra grąžinami į Turkiją, kur jie esą galės gyventi be didesnių suvaržymų. Bet akivaizdu, kad taip nėra.

Sirė Turkijoje: „Aš verčiu savo vaikus valgyti, nes neturiu pinigų niekam kitam. Bet jie atsisako imti tą maistą į burną, nes jame yra vabalų“.

Nors Turkija teigia, kad sirai netrukus bus paleisti, dvylika jų, į Turkiją lėktuvu parskraidintų dar balandžio 27 dieną, žurnalistus telefonu patikino, jog yra jau tris savaites „kalinami“ sulaikymo centre šalies pietuose.

Dar dviejų deportuotų Sirijos piliečių ir šimtų migrantų iš kitų šalių likimas nežinomas.

„Net neįsivaizduojate, kokioje blogoje situacijoje esame, – „The Guardian“ pasakojo viena sirė motina, kuri iš Graikijos salų buvo išsiųsta su savo vaikais. – Mes ir mano vaikai kenčiame, maistas čia nevalgomas.

Aš verčiu savo vaikus valgyti, nes neturiu pinigų niekam kitam. Bet jie atsisako imti tą maistą į burną, nes jame yra vabalų“.

Sulaikyti sirai atkirsti ir nuo advokatų bei medikų. Negana to, prisistatyti tikraisiais vardais jie nenori, nes baiminasi represijų.

Su „The Guardian“ susisiekusi moteris netgi pareiškė sieksianti sugrįžti į Siriją: „Manau, kad net karo zona mano šeimai būtų geriau nei migrantų sulaikymo centrai Graikijoje ar Turkijoje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų