ICAO tyrėjai pripažino „Ryanair“ lėktuvo nutupdymą Minske neteisėtu

Jungtinių Tautų agentūra, atsakinga už praėjusiais metais įvykusio oro bendrovės „Ryanair“ lainerio, skridusio iš Atėnų į Vilnių, nutupdymo Baltarusijoje tyrimą, antradienį pranešė baigusi nagrinėti šį incidentą ir dar kartą pažymėjo, kad Minsko veiksmai buvo „neteisėti“.
Minske nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas
Minske nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

2021 metų gegužės 23 dieną „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Graikijos į Lietuvą, buvo priverstas nusileisti Minske, o baltarusių tarnybos sulaikė jame buvusį disidentą tinklaraštininką Ramaną Pratasevičių ir jo partnerę Sofiją Sapegą – Vilniuje studijavusią Rusijos pilietę.

„ICAO Taryba vakar baigė diskusijas dėl 2021 metų gegužės incidento Baltarusijos oro erdvėje, susijusio su „Ryanair“ reisu FR4978, ir pasmerkė Baltarusijos vyriausybės veiksmus įvykdant neteisėto kišimosi aktą“, – sakoma Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos pranešime.

Tyrimas buvo pratęstas sausio pradžioje, siekiant išsiaiškinti kai kuriuos „trūkstamus faktus“ ir išnagrinėti naują informaciją.

Monrealyje įsikūrusi ICAO ištyrė pokalbių su Minsko oro dispečeriais, prižiūrėjusiais minėtą reisą, garso įrašus.

Agentūra nurodė, kad orlaivis buvo nukreiptas dėl neva jame padėtos bombos, bet ši grėsmė buvo „sąmoningai suklastota“, ir tokiu žingsniu buvo „sukeltas pavojus jo [lėktuvo] saugumui“.

„Lėktuvo įgulai apie grėsmę buvo pranešta Baltarusijos vyriausybės aukšto rango pareigūnų nurodymu“, – konstatavo ICAO.

Pranešime sakoma, kad Rusijos, kuri yra artima Minsko sąjungininkė, atstovas ICAO Taryboje „išreiškė savo šalies griežtą prieštaravimą Baltarusijos įvardijimui įvykusio neteisėto įsikišimo šaltiniu“.

ICAO Taryba, kuriai priklauso 36 šalys, paprašė savo pirmininko perduoti tyrimo išvadas JT generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui.

ICAO įpareigota rūpintis, kad šalys laikytųsi tarptautinių civilinio oro susiekimo taisyklių, bet neturi įgaliojimų įvesti sankcijas.

Jeigu įrodoma, kad tarptautinės taisyklės buvo pažeistos, agentūra turi teikti pagalbą šalims, norinčioms pasmerkti pažeidėjus arba taikyti jiems sankcijas, kaip numato Čikagos konvencija dėl tarptautinės civilinės aviacijos, nurodė ICAO.

Praeitą mėnesį S.Sapega paprašė Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos malonės, kai buvo nuteista kalėti šešerius metus už „socialinės nesantaikos kurstymą“ ir „neteisėtą asmens duomenų rinkimą“.

R.Pratasevičius šiuo metu laukia teismo namų arešto sąlygomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis