Per 2014 metų liepą įvykusią katastrofą žuvo visi 298 keleiviniu lėktuvu skridę žmonės, įskaitant 80 vaikų. Į orlaivį pataikė rusiška raketa „Buk“, paleista iš Kremliaus remiamų separatistų užimtų teritorijų Donbase.
Daugelis žuvusiųjų buvo iš Nyderlandų, Malaizijos ir Australijos. Žuvo ir dešimt Jungtinės Karalystės piliečių. Lėktuvas skrido iš Amsterdamo į Malaizijos sostinę Kvala Lumpūrą.
I.Girkinas, buvęs Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) pulkininkas, tuo metu vadovavo separatistų pajėgoms Ukrainos Donecko regione.
Tarptautiniai tyrėjai būtent I.Girkiną, dar du Rusijos piliečius ir vieną ukrainietį už akių kaltina atvežus „Buk“ kompleksą į karo zoną Donbase. Byla kovo mėnesį pradėta nagrinėti Hagoje, nors nė vienas įtariamasis neatvyko.
„Kadangi buvau sukilėlių vadas ir konflikto dalyvis, jaučiu moralinę atsakomybę už šias mirtis“, – „The Times“ pareiškė I.Girkinas.
Jis, tiesa, jau tradiciškai teigė, kad jo vadovaujamos separatistų pajėgos lėktuvo nenumušė. O paklaustas, ar reikėtų suprasti, kad raketą paleido Rusijos kariai, I.Girkinas tiesiog atsakė: „Tai galite interpretuoti kaip tik norite.“
Nyderlandų ekspertų vadovaujami tyrėjai praėjusiais metais paviešino perimtų telefoninių pokalbių įrašus, kurie, jų teigimu, gali rodyti, kad „Buk“ sistemą į Rytų Ukrainą Kremliaus įsakymu atgabeno Rusijos kariškiai.
Įrašuose galimai girdimas dar neseniai Rusijos prezidento patarėju Ukrainai dirbęs Vladislavas Surkovas ir generolas pulkininkas Andrejus Burlaka, FSB Pasienio valdybos vadovo pavaduotojas.
V.Putinas neigia bet kokį Rusijos vaidmenį MH17 reiso lėktuvo katastrofoje. Tyrėjai mano, kad orlaivis buvo numuštas jį palaikius Ukrainos karo lėktuvu.
I.Girkinas, kalbėdamas su „The Times“, pareiškė nepripažįstantis teismo Hagoje ir pridūrė, kad savo noru byloje neliudys: „Nevyksiu į svetimą teritoriją žaisti pagal jos taisykles. Iš priešo nesitikiu pasigailėjimo ir supratimo.“
I.Girkinas: kadangi buvau sukilėlių vadas ir konflikto dalyvis, jaučiu moralinę atsakomybę už šias mirtis.
Konfliktuose Bosnijoje ir Hercegovinoje bei Čečėnijoje taip pat veikęs I.Girkinas yra prisipažinęs, kad 2014 metais įsakęs nužudyti keturis Ukrainos „sabotuotojus“.
Be to, jis yra sakęs, kad Donbase organizavo separatistų kovotojų egzekucijas – už nusikaltimus prieš vietos žmones.
I.Girkinas tikino, kad egzekucijos buvo teisėtos, nes buvo paskirtos pagal karo stovio įstatymus, priimtus dar sovietų diktatoriaus Josifo Stalino.
Tiesa, 2014-aisiais Donbase sukinėjęsis I.Girkinas netrukus susiriejo su Kremliumi ir grįžo į Maskvą.
Nuo to laiko jis vis pakritikuoja V.Putiną, esą nusisukusį nuo separatistų Donbase, ir vadina jį korumpuotu – neva „V.Putinas blogesnis už nusikaltėlį“.
Iš I.Girkino, kurio prokremliška žiniasklaida jau senokai nebekalbina, yra pasiliejusi ir kritika Rusijos karinei kampanijai Sirijoje: „Tai ne mūsų karas. Rusai Sirijoje negina mūsų žmonių ar mūsų vyriausybės. Ten žūti – jokia garbė.“