Ilgai neužtruko: internautai „rado“ kaltus dėl potvynių Valensijoje, minimas net Izraelis

Spalio pabaigoje Ispanijos miestą Valensiją užtvindęs potvynis nusinešė daugiau nei 200 žmonių gyvybes. Internautai netruko eilinį kartą dėl stichinės nelaimės apkaltinti Aukšto dažnio aktyviųjų auroralinių tyrimų programą (HAARP). Šįkart jie net įžvelgė sąsają su Madrido sprendimu nutraukti amunicijos pirkimą iš Izraelio.
Potvynis Valensijos regione / Eva Manez / REUTERS
Potvynis Valensijos regione / Eva Manez / REUTERS

Globalistų užmojis?

Vienas lietuvis savo „Facebook“ paskyroje iškėlė versiją, kas neva lėmė smarkias liūtis ir potvynį Ispanijoje.

„Globalistai kariauja šiuolaikiniais ginklais – orų ir klimato reguliavimu“, – teigė vyras.

Ekrano nuotrauka iš „Facebook“
Ekrano nuotrauka iš „Facebook“

Jo pasidalinto straipsnio antraštė skelbia: „Ispanijai atsisakius parduoti ginklų Izraeliui, šalį nusiaubė neįtikėtina audra“.

Tekste rašoma, kad šis potvynis buvo „orų karo“ dalis, o kaltininkė – HAARP.

Izraelio šaudmenys

Pačioje spalio pabaigoje Ispanijos vidaus reikalų ministerija pranešė, kad atšaukia sutartį dėl šaudmenų policijai pirkimo iš Izraelio įmonės. Tokiu būdu ji išplėtė šalies įsipareigojimą neparduoti ginklų Izraeliui, įtraukiant ir pirkimus.

„Defense Aerospace“/Šaudmenys
„Defense Aerospace“/Šaudmenys

Madridas nusprendė nutraukti ginklų pardavimą Izraeliui dar 2023 m. spalį, kai prasidėjo Izraelio karas su „Hamas“.

„Ispanijos vyriausybė laikosi įsipareigojimo neparduoti ginklų Izraelio valstybei nuo ginkluoto konflikto Gazos Ruože pradžios. Nors šiuo atveju tai yra šaudmenų įsigijimas, Vidaus reikalų ministerija pradėjo administracinę procedūrą, kad pirkinys būtų atšauktas“, – rašoma ministerijos pareiškime.

Orų nekontroliuoja

HAARP ne pirmą kartą tapo sąmokslo teorijų taikiniu. Ši programa dažnai susiejama su orų kontrole, teigiama, neva ji naudojama kaip slaptas ginklas įvairioms nelaimėms visame pasaulyje sukelti. Tačiau ši programa su stichinėmis nelaimėmis neturi nieko bendro.

NASA iliustr./HAARP programos antenos Aliaskoje
NASA iliustr./HAARP programos antenos Aliaskoje

Ji skirta viršutiniam Žemės atmosferos sluoksniui tirti. HAARP sukūrė JAV karinės oro pajėgos, karinis jūrų laivynas, Pažangiųjų gynybos tyrimų projektų agentūra (DARPA) ir Aliaskos Ferbankso universitetas, kuris ir dabar ją prižiūri. Įrenginys yra Aliaskoje, tad su Valensija nieko bendro neturi.

Tyrimams pasitelktas galingiausias pasaulyje aukšto dažnio siųstuvas, kuris gali būti naudojamas laikinai sužadinti ribotą jonosferos sritį. Joje vykstantys fizikiniai procesai stebimi pasitelkus sudėtingą mokslinių arba diagnostinių prietaisų rinkinį. Šis stebėjimas turėtų padėti mokslininkams geriau suprasti procesus, kurie nuolat vyksta natūraliai stimuliuojant Saulei.

Programos internetinėje svetainėje paaiškinama, kad HAARP siunčiamų dažnių radijo bangų nesugeria nei troposfera, nei stratosfera – atmosferos sluoksniai, kurie lemia Žemės orus. Kadangi nėra sąveikos, nėra jokio būdo kontroliuoti orus.

Apie HAARP veikimo principą leidiniui „Full Fact“ papasakojo Didžiosios Britanijos geologijos tarnybos atstovas Ciaranas Begganas.

„HAARP yra tik radijo siųstuvas, kaip ir radijo ar televizijos stočių, oro eismo kontrolės ar mobiliųjų telefonų siųstuvai. Jis negali sukelti lietaus, nes transliuoja radijo bangas – tokiu pat būdu, kaip šviesa negali sukurti lietaus“, – aiškino jis.

15min verdiktas: melas. HAARP yra programa, skirta tirti viršutinį atmosferos sluoksnį. Ji neturi nieko bendro su Valensijoje kilusiu mirtinu potvyniu, nes negeba kontroliuoti orų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis