„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Incidentas Vašingtone sujudino internetą: ar etiška smogti į galvą neonaciui?

Ar normalu fiziškai užpulti nacį? Toks klausimas šiandien nehipotetinis – atsakymo į jį ieško tūkstančiai socialinių tinklų vartotojų. Visi jie komentuoja trumpą vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip Vašingtone po Donaldo Trumpo inauguracijos užpuolamas kraštutinių dešiniųjų aktyvistas Richardas Spenceris, rašo „The New York Times“.
Richardas Spenceris.
Richardas Spenceris. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Būtent R.Spenceris sugalvojo keistą terminą „alt-right“ („alternatyvi dešinė“) – savotišką politinę ir ideologinę pakraipą, po kurios skėčiu telpa įvairios dešiniųjų radikalų bei neonacistinės organizacijos.

Ir būtent R.Spenceris inauguracijos dieną buvo užpultas Vašingtone. Vyrui kalbantis su žurnalistu, jam į veidą smogė pribėgęs juodai apsirengęs užpuolikas.

Aktyvistas kaip tik aiškino apie vadinamosios Varlės Pepės reikšmę – šį animacinį personažą pastaruoju metu pamėgo rasistų ir neonacių judėjimas „alt-right“. Žmogaus teisių gynėjai Varlę Pepę vadina antiimigraciniu, antisemitiniu ir antifeministiniu simboliu.

VIDEO: JAV nacionalistas Richardas Spenceris buvo užpultas Vašingtone

Įraše matyti, kaip R.Spencerį smūgio jėga nubloškia į šoną, o užpuolikas iškart pasprunka. Kiti žmonės pastarąjį dar bandė vytis, bet jo tapatybė iki šiol nenustatyta.

Pats R.Spenceris jau savo padarytame vaizdo įraše svarstė, kad tiesiog atsidūrė netinkamoje vietoje netinkamu laiku: „Ten kaip tik vyko tikras antifašistų mitingas, o aš tiesiai į jį įėjau.“ Jis į policiją nesikreipė.

Nufilmuotas aktyvisto užpuolimas internete sukėlė juokų ir „memų“ bangą. Buvęs dabar jau JAV eksprezidento Baracko Obamos kalbų rašytojas Jonas Favreau tviteryje pastebėjo: „Man nesvarbu, kiek skirtingų dainų bus pritaikyta prie smūgio Richardui Spenceriui – aš juoksiuosi iš visų jų.“

Tiesa, prasmingų diskusijų apie tokio elgesio – R.Spencerio užpuolimo – etiškumą socialiniuose tinkluose daug nebuvo. „Twitter“ tikrai nėra idėjų turgus.

Kritikuojantieji užpuoliką tvirtina, kad politiniuose debatuose vietos smurtui nėra. Tačiau jį užsistoję internautai tikina, kad smūgis R.Spenceriui buvo juokingas, ir prisiminė, jog naciams tokių galingų antausių negailėdavo ir Harrisono Fordo vaidintas garsusis Indiana Džounsas.

Stebėtojai judėjimą „alt-right“ vadina neonacistiniu, bet pats R.Spenceris sako, kad nėra nacis. Esą „alt-right“ apibrėžia „tapatybės politiką baltiesiems amerikiečiams ir europiečiams.“

„Nacizmas yra istorinis terminas, kuris šiandien nerezonuoja. Vokiečių nacionalsocializmas yra istorinis praeities judėjimas. Jis iškilo labai konkrečiu laikotarpiu, o jo motyvai, idėjos buvo konkrečios. Jų man priskirti negalima“, – aiškino R.Spenceris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų