2016 10 15 /15:21

Indija ir Rusija stiprina draugystę: pasirašė sutartį dėl zenitinių raketų kompleksų

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Indijos premjeras Narendra Modi šeštadienį pasirašė pelningų sutarčių energetikos ir gynybos srityje po derybų, per kurias siekta sutvirtinti ryšius tarp buvusių Šaltojo karo laikų sąjungininkių.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Indijos premjeras Narendra Modi
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Indijos premjeras Narendra Modi / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

N.Modi gyrė savo „seną draugą“ V.Putiną po susitikimo Indijos pietvakarinėje Goa valstijoje, kur vėliau prasidės kylančių ekonomikų klubo BRICS viršūnių susitikimas.

„Jūsų lyderystė suteikė stabilumo ir svarumo mūsų strateginei partnerystei“, – N.Modi sakė stovėdamas šalia V.Putino viename pajūrio kurorte, kai pareigūnai pasirašė apie 20 dvišalių sutarčių.

N.Modi nurodė, kad buvo susitarta kartu gaminti lengvuosius karinius sraigtasparnius, pastatyti kelias fregatas ir bendradarbiauti kitose srityse, kad būtų „padėti pamatai gilesniems gynybos ir ekonomikos ryšiams tolimesniais metais“.

Jie taip pat pasirašė ketinimų protokolą dėl Indijos planų įsigyti moderniausių šiuo metu Rusijos gaminamų zenitinių raketų sistemų, galinčių numušti daug vienu metu atskriejančių priešo raketų. Vis dėlto dar nebuvo susitarta, kada šie kompleksai bus pristatyti.

Indija, didžiausia pasaulyje gynybos technologijų importuotoja, šiuo metu vykdo 100 mlrd. JAV dolerių vertės gynybos modernizavimo programą, siekdama pakeisti savo turimą Sovietų Sąjungos laikų karinę techniką nauja. Delis siekia apsaugoti savo sienas nuo pagrindinio priešininko Pakistano ir vis aktyviau savo galią demonstruojančios Kinijos.

Visgi Indija pastaruoju metu vis daugiau karinės technikos perka iš JAV ir Prancūzijos, o N.Modi stengiasi užmegzti glaudesnius ryšius su Vakarų šalimis.

V.Putinas siekė užsitikrinti sutarčių su Indija, galinčių padėti atgaivinti recesijos slegiamą Rusijos ekonomiką, nukentėjusią nuo nusmukusių naftos kainų ir Vakarų šalių sankcijų, paskelbtų dėl krizės Ukrainoje.

Lyderiai taip pat sutelkė dėmesį į energetikos projektus, turinčius patenkinti didėjantį degalų ir elektros energijos poreikį sparčiai augančioje Indijos ekonomikoje.

Rusijos didžiausia naftos bendrovė „Rosneft“ pasirašė 13 mlrd. JAV dolerių vertės susitarimą dėl Indijos kompanijos „Essar Oil“ pirkimo. Šis sandoris bus viena didžiausių užsienio investicijų į Indijos naftos perdirbimo pramonę.

Be to, lyderiai pasirašė bendradarbiavimo pagrindų susitarimą, numatantį, kad Rusija parduos daugiau reaktorių Kudankulamo atominei elektrinei Indijos pietuose, kai šalis stengiasi sumažinti priklausomybę nuo aplinką teršiančių anglimis kūrenamų jėgainių.

Lyderiai taip pat aptarė regioninio ir „pasaulinio terorizmo“ keliamas grėsmes, nors neaišku, ar per šias diskusijas buvo kalbamasi ir apie padidėjusią įtampą tarp Indijos bei jos pagrindinio varžovo Pakistano.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Indijos premjeras Narendra Modi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Indijos premjeras Narendra Modi

V.Putinas vargu ar kišis į šių besivaržančių šalių ginčą, nes Maskva taip pat siekia glaudesnių gynybos ryšių su Islamabadu. Praeitą mėnesį buvo surengtos pirmosios bendros Rusijos ir Pakistano karinės pratybos.

Sraigtasparniai

Sutartis dėl zenitinių raketų kompleksų „S-400 Triumph“ pirkimo buvo planuojama jau kelerius pastaruosius metus. Abi šalys taip pat ruošiasi kartu gaminti sraigtasparnius ir pastatyti Indijoje iki keturių fregatų.

Pagal bendrą projektą Indija per kelerius metus nupirks apie 200 sraigtasparnių, turinčių pakeisti jos pasenusius orlaivius. Dalis jų bus pagaminti Indijoje, siekiant sumažinti šalies priklausomybę nuo karinių technologijų importo.

„Per kelis ateinančius mėnesius bus parinkta vieta gamyklai ir bus skirta investicijų“, – naujienų agentūrai AFP sakė Rusijos prekybos ir pramonės ministras Denisas Manturovas.

Nuo praeito amžiaus 6-o dešimtmečio, po Josifo Stalino mirties, Indija ir Sovietų Sąjunga palaikė tvirtus ryšius. Visgi nuo 2014 metų Rusijos ir Indijos prekybos apyvarta sumažėjo iki mažiau negu 10 mlrd. dolerių, kai N.Modi stengėsi glaudžiau bendradarbiauti su Vašingtonu, o Maskva atsigręžė į Pakistaną ir Kiniją.

Vėliau šeštadienį N.Modi taip pat surengs derybas su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, tikėdamasis užsitikrinti investicijų ir pagyvinti dvišalę prekybą. Vis dėlto abiejų šalių ryšiams pakenkė Pekino sprendimas neleisti Deliui prisidėti prie vienos branduolinės prekybos grupės ir kiti nesutarimai.

N.Modi surengs iškilmingą vakarienę BRICS grupės, kuriai taip pat priklauso Pietų Afrikos Respublika ir Brazilija, lyderiams, atvykusiems šeštadienį.

Pagrindinės BRICS lyderių derybos vyks sekmadienį. Tarp susitikimo programoje įrašytų klausimų – pastangos stiprinti prekybos ryšius, taip pat spręsti „regioninio ir pasaulinio terorizmo“ problemas.

RICS buvo įkurtas 2011 metais, siekiant panaudoti šio bloko narių didėjančią ekonominę ir politinę įtaką kaip atsvarą Vakarų hegemonijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai