Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Indijoje išsiveržus vandeniui iš prieledyninio ežero žuvo mažiausiai 14 žmonių, 102 dingo

Indijoje iš prieledyninio kalnuose esančio ežero išsiveržus vandeniui, sukėlusiam pražūtingą potvynį, žuvo mažiausiai 14 žmonių ir dingo 102 žmonės, kurių ieško gelbėtojų komandos, ketvirtadienį pranešė pareigūnai.
AP-Scanpix nuotr.
AP-Scanpix nuotr.
Temos: 2 Indija Potvynis

Kylant pasaulinei temperatūrai ir tirpstant ledynams vis dažniau kyla smarkūs prie ledynų esančių ežerų potvyniai, o klimato mokslininkai perspėja, kad tai kelia vis didesnį pavojų visame Himalajų kalnų masyve.

„Mažiausiai 14 žmonių žuvo, dar 102 laikomi dingusiais“, – praėjus dienai po to, kai kalnų slėnyje Indijos šiaurės rytuose nuslinko didžiulis vandens srautas, naujienų agentūrai AFP sakė Sikimo valstijos nelaimių valdymo tarnybos direktorius Prabhakaras Rai.

Valdžios institucijos nurodė, kad buvo smarkiai apgadinti keliai, sugriauta 14 tiltų, didelėse teritorijose nutrūko ryšys. Pasak jų, gelbėtojai stengiasi padėti nuo potvynio nukentėjusiems žmonėms.

„Keturiose valstijos vietovėse potvyniai sukėlė chaosą, nuplovė žmones, kelius, tiltus“, – AFP sakė Indijos kariuomenės atstovas Himanshu Tiwari (Himanšus Tivaris).

Kariuomenė pranešė, kad tarp dingusiųjų yra 22 kariai. Vienas anksčiau dingęs karys buvo išgelbėtas. Pranešime teigiama, kad kariai stengiasi atkurti telefono ryšį ir suteikti medicininę pagalbą įstrigusiems turistams bei vietos gyventojams.

Vandens antplūdis kilo po intensyvaus lietaus, užtvindžiusio Lhonako ežerą, esantį prie ledyno snieguotose viršukalnėse, supančiose trečią pagal aukštį pasaulio kalną Kangčendžangą.

Dėl klimato kaitos Himalajų ledynai tirpsta sparčiau nei bet kada anksčiau, todėl vietos bendruomenėms gresia nenuspėjamos ir didelių nuostolių pareikalaujančios nelaimės, teigė Tarptautinio integruotos kalnų plėtros centro (ICIMOD) tyrimų grupė.

„Dar nepažinta teritorija“

Sikimo valstijos vyriausybė pranešė, kad didžiulis vandens srautas pasileido upe, kuri dėl musoninių liūčių ir taip buvo patvinusi, apgadino užtvanką ir savo kelyje šlavė namus bei tiltus, sukeldama rimtų nuostolių. Žala užfiksuota daugiau nei 120 kilometrų palei upę einančioje atkarpoje.

Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi (Narendra Modis) nukentėjusiesiems pažadėjo visokeriopą paramą.

Per naktį Lhonako ežeras sumažėjo beveik dviem trečdaliais, rodo iš palydovų darytos nuotraukos, kurias paskelbė Indijos kosmoso tyrimų organizacija.

„Intensyvus lietus sukėlė katastrofišką situaciją Sikime, kur dėl iškritusio vandens kilo prieledyninio ežero potvynis, buvo sugadinta užtvanka ir žuvo žmonės“, – sakė Himalajų regionus stebinti Nepale įsikūrusio ICIMOD mokslininkė Miriam Jackson (Miriam Džekson).

„Pastebime, kad tokie ekstremalūs reiškiniai dažnėja, klimatui vis labiau šylant ir mus įstumiant į dar nepažintą teritoriją“, – pridūrė ji.

Klimatologai teigia, kad vidutinė Žemės paviršiaus temperatūra nuo ikiindustrinio laikotarpio pakilo beveik 1,2 laipsnio Celsijaus, tačiau aukštikalnių regionai visame pasaulyje, anot jų, šyla dvigubai greičiau.

Sikimo valstija yra netoli Indijos sienos su Nepalu ir Kinija. Joje dislokuotas nemažas karių skaičius. Indija išlaiko budrumą dėl didėjančio Kinijos karinio aktyvumo, o jų bendra 3,5 tūkst. km ilgio siena yra ilgametis įtampos šaltinis. Pekinas yra pareiškęs pretenzijas į dalį Sikimo teritorijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos